1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. ادعای نمایندگان مجلس: پرشیا کیفیت نداشت، دناپلاس گرفتیم!

ادعای نمایندگان مجلس: پرشیا کیفیت نداشت، دناپلاس گرفتیم!

3 مهر 1399
 • 16

 

علی جدی نماینده شیروان می‌گوید: در حال حاضر امکانات یک بخشدار از یک نماینده به‌مراتب بیشتر است، ولی عده‌ای حالا که خودرویی به نماینده تحویل شده است روی به فضاسازی‌های منفی آورده‌اند که من معتقدم برخی از این فضاسازی‌ها از سوی دولت است، چون می‌خواهند با این کار نقش ضعیف مدیریتی خود را مخفی کند.

همچنین احمد توکلی رییس دیده بان شفافیت و عدالت در واکنش به ماجرای تحویل خودروی دناپلاس به نمایندگان، طی نامه‌ای تاکید کرد: نمایندگان عزیز، رهبری این مجلس را مجلس انقلابی خوانده‌اند. کاری کنید که این صفتِ اِکرامی به شما بیاید و مردم را به باور برساند.

مجلس یازدهم بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است، این بار به دلیل خودروی «دناپلاس». تحویل خودرویی با رانت، قیمت دولتی و به صورت اقساطی. قرار است خودرویی که در بازار آزاد بیش از ۶۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، با قیمت حدود ۳۰۰ میلیون و به صورت اقساط به نمایندگان مجلس تحویل داده شود. این در حالی است که بازار خودرو در ایران نابسامان است، مردم برای خرید خودرو به قیمت دولتی ماه‌ها باید در انتظار بمانند و یا در قرعه کشی با شرایط و محدودیت‌های سفت و سخت شرکت کنند.

اما ماجرا از چه قرار است؟ طبق سنت هر دوره مجلس، در همان هفته و ماه‌های آغاز به‌کار نمایندگان راه‌یافته به خانه ملت، مبلغی به‌عنوان ودیعه مسکن و خودرویی به‌صورت قسطی تحویل آن‌ها می‌شود، از این‌رو برای نمایندگان این دوره ۲۰۰ میلیون تومان به‌عنوان ودیعه مسکن درنظر گرفته شد و همچنین برای تامین خودروی نمایندگان نیز فرمی به آن‌ها تولید داده شد تا یکی از سه گزینه استفاده از خودروی مجلس با راننده و کسر هزینه‌ها از حقوق نماینده، تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی و کسر ماهانه ۵ میلیون از هزینه‌های دفتری نماینده و فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا پلاس یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.

اکنون در حالی چنین رویکردی در مجلس یازدهم در دستور کار قرار گرفته است که آن‌ها خود را انقلابی می‌دانند و چه پیش از انتخابات و چه پس از حضور در مجلس، متعدداً و مکرراً شعار رفع مشکلات اقتصادی جامعه و معیشتی مردم را سر داده و می‌دهند.

حال زیر فشار افکار عمومی و رسانه‌ای که چند روزی است بر سر ماجرای دناپلاس به راه افتاده چند تن از نمایندگان مثل روح‌الله ایزدخواه، نماینده تهران و غلامرضا منتظری، نماینده گرگان از گرفتن خودروی دنا پلاس اتومات انصراف دادند و به‌نظر می‌رسد موج انصراف‌ها در روز‌های آتی هم شدت پیدا کند. در مقابل برخی از نمایندگان نه تنها از دریافت خودرو با این شرایط انصراف ندادند بلکه اعلام کردند خواستار ماشین شاسی بلند هستند و این جریان به راه افتاده علیه مجلس از سوی دولت اداره می‌شود.


این فضاسازی کار دولت است

«علی جدی» نماینده شیروان در این باره می‌گوید: بنده خودروی دنا پلاس را تحویل گرفته‌ام، زیرا نماینده را محق این امکان می‌دانم.

وی افزود: در حال حاضر ۹ نفر به‌طور مستقیم با من کار می‌کنند که پنج نفر آن‌ها در شهرستان مشغول و چهار نفر دیگر در تهران فعالیت دارند. گاهی برای اینکه این افراد را برای پیگیری کاری به محلی بفرستم یا ماشین شخصی خودم را تحویل آن‌ها می‌دهم یا گاهی آن‌ها از ماشین شخصی خود استفاده می‌کنند.

