1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. موتور تمامی محصولات تولیدی ایران خودرو تغییر می کند - موتورهای سه استوانه جدید جایگزین موتورهای فعلی

موتور تمامی محصولات تولیدی ایران خودرو تغییر می کند - موتورهای سه استوانه جدید جایگزین موتورهای فعلی

موتور تمامی محصولات تولیدی ایران خودرو تغییر می کند
21 مهر 1399
 • 2

 

 

مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، از تولید موتور سه استوانه ایران خودرو خبر داد و گفت: در سال‌های آینده این خانواده موتور، جایگزین تمام موتورهای موجود ایران خودرو خواهد شد و اولین نسخه آن بر روی خودروی جدید این خودروساز نصب خواهد شد.


 مهدی رجبعلی از تولید پنج نمونه اولیه نسل دوم خانواده موتور EF ظرف دو هفته آینده خبر داد و گفت: به دلیل بالا بودن حجم تغییرات در این محصول، تولید انبوه آن کمی زمان بر است.

وی افزود: در این طرح، کل خانواده موتور ارتقا خواهد یافت؛ موتورهایی نظیر موتور تنفس طبیعی بنزینی، موتور تنفس طبیعی دوگانه سوز و موتور پرخوران بنزینی که تولید هر سه این محصولات با هدف کاهش یک لیتر مصرف سوخت و ارتقای آلایندگی پیش می رود. هم چنین در ارتقای موتور پرخوران شاهد بهبود گشتاور تا حدود ۳۰ نیوتن متر و بهبود توان حدود ۱۵ اسب بخار هستیم.

مدیرعامل ایپکو با بیان اینکه خانواده موتورEF بر روی محصولات متنوعی نصب خواهد شد، افزود: این موتور بر روی خودروهای خانواده دنا، k132 و سایر محصولاتی که در دست توسعه قرار دارد، با تنوع جعبه دنده هایی مانند جعبه دنده پنج سرعته دستی، شش سرعته دستی و خودکار نصب خواهد شد و بسته به نیاز بازار و مشتری، به فروش می رسد.

وی به طرح توسعه موتور سه استوانه که از نظر زمان بندی، پس از طرح موتورهای EF قرار دارد، اشاره کرد و ضمن مهم خواندن آن اظهار کرد: این خانواده موتور دارای تنوع محصول خوبی بوده و تمام محدوده خودروهای کوچک تا خودروهای با عملکرد بالای ایران خودرو را با فناوری، توان و گشتاورهای مختلف و تنوع محصول، پوشش می دهد.

رجبعلی با بیان اینکه اولین نسخه از این موتور اواخر سال ۱۴۰۱ وارد بازار خواهد شد، خاطرنشان کرد: موتورهای بعدی از این خانواده محصول در سال ۱۴۰۲ رونمایی و تجاری سازی خواهد شد. این خانواده موتور طی چهار سال جایگزین تمام خانواده های موتور موجود ایران خودرو خواهد شد.

وی با اشاره به آغاز این طرح در گروه صنعتی ایران‌خودرو، اظهار امیدواری کرد: در بهمن ماه امسال نخستین نمونه موتور از این خانواده محصول را به تولید برسانیم.

 

 نظرات

 • منتقد منتقد (21 مهر 1399 ساعت 16:03)

  خب از فردا شاهد اسم های جدید خودرو میشیم
  دنا پلاس توربو نیو
  شاهین پلاس
  رانا نیو ef7
  سورن پلاس 2020
  و از همه مهم تر
  پژو EF7
  کاش یه تغییری تو قیمتا بدید

 • علی علی (21 مهر 1399 ساعت 10:52)

  یا خداااااا...تو موتور EF7 هم که طراحی و ساختش آلمانه دست بردین....یه شتر گاو پلنگ مثل آردی و پیکان پژو و آریسان! میشه...آغا ما چیکار کنیم شما بیخیال خودرو سازی بشین...میدونید چقدر ارز بری داره تحقیقات و تولیدات شما؟!!آغا درشو تخته کنید از عراق و افغانستان خودرو دست دوم پدر مادر دار با عوارض معقول!!!!!وارد کنید به والله مشکل تلفات جاده ای و آلودگی هوا و سوخت حل میشه....