1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. هشدار : اگر قصد خرید خودروی وارداتی دارید بخوانید

هشدار : اگر قصد خرید خودروی وارداتی دارید بخوانید

23 شهریور 1393
 • 18

برخی از وارد‌کنندگان خودرو در قرار‌داد‌های فروش خود بند‌های یک طرفه‌ای را برخلاف مصالح خریداران گنجانده‌اند که بسیار قابل تامل است. علاوه بر آن تناقضاتی نیز بین متون مندرج در قراردادهای فروش این واردکنندگان با دیگر اطلاعیه‌های رسمی آنها به چشم می‌خورد.

در یکی از این نمونه‌ها شرکت آرین موتور پویا (واردکننده محصولات میتسوبیشی) در قراردادهای فروش خود در حالی‌که قیمت کلی خودروی مورد معامله را اعلام کرده است اما در یکی از بندهای قرارداد راه را برای افزایش قیمت‌ خودرو در زمان تحویل باز گذاشته است.

در این زمینه این شرکت زمان تحویل خودرو را 40 روز کاری پس از دریافت وجه اعلام کرده است. با این حال در یکی از بندهای دیگر قرار‌داد اعلام کرده "با توجه به این‌که کلیه هزینه‌های محاسبه شده در قیمت خودرو اعم از هزینه‌های گمرکی، هزینه‌های شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث، دیون دولتی و مالیات بر ارزش افزوده متعلقه تا تاریخ ثبت نام می‌باشد، بدیهی است هرگونه افزایش هزینه در تاریخ تحویل خودرو نسبت به تاریخ ثبت‌نام به عهده متقاضی می‌باشد."

گنجاندن این بند در قرار‌داد فروش این وارد‌کننده خودروهای ژاپنی در حالی است که قیمت ذکر شده در روش فروش نقدی خودرو، به طور عرفی قیمت قطعی و نهایی بوده و عرضه کننده خودرو (تولیدکننده و واردکننده) نباید در زمان تحویل خودرو به هر عنوانی قیمت آن را افزایش دهد زیرا اجازه افزایش قیمت خودرو در زمان تحویل فقط مربوط به قراردادهای پیش‌فروش است نه فروش قطعی. با این حال این واردکننده خودروهای ژاپنی با گنجاندن بندی راه را برای افزایش قیمت خودروی فروخته شده به روش نقدی باز گذاشته است.

شرکت فوق اخیرا با استناد به همین بند گنجانده شده در قرارداد از خریداران برخی از خودروهای خود خواسته تا مبلغ اضافه‌ای حدود پنج میلیون تومان را به دلیل افزایش هزینه‌های شماره‌گذاری خودرو به حساب این شرکت واریز کنند تا خودروی آنها را تحویل دهد.

به گفته یکی از خریداران محصولات میتسوبیشی، از سوی این شرکت به وی اعلام شده که بابت افزایش تعداد برگه‌های اسقاط خودروهای فرسوده از دو به چهار دستگاه و الزام واردکننده به انجام آن باید مابه‌التفاوت این رقم (حدود پنج میلیون تومان) به حساب این شرکت واردکننده واریز کند تا خودروی وی تحویل داده شود. این در حالی است که زمانی‌که خریدار قرارداد خرید خودرویی را با قیمت معلوم منعقد کرده و در انتظار تحویل خودروی خود است دیگر انتظار ندارد که مبلغ اضافه‌ای برخلاف مبلغ ذکر شده در قراداد از او دریافت شود.

در این زمینه یک مقام مطلع در وزارت صنعت و تجارت با بیان اینکه تنظیم چنین قراردادهایی با سوءاستفاده از خلاء های قانونی موجود صورت می‌گیرد، خاطرنشان می‌کند: "در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو این خلاء برطرف و تاکید شده که عرضه کننده خودرو چه داخلی و چه وارداتی موظف است که خودروی فروخته شده به روش فروش نقدی را ظرف 30 روز و با قیمت ذکر شده در زمان عقد قراداد، تحویل خریداران دهد و هرگونه افزایش قیمت پس از آن غیر قانونی است."

