1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. با کاهش قیمت ها و رکود، قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت

با کاهش قیمت ها و رکود، قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت

با کاهش قیمت ها قدرت چانه‌زنی خریداران افزایش یافت
29 آبان 1399
 • 4

 

با ادامه روند کاهشی قیمت ارز، قیمت خودرو نیز در بازار رو به کاهش است و در این شرایط قدرت چانه‌زنی خریداران بالا رفته و حالا آنها هستند که خودروها را با قیمت دلخواه خود خریداری می‌کنند. در حال حاضر قیمت‌ها در بازار خودرو نسبت به روزهای گذشته پایین‌تر آمده، به طوری که قیمت پراید در بازار 101 میلیون تومان اعلام می‌شود، هر چند در زمان معامله، قیمتی بالاتر از 93 میلیون تومان در اسناد خرید ثبت نمی‌شود.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو در مورد وضعیت بازار خودرو گفت: روند قیمت‌ها نزولی است و پیش بینی ما این است که در آینده نزدیک شاهد افزایش قیمت‌ها نباشیم. 

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت‌هایی که برای خودروها در بازار اعلام می‌شود بالاتر از نرخ‌هایی است که با آن معامله می‌شود به طوری که قیمت خرید 10 تا 15 درصد پایین‌تر از نرخ‌های اعلام است.

وی ادامه داد: در این بازار مشتریان هستند که تصمیم می‌گیرند خودروها را با چه قیمتی خریداری کنند به همین دلیل قیمت‌ها ثابت نیست و معاملات با نرخ‌های توافقی صورت می‌گیرد. 

 

* آگهی هایی با قید «فروش ویژه»

روند کاهشی قیمت ها در بازار باعث شده تا سیلی از آگهی های فروش خودرو به فضای مجازی سرازیر شود و تعداد این آگهی ها هر روز بیشتر از قبل است. اما خبری از نرخ های نجومی قبلی نیست و فروشندگان سعی می کنند با ذکر عبارت «فروش ویژه» آگهی ها را برای مشتریان جذاب کنند.

حمیدرضا حاجی پور یکی از فعالان بازار خودرو در این مورد گفت: در بازار فعلی خودرو اگر فروشنده خودرو را با قیمت پایین عرضه کند خرید صورت می‌گیرد، اما اگر نرخ‌ها بالا باشد، مشتری برایش وجود نخواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه بعید است در ماه‌های باقیمانده از سال جاری، افزایش قیمت در بازار خودرو داشته باشیم، گفت: در حال حاضر فروشندگان در بازار زیاد هستند و تعداد متقاضیان خرید کمتر است، به ویژه در مورد خودروهای کارکرده مشتری زیادی وجود ندارد.


* مجازاتی برای دلالان خودرو

کاهش قیمت خودرو در بازار در حالی ادامه دارد که طی هفته جاری طرح ساماندهی عرضه خودرو در کمیسیون صنایع مجلس مصوب شد. بر این اساس، محدودیت خرید 3 سال یکبار برای خریداران در نظر گرفته شده، در عین حال، خرید و فروش خودروهای پرتیراژ باید از طریق بورس صورت گیرد و فقط خودروهایی که تیراژ تولید محدود دارند و یا شرکت‌هایی که تولیدشان بسیار محدود است، از این قاعده مستثنی می‌شوند.

طبق این مصوبه، در بورس کالا به هر خودرو یک شناسه یا کد تعلق می‌گیرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی خواهد بود و هر شخصی می‌تواند هر ۳ سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از پایان سه سال مقرر نمی‌تواند اقدام به فروش خودرو کند.

اگر شخصی قبل از پایان ۳ سال، اقدام به فروش خودرو کند،  باید ۸۰ درصد از مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بازار را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند و این موضوع برای از میان برداشتن دلالی است.

همچنین با توجه به مازاد قیمت تمام شده هر خودرویی که توسط کارخانه‌دار ساخته و به بورس ارائه می‌کند، صندوقی در وزارت صنایع تشکیل می‌شود که از محل آن صندوق، ۱۰ درصد به عنوان پاداش به تولیدکننده خودرو بابت افزایش کمی و کیفی خودرو پرداخت می‌شود.

از محل این صندوق همچنین،  ۲۰ درصد به عنوان تسهیلات وام به زوج‌های جوان که توان خرید خودرو را ندارند، ۵۰ درصد به عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه، ۲۰ درصد برای شبکه حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن خودروهای فرسوده و توسعه حمل و نقل تعلق می‌گیرد.

قطعاً ادامه روند نزولی قیمت خودرو در بازار و اثربخشی بورس کالا نیازمند رشد تولید و عرضه خودروسازان است تا تعادل قیمت‌ها در بازار و بورس برقرار باشد.

به گفته رضا محتشمی‌پور، معاون بورس کالا، خودرو را می‌توان در بورس کالا عرضه کرد، اما این عرضه در بورس مزیت ویژه‌ای ندارد، البته قیمت را شفاف می‌کند، اما اگر قرار باشد، عرضه خودرو در بورس همراه با کنترل قیمت باشد، فایده‌ای ندارد.

به گفته وی، اگر قرار بر کنترل قیمت خودرو باشد، بهتر است در خارج از بورس تعیین قیمت شود، چون قیمت دستوری در بورس رانت ایجاد می‌کند. مثلاً قیمت خودرو در بورس 40 میلیون و در بیرون 100 میلیون می‌شود که این باعث ایجاد رانت خواهد شد.

وی معتقد است: توان تولید و عرضه مداوم خودرو باید از سوی خودروسازان مشخص باشد و کالایی که در بورس عرضه می‌شود، به اندازی کافی باشد، مثلاً اگر هزار واحد تقاضا وجود دارد، اما فقط 200 واحد کالا در بورس ارائه شود، باعث بالا رفتن قیمت می‌شود و مشکلی در بازار وجود دارد مشکل عرضه مستمر است.

در شرایط فعلی که بازار خودرو التهاب بزرگی را پشت سر گذاشته، تکمیل خودروهای ناقص و افزایش تیراژ تولید خودروسازان باعث تعادل بخشی بیشتر به بازار خودرو خواهد شد تا با فروکش کردن تب خرید دلالان، شاهد اصلاح بیشتر قیمت ها باشیم.

 

 

منبع فارس


نظرات

 • میثم میثم (29 آبان 1399 ساعت 14:05)

  کدوم کاهش دقیقا ؟

 • بهنام بهنام (29 آبان 1399 ساعت 09:34)

  به زودی چندماه دیگه باکم شدن تحریمها وفروش نفت وواردشدن ارز واجرایی شدن تصمیمات مجلس برای کوتاه کردن دست دلالان بی همه چیز قیمت خودروبه نصف میرسه تواین مدت مردم دیگه گول دلالان کثیف رونخورن وخریدنکنن

  وحید وحید (30 آبان 1399 ساعت 08:58)

  کسانیکه نظرمنفی روکاهش قیمت دارن دقیقا دنبال چی هستن همش پالس منفی جزاینکه خودتون دلالیدوداریدازاین شرایطی که قراره چندماه دیگه باریزش قیمتهاپیش بیادمیسوزید

 • کاربر سایت کاربر سایت (29 آبان 1399 ساعت 08:58)

  تشکرمانندکلاس اولی‌ها توضیح دادید سپاسگزارم