نایب‌رییس کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: بنده سه دفتر برای پیگیری امور مردم در شیروان، بجنورد و تهران دارم. به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت مراجعه مردم به دفاتر نمایندگان در مجلس، مجبور شدیم سه دفتر را فعال کنیم تا پیگیر امور مراجعه‌کنندگان باشیم. به تبع همین ملاقات‌ها باید کلی رفت و آمد داشته باشیم، حال باید پرسید موضوع عجیبی است که ماشینی به نماینده تحویل شود؟

جدی اظهار داشت: در حال حاضر امکانات یک بخشدار از یک نماینده به‌مراتب بیشتر است، ولی عده‌ای حالا که خودرویی به نماینده تحویل شده است روی به فضاسازی‌های منفی آورده‌اند که من معتقدم برخی از این فضاسازی‌ها از سوی دولت است، چون می‌خواهد با این کار نقش ضعیف مدیریتی خود را مخفی کند.


خرید اقساط دناپلاس با سود ۱۲ میلیون تومانی

وی گفت: خودرو ۲۹۲ میلیون تومانی تحویل نماینده شده است که ایران خودرو بابت قسط‌هایی که خواهیم داد، ۱۲ میلیون هم سود خواهد گرفت که در مجموع ماشین دنا پلاس برای ما ۳۰۴ میلیون تومان درمی‌آید. ما یک بخشی از این پول را باید به مجلس قسط دهیم و یه بخش دیگر آن را به ایران خودرو. از طرفی ماشین را تا یک سال نمی‌شود فروخت، چون به‌نام مجلس است. بنده به‌دنبال این بودم که ماشین را بفروشم و تبدیل به دو ماشین کنم و یک ماشین را در اختیار دفتر تهران و ماشین دیگر را در اختیار دفتر شهرستان بگذارم که امور را بهتر اداره کنم که فعلاً با به‌نام خوردن خودرو به اسم مجلس این کار امکان‌پذیر نیست.

جدی در پایان خاطرنشان کرد: جالب است در دوره‌های گذشته مجلس به نمایندگان خودرو‌هایی مثل ویتارا، سراتو و لندکروز دادند، اما حاشیه‌ای درست نشد، اما امروز که مجلس انقلابی خودروی ایرانی گرفته این همه سر و صدا به‌پا کردند. من حاضر بودم مجلس خودرو با راننده می‌داد و هزینه‌های ماشین را هم پرداخت می‌کرد و پس از چهار سال خودرو را از ما می‌گرفت، ولی حالا که این امکان داده نمی‌شود نیاز است خودرویی به ما داده شود ضمن اینکه وقتی این خودرو را تحویل گرفتیم نه می‌توانیم از سیستم موتور پول مجلس استفاده کنیم و نه مبلغی بابت حمل و نقل به فیش حقوقی ما اضافه خواهد شد.


نماینده تهران: دناپلاس را تحویل نگرفتم

اقبال شاکری نماینده تهران با بیان اینکه من خودرو داشتم و ماشین دنا پلاس را از مجلس تحویل نگرفتم گفت: بعد از این حاشیه‌ها قرار شد شخص آقای قالیباف به‌عنوان رییس مجلس اظهارنظر کنند، اما باید بگویم که، چون من نماینده تهران هستم و محدوده بازدیدهایم کوچک است، استفاده از ماشین شخصی که داشتم برای این کار کافیست، ولی بحث نمایندگان شهرستان کاملاً متفاوت است، زیرا آن‌ها در طول شبانه‌روز ضرورت دارد در حوزه انتخابیه خود به جا‌های مختلف بروند و نیاز به خودرو دارند.

وی افزود: من از شرایط بازپرداخت اقساط خودرو خبر ندارم، اما امکانات باید متناسب با وظایف مسئول باشد. با همه این تفاسیر هرچه‌قدر زندگی مسئولان نزدیک به زندگی مردم باشد، بهتر است.


بدون امکانات چطور پیگیر امور مردم باشیم

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز معتقد است که صحبت از تحویل خودرو به نمایندگان، خط جدیدی برای تخریب مجلس است. او در گفتگو با رویداد۲۴ می‌گوید: در دوره‌های قبل مجلس هم برای تامین ایاب و ذهاب نمایندگان خودرو می‌دادند که هیچ‌وقت محل حساسیت نبود، اما اکنون برای زیر سوال‌بردن مجلس این صحبت‌ها مطرح شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که در کل تحویل خودرو به نمایندگان، رویکردی درست و منطقی است؟ گفت: نماینده برای رفت و آمد خود باید چه‌کار کند؟ ما که از دولت سرویس نمی‌گیریم، پس چطور باید به مردم خدمت‌رسانی کنیم؟ نماینده، چون قرار است پیگیر امور مردم باشد اشکال ندارد که از این امکان برخوردار باشد.

علیرضابیگی با اشاره به اینکه دنا پلاس نگرفته است، گفت: چون بنده در مجلس دهم نماینده بودم و خودرو تحویل گرفتم دیگر خودرویی به من تعلق نمی‌گرفت.