وی خاطرنشان می‌کند: "آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو هم‌اکنون نهایی شده و در انتظار اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ارسال به هیات دولت و تصویب نهایی به سر می‌برد که امیدواریم این اتفاق هرچه زودتر رخ داده و شاهد انعقاد چنین قرادادهای یک طرفه‌ای از سوی عرضه‌کنندگان خودرو نباشیم."

به گزارش ایسنا، علاوه بر مورد یاد شده تناقض بزرگی در متن قرارداد منعقده این واردکننده خودروهای ژاپنی با اطلاعیه‌های صادره بر روی سایت رسمی این شرکت به چشم می‌خورد. به‌گونه‌ای که در حالیکه این واردکننده در اطلاعیه قرار گرفته روی سایت رسمی خود در بخش شرایط فروش محصولات اعلام کرده که "کلیه مبالغ (قیمت‌های) ذکر شده برای خرید نقدی خودروها با احتساب مالیات بر ارزش افزوده محاسبه شده است" اما به طور مثال در متن یکی از قراردادهای فروش خود (خودروی لنسر تیپ 1 به قیمت 93 میلیون و 904 هزار و 418 تومان) ذکر کرده که خریدار باید مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را جداگانه پرداخت کند. این در حالی است که براساس اطلاعیه قرار گرفته بر روی سایت این شرکت، قیمت‌ فروش ذکر شده در متن قرارداد با احتساب مالیات بر ارزش افزوده است و در واقع این واردکننده خودروهای ژاپنی درصدد است مالیات بر ارزش افزوده 8 درصدی را دو بار از خریدار این خودرو دریافت کند.

همچنین در بند دیگری از قرارداد فروش محصولات این واردکننده ذکر شده "اینجانب به عنوان متقاضی خرید خودرو از جهت کسری و یا افزایش بعضی از تجهیزات، امکانات و آبشن‌های موجود در خودرو در زمان تحویل و نیز قیمت قطعی و نهایی آن حق هرگونه ادعا و اعتراض بعدی را از خود سلب و ساقط می‌نمایم". به این ترتیب این وارد‌کننده خودرو در این بند نیز دست خود را برای ایجاد هرگونه تغییر در آپشن‌ها و امکانات خودروهای فروخته شده و قیمت آن باز گذاشته است. این در حالی است که این شرکت طبق قرار‌داد متعهد به تحویل خودروی مربوطه با آبشن‌های ذکر شده و قیمت نهایی ذکر شده است.

انعقاد قرار‌داد‌های این چنینی در حالی است که پیش از این رضا شیوا، رییس شورای رقابت در پاسخ به این‌که چه زمانی قیمت خودروهای وارداتی را تعیین می‌کنید؟ اظهار کرده بود که بازار خودروهای وارداتی رقابتی است و به آن ورود نمی‌کنیم.

گذشته از بازار و رقابتی یا غیر رقابتی بودن آن اما متن قراردادهای برخی از واردکنندگان خودرو با خریداران نه تنها رقابتی نیست بلکه تناقضات بزرگی نیز در آنها به چشم می‌خورد. تناقضاتی که مشخص نیست چه مرجعی به آن‌ها رسیدگی کرده و حقوق خریداران را ایفا می‌کند.

در این زمینه مستندات مربوط به یکی از این قراردادها نزد خبرگزاری ایسنا محفوظ است.


منبع ایسنا


نظرات

 • علییییی علییییی (29 شهریور 1393 ساعت 16:35)

  از مطالب خوبتون سپاسگذارم

 • آفرین آفرین (28 شهریور 1393 ساعت 02:38)

  باتشکر از اینکه تا حدودی اطلاع رسانی می کنید

 • پسرتنها پسرتنها (27 شهریور 1393 ساعت 21:48)

  هرکی خرید شیرین هم بده مارو تو خیابون ئیدی بوقی هم بزن خوش حال می شیم

 • رحمت اله رحمت اله (27 شهریور 1393 ساعت 12:53)

  با سلام
  از قدیم گفتن "شهر که شلوغ میشه، قورباغه هفت تیر میکشه"

 • برایان برایان (26 شهریور 1393 ساعت 22:23)

  این اتفاقات فقط تو ایران رخ میده ؟؟ یا بقیه جاها هم بی در و پیکره ؟؟

 • جوانلو جوانلو (26 شهریور 1393 ساعت 20:57)

  نظارت ، کنترل و بازرسی تو این بخش هم مثل خیلی بخش های دیگه بسیار ضعیفه!

