1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. آیا قیمت خودرو درب کارخانه هم تا پایان سال کاهش می‌یابد!؟

آیا قیمت خودرو درب کارخانه هم تا پایان سال کاهش می‌یابد!؟

13 آذر 1399
 • 3

 

ابوالفضل خلخالی، کارشناس صنعت خودرو با اشاره به کاهش قیمت خودرو درب کارخانه با توجه به کاهش قیمت ارز، گفت: در ۱۰ سال گذشته قیمت‌ خودرو در بازار آزاد تابع قیمت ارز بوده است. در نتیجه با کاهش نرخ ارز می توانیم شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد باشیم.

او با بیان اینکه از زمانی که قیمت ارز کاهش یافته قیمت خودرو نیز روند نزولی دارد، گفت: همچنان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و اگر این روند ادامه دار باشد به طور حتم قیمت خودرو همچنان کاهشی خواهد بود و اکنون نباید اقدام به خرید خودرو کرد.

این کارشناس صنعت خودرو در خصوص تغییر قیمت خودرو درب کارخانه، ادامه داد: با توجه به اینکه قیمت خودرو درب کارخانه طبق قیمت دستوری تعیین می شود و قیمت دستوری لزوما یک قیمت آیین نامه‌ای است که تابع ارز نیست، در نتیجه خیلی نمی توان این انتظار را داشت که قیمتی که شورای رقابت تعیین می‌کند، با تغییرات قیمت ارز تغییر کند.منطق حکم می کند که این اتفاق بیفتد ولی همین الان هم خودروسازام مدعی هستند که دارند خودروهایشان را با ضرر می فروشند و هنوز قیمت تمام شده محصول برایشان با قیمت مصوب شورای رقابت فاصله دارد .

خلخالی با تاکید بر اینکه قیمت دستوری تابع قیمت ارز نیست، بیان کرد: اساسا یکی از مشکلات قیمت گذاری دستوری این است که قیمت آن واقعی نبوده و تابع قیمت در بازار نیست و بر اساس قیمت تعادلی عرضه و تقاضا در بازار به دست نیامده است.

این کارشناس صنعت خودرو در پاسخ به این سوال مبنی بر کاهش نرخ تورم بخشی و تاثیرات آن بر بازار خودرو، گفت: تورم بخشی بر قیمت دستوری تاثیر گذار است. در حال حاضر تورم هم بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی، کاهش چشمگیری نداشته، اما اگر تورم را ملاک بدانیم و قیمت گذاری دستوری را تابع قیمت تورم بدانیم، با توجه به کاهش تورم در سه ماه سوم سال، قیمت شورای رقابت باید کاهش پیدا کند.

او بیان کرد: اساسا بازار، مردم و خودروساز هیچکدام تابع قیمت شورای رقابت نیستند، چون قیمت شورای رقابت دستوری غیر منطقی است و هیچ کدام از بخش‌ها از مردم گرفته تا خودروساز خود را تابع این قیمت نمی‌دانند، در نتیجه اگر هم به دلیل تورم، قیمت دستوری کاهش پیدا کند، خیلی نمی‌تواند در بازار موثر باشد و خیلی شاهد کاهش قیمت نخواهیم بود.

 

 نظرات

 • محمد محمد (14 آذر 1399 ساعت 15:03)

  واقعا ممنون . توی جمله آخرتون خوب شیر تو شیر بودن قوانین رو در این مملکت بیان کردید جناب کارشناس .....

 • مجتبی مجتبی (13 آذر 1399 ساعت 15:45)

  کارخانه های خودروساز از منابع اصلی درآمد بیت رهبری اند و هیچگاه قیمت را به سود مردم کم نخواهند کرد! هر چه مردم فقیر تر شوند و در سختی باشند برا ی رهبر بهتر است و لذت می برد!!!

 • milad milad (13 آذر 1399 ساعت 14:08)

  خودروسازا همیشه مینالن که قیمتشون کمه.رسما میگه قیمت کارخونه پایین نمیاد.حالا فرض بر رفع تحریمها انوقت مثل سری قبل که قیمتا سال 94 پایین نیومد فقط تسهیلات کمر شکن میدن میگن برید خودرو بخرید