1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. برای خودروهای کم تیراژ ، قیمت‌ گذاری در دست خودروسازان است

برای خودروهای کم تیراژ ، قیمت‌ گذاری در دست خودروسازان است

27 آذر 1399
  • 1

 

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی از هدفگذاری تولید یک میلیون و 200 هزار دستگاه خودرو برای سال 1400 خبر داد و گفت: از این پس قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ توسط خودروسازان تعیین می شود تا بخشی از زیان قیمت گذاری دستوری این صنعت جبران شود.

البته خودروسازان خصوصی اختیار کامل در تعیین قیمت محصولاتشان را دارند و قیمتی را که خود صلاح بدانند اعلام می کنند ولی در مورد خودروسازان دولتی چون انحصار بازار خودرو در کشور را در دست دارند نمی توان به صورت کامل قیمت گذاری خودروها را به خودشان واگذار کرد .

محمدرضا نجفی منش با بیان این مطلب اظهار کرد: این میزان تولید برای دو خودروساز بزرگ سایپا و ایران خودرو پیش بینی شده که علاوه بر این میزان، حدود ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو برای سایر خودروسازان در نظر گرفته شده است.

وی افزود:خودروسازان در شش ماهه نخست امسال موفق به تولید ۴۳۰ هزار دستگاه خودرو شدند و مقرر شد از دی ماه با اجرای برنامه جدید شش ماهه میزان تولید به ۶۳۰ هزار دستگاه خودرو برسد، بنابراین تا خرداد ماه امسال تولید خودروسازان در مجموع به بیش از یک میلیون دستگاه خواهد رسید.

232.jpg

وی در ادامه در خصوص روند قیمت گذاری در صنعت خودرو نیز اظهار کرد: بر اساس توافق انجام شده مقرر شد قیمت گذاری به شکلی انجام شود تا خودروساز دچار ضرر وزیان نشود چرا که هم اکنون خودروسازان به ویژه ایران خودرو با زیان چشمگیری مواجه هستند.

نجفی منش با تاکید بر تضعیف خودروسازان در شرایط کنونی تصریح کرد: بخشی از سود حاصل از اختلاف قیمت که نصیب واسطه و دلال می شود باید به خودروساز داده شود.

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن، نیرومحرکه و قطعه سازی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده مقرر شد تا قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ از این پس به شرکت های خودروساز واگذار شود و قیمت خودروهای پرتیراژ نیز از سوی شورای رقابت تعیین شود.

وی با بیان این که بدون شک ورود شورا به قیمت گذاری دستاوردی جز ضربه زدن به صنعت خودرو ندارد، تصریح کرد: با این روش خودروساز زیان ناشی از قیمت گذاری دستوری را با قیمت گذاری خودروهای کم تیراژ جبران  می کند.

پیشنهاد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای خروج حداقل ۱۰ خودرو شامل دناپلاس توربو شارژ، هایما، رانا، کوئیک، شاهین، ساینا، پژو ۲۰۷پانوراما، چانگان، آریا، کی ۱۳۲و برخی دیگر از خودروها از شمول قیمت‌گذاری شورای رقابت است.

 

 نظرات

  • محمد محمد (28 آذر 1399 ساعت 19:27)

    وقتی ثبت نام میکنین تحویل نمیدین هر خودرویی رو میتونین کم تیراژ اعلام کنین از کوئیک سایپا گرفته تا هایما ایرانخودرو
    خدا میدونه چه نقشه ای برای مردم و اونهایی که هنوز در انتظار تحویل خودرو هستن میخواین بیارین