1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. نماینده مجلس: تقاضای شب عید، خودرو را گران کرد

نماینده مجلس: تقاضای شب عید، خودرو را گران کرد

1 اسفند 1398
  • 0

نایب‌رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید کاهش تولید خودروسازان و افزایش تقاضا به واسطه خرید برای شب عید موجب گرانی خودرو طی هفته‌های اخیر شده است.

فریدون احمدی گفت: از آنجا که در حال حاضر تقاضا و عرضه خودرو با یکدیگر برابر نیست، قیمت‌ها غیرمنطقی شده و روند صعودی به خود گرفته است.نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس افزود: عرضه خودرو به بازار به دلیل ممنوعیت واردات و کاهش تولید خودروسازان کم شده است.

از سوی دیگر مردم برای حفظ ارزش پول خود به دنبال خرید خودرو هستند در نتیجه تقاضا افزایش یافته و این دو عامل موجب گرانی خودرو طی هفته‌های اخیر شده است.

وی اظهار کرد: نوسانات نرخ ارز بر قیمت کالاها به ویژه خودرو تأثیر مستقیم دارد و از آنجا که در روزهای اخیر نرخ دلار افزایش محدودی را تجربه کرده اجناس نیز گران شدند.این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه سود ناشی از تفاوت قیمت خودرو در بازار و کارخانه به جیب سوداگران می‌رود، اضافه کرد: در اقتصاد قیمت کالاها باید توسط بازار تعیین شود که ممکن است قیمت تمام شده تولید خودرو کمتر از قیمت خودروها در بازار باشد.

احمدی ادامه داد: خودروسازان مسوول انحصاری شدن بازار خودرو نیستند بلکه این وضعیت ناشی از تصمیم دولت است.وی کمبود نقدینگی، انباشت نیروی انسانی و قیمت بالای تمام شده تولید را از جمله مشکلات خودروسازان برشمرد و تصریح کرد: شرایط فعلی نه‌تنها برای مصرف‌کننده مطلوب نیست بلکه تولید‌کننده نیز از آن سودی نمی‌برد.نظرات