نمایندگان مجلس باید هم‌تراز وزرا باشند

حسن لطفی نماینده رزن به رویداد۲۴ می‌گوید: براساس ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، نمایندگان هم‌تراز وزرا هستند، یعنی هم باید حقوق و هم امکانات آن‌‎ها را دریافت کنند. از این‌رو از رسانه‌ها خواهش دارم امکانات یک وزیر را به تصویر بکشید و سپس حقوق و مزایای نماینده را هم علنی کنند تا همه ببینند آیا ما هم‌تراز یکدیگر هستیم یا نه؟

وی اظهار داشت: من مایل هستم به نماینده هم به مانند وزیر خودرو و راننده بدهند و بعد از مسئولیت هم این امکان را قطع کنند.

لطفی با اشاره به اینکه در مجلس دهم پژو پرشیا تحویل گرفته است، اما از کیفیت لازم برخوردار نبوده است، گفت: این دوره هنوز دنا پلاس را تحویل نگرفتم، اما، چون سالی ۵۰ هزار کیلومتر تردد دارم گرفتن خودرو برایم نیاز است.

نماینده رزن در خصوص بازپرداخت مبلغ خودرو گفت: خیلی در جریان نیستم و موضوع برایم مبهم است، اما دوره پیش، ماهیانه از حقوق‌مان کم می‌کردند.


خرید قسطی پژو پرشیای ۱۵۵ میلیون تومانی

بهروز محبی‌نجم‌آبادی نماینده سبزوار به رویداد۲۴ گفت که جزو نماینده‌هایی بوده است که پژو پرشیا را برای تحویل انتخاب کرده است. او می‌گوید نماینده دائماً در رفت و آمد است و نیاز مبرم به خودرو دارد.

وی افزود: اگر مجلس یک خودرو با راننده به من می‌داد، اصلاً به‌دنبال گرفتن خودروی قسطی نمی‌رفتم. به‌هرحال خودروی پژو پرشیا را تحویل گرفتم و از این بعد هزینه‌های خودرو با خود ما هست و از طرفی هم به‌نظرم باید بین ۳ تا ۳.۵ میلیون بابت خودرو از حقوقم قسط دهم. این درخواست به سه ماه پیش برمی‌گردد و در کل، خودرو برای من حدود ۱۵۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده است.


مردم نسبت به این امکانات حساس هستند

محمدرضا صباغیان‌بافقی نماینده مهریز و بافق به رویداد۲۴ گفت: من در روز‌های گذشته خودرویی تحویل نگرفتم، چون از قبل، خودرو داشتم.

وی در پاسخ به اینکه آیا تحویل خودرو آن هم با امکان قسطی باعث بازخورد منفی در جامعه نمی‌شود؟ گفت: چون وضعیت اقتصادی مردم خوب نیست، طبیعتاً آن‌ها روی این موضوعات حساس هستند و می‌گویند چرا ما نتوانیم از این امکانات برخوردار شویم، ولی نماینده‌ها بتوانند خودروی قسطی بگیرند؟

 

 نظرات

 • کاربر سایت کاربر سایت (8 آبان 1400 ساعت 20:52)

  چرا به سلطان میگید بی کیفیت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟....

 • محمدرضا محمدرضا (8 مهر 1399 ساعت 08:02)

  اگه پرشیا کیفیت نداره چرا جلوی تولید اون رو نگرفتید؟؟؟؟

 • ایرانی جانم فدای وطنم ایرانی جانم فدای وطنم (7 مهر 1399 ساعت 13:45)

  با سلام به زحمت کشان مجلس. آقای نماینده ای که فرمده اید پرشیا کیفیت نداشت دنا پلاس برداشتید. اگر پرشیا کیفیت ندارد چرا تایید میکنید تا به مردم تعلق گیرد مگر شما از بین همان مردم انتخاب نشدید؟ مگر همان مردم شما را به مجلس نفرستادن؟ پیامبر اسلام فرموده اند . آنچه برخود نمی پسندی بر دیگران هم نپسند. چرا وقتی انتخابات تازه شروع نشده شعار شما از انتخابات زودتر شروع می شود ولی وقتی انتخاب شدید شعارتان هم بعد از انتخاب فراموش میشود. لااقل بفرمایید سود دنا پلاس از پرشیا زیادتر است و قاعله را تمام کنید. والسلام علیکم و رحمت الله . پیروز باشید

 • پرویز پرویز (5 مهر 1399 ساعت 11:39)

  واقعا مجلس انقلابی داریم...... دلمون به کیا خوش بود توقع داریم اینا مشکلات ملت و حل کنن یه مشت قبلا دولار یا یه چیزی گرون میشد حداقل دو تا از نماینده های ***** فروش و ***** مجلس گذشته برای ظاهر سازی هم که شده یه چیزی می گفتن این مجلس انقلابی کنونی که همونم نمیگن دنبال ماشین شاسی بلندن