 • گاما گاما (26 شهریور 1393 ساعت 15:49)

  سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوب شما.

 • صالح آراد صالح آراد (25 شهریور 1393 ساعت 23:24)

  نخرن مجبورن اینجوری باعث میشه اصلاح کنن ولی متاسفانه میخرن و قیمت بازارش میره بالا در صورتیکه نخرن ارزونتر میشه با شرایط بهتر

 • لادیزایران لادیزایران (25 شهریور 1393 ساعت 22:33)

  سلام
  ممنون از اطلاع رسانی شما
  عموما در جامعه ما اکثر قراردادها یکطرفه هست و یا اکثر جاها اینقدر کلمات نامانوس داخلش هست و متن بلد و بالایی داره که کسی حوسله نمیکنه کند که بخواند البته به فرض اینکه بخواد مخالفت کنه کسی جوابگو نیست

 • مونک مونک (25 شهریور 1393 ساعت 10:49)

  از این مافیای خودرو هر چی که بگی بر میاد

 • انزوفراری انزوفراری (24 شهریور 1393 ساعت 18:33)

  وقتی که نظارت نباشه و کسی هم خودشو پاسخگو ندونه خب مسلمه که هرکسی به هر صورتی که می تونه شروع می کنه به کلاه برداری از مردم

 • اریا رحمانی اریا رحمانی (23 شهریور 1393 ساعت 22:00)

  واقعا که

 • حسین موسوی حسین موسوی (23 شهریور 1393 ساعت 19:08)

  خوب خوشبختانه یا بدبختانه ما که دستمون به این ماشین های خارجی نمیرسه.پس دیگه مشکلی برا من پیش نمیاد :D

 • مرگن مرگن (23 شهریور 1393 ساعت 17:13)

  متاسفانه نه مسئولین قاطعانه برخورد میکنند و نه فروشندگان وجدان کاری دارند.الانم مشخص نیست کی باید رسیدگی کنه.الان شروع میکنن به گردن هم انداختن.معلوم نیست شرکتای دیگه چه شرایط هایی میزارن و مردم هم ساده یا نمیخونن یا درست نمیخونن.یکی بیاد این افراد رو جمع کنه

 • مرگن مرگن (23 شهریور 1393 ساعت 16:52)

  متاسفانه نه مسئولین قاطعانه برخورد میکنند و نه فروشندگان وجدان کاری دارند.الانم مشخص نیست کی باید رسیدگی کنه.الان شروع میکنن به گردن هم انداختن.معلوم نیست شرکتای دیگه چه شرایط هایی میزارن و مردم هم ساده یا نمیخونن یا درست نمیخونن.یکی بیاد این افراد رو جمع کنه

  نادرتیونینگ نادرتیونینگ (23 شهریور 1393 ساعت 18:04)

  کدوم مسئول برخورد کنه؟! با کی برخورد کنه!!! خودش با خودش :|

 • ماشین فقط المانی ماشین فقط المانی (23 شهریور 1393 ساعت 15:57)

  اینا که چیز جدیدی نیست تو ایران هر کی داره به یه روشی مردمو تیغ میزنه اگه کسی تیغ زدن بلد نباشه بهتره مهاجرت کنه به یه کشور قانونمند وگرنه بلاخره روزی سر از خیابانها در خواهد اورد!!

 • میلادسلیمانی میلادسلیمانی (23 شهریور 1393 ساعت 15:40)

  این که می نویسن تجهیزات، امکانات و آبشن‌های ممکنه این نباشه و ماشین نیمه فول را به جای فول میدن واقعا اخرش هست !!