 • سیدجعفرکاظمی سیدجعفرکاظمی (4 مهر 1399 ساعت 10:47)

  این سنت که میگوئید چگونه شکل گرفته است ؟ سنت غلط باید حذف شود وبجای آن سنت خدائی شکل بگیرد

 • آرمان آرمان (3 مهر 1399 ساعت 12:35)

  جالب اینه که همه طلبکارانه میگند که ما بخاطر رفت و امد هزینه زیاد میشه و باید این امکان به ما بدند، با پول و امکانات بیت المال رفت و امد به محل کار و حوزه کردند،اسمش میشه خدمت به مردم؟ شماها که مثلا ماهی ۱۱میلیون حقوق میگیرید،بعد میخواین ماهی ۸میلیون قست ماشین بدین،یعنی شما به ۳تومن راضی میشین؟
  اگه پراید و پژو ماشین خوبی نیستند چطور مردم باید سوار بشن ولی شما که خدمتگذار مردم هستید براتون نمی صرفه؟یا افت داره؟
  سمند اتومات آپشنال،۶۰۰میلیون؟ واقعا چجوری کسی همچین پولی برا سمند میده

 • محمد محمد (3 مهر 1399 ساعت 12:06)

  اگه ماشین کیفیت نداره به خاطره وجود شما مسئولین باکفایته.

 • علی علی (3 مهر 1399 ساعت 11:53)

  عزیزم می خوای پورشه بدیم خدمتت خیالتم راحت باکیفیت جادار مسافری چهارشنبه پنجشنبه جوج و ویلا و....... واقعا که خسته نباشید دلاوران خوب مملکتی ساختیدخداییش حقتونم هست .

 • محمد محمد (3 مهر 1399 ساعت 11:02)

  این کشور 40 سال هست که نابسامانه.مال امروز و پریروز نیست.هر روزه خدا باید یه خبر این مدلی از دولت و نماینده ها بشنویم

 • ناشناس ناشناس (3 مهر 1399 ساعت 09:49)

  خودمان که ماشین نمی تونیم بخریم حداقل نماینده هامون بخرند مشکلی داره؟

  پرویز پرویز (5 مهر 1399 ساعت 11:43)

  باید می گفتی خودمون که تو قرعه کشی شانسی برای برنده شدن نداریم حداقل بزار به نماینده ها مجانی هدیه بدن چون خدمتگار این ملت هستن و واقعا حقشونه خیلیییییییییی زحمتتتتتتتتتت می کشننننننن گناه دارن

 • علی علی (3 مهر 1399 ساعت 09:11)

  آقای نماینده با فریبکاری خودت را با بخشدار مقایسه نکن. اولا بخشدار امکاناتی ندارد. علاوه براین اگر یک ماشین هم در اختیارش باشد مال دولت است نه مال بخشدار.
  شما نماینده دنا پلاس 600 میلیونی را که از بیش از 2 برابر کل حقوق بخشدار در دوره 4 ساله اوست در نهایت رایگان و بنام خودت تحویل می گیر،. علاوه بر اینکه از دهها رانت دیگر هم استفاده می کنی

 • منتقد منتقد (3 مهر 1399 ساعت 09:01)

  قشنگ معلومه اینا واسه کارای خودشون به مجلس رفتن و مردم واسشون مهم نیست وگر نه که شاسی بلند یا سدان برای یک نماینده چه فرقی میکنه
  یا نه به محصولات خودتون اعتماد ندارید که رفتین سراغ ماشینای خارجی
  اینجاست که معلوم میشه کسی واسه مردم نماینده نمیشه

 • مصطفی مصطفی (3 مهر 1399 ساعت 09:00)

  نمایندگان در قبال عدم تحقیق وتفحص مجلس از دو شرکت تورم تولید کن داخلی این هدیه ناقابل را دریافت نموده اند تا در جرم مجرم شریک و دخیل باشند.امیدواریم که خون شهیدان وخون سردار سلیمانی توسط نیروهای حزب اللهی ودولتی پایمال نشود

 • محمد محمد (3 مهر 1399 ساعت 08:50)

  با سلام .نماینده ما رفته مجلس که یه مشکل از هزار مشکل حل کنه حالا نگرانی و اولویتش شده مسائل خودش .متاسفم برای همتون.

 • محمد محمد (3 مهر 1399 ساعت 07:40)

  این دعواهای زرگریه! نمایندگان محترم که ماشینشون رو می گیرن و اینکه پولی بدن یا ندن هم معلوم نیست ولی دقت کردین که قیمت محصولات این کارخانجات رو در بین این دعوا تعیین کردند بیش از صددر صد افزایش به همراه منتی سر ملت که دیگر کسی به قیمت گذاری هیچ اعتراضی نداشته باشد.