1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. تکذیبیه سایپا: هنوز خودرویی به آفریقا صادر نشده است

تکذیبیه سایپا: هنوز خودرویی به آفریقا صادر نشده است

29 بهمن 1399
  • 0

انتشار فیلمی در یکی از کشورهای آفریقایی که از زیمباوه نام برده شده است، حاشیه های زیادی را برای شرکت سایپا به وجود آورده است. در همین خصوص شرکت سایپا نسبت به تکذیب این خبر واکنش نشان داد.

سرپرست معاونت صادرات گروه سايپا مي‌گويد كه این گروه خودروسازی هنوز هیچ محصولی به آفریقا صادر نکرده اما يك شركت در آفریقای جنوبی كه مذاكراتي براي صادرات محصولات سايپا با آن صورت گرفته در حال بررسي و مناسب سازی خودرو کوییک براي عرضه در بازار آفريقاي جنوبي است.

علي كريمي، درباره فيلم و عكسي كه در فضای مجازی منتشر شده و در آن گروه سایپا مورد هجمه قرار گرفته است، توضیح داد: اخيرا فيلم و عكس هايی از یک خودرو كویيك در برخی سایت ها و فضاي مجازي منتشر شده كه فرمان آن سمت راست اما دکمه‌های کنترل آینه و بالابر شیشه‌ها، سمت چپ است.

در این خصوص ابتدا بايد تاكيد كنم كه سايپا هيچ خودرويی به كشورهاي آفريقايی صادر نكرده و انتشار تغییرات کارگاهی توسط شرکت آفریقایی به نام سایپا، کذب و یک بداخلاقی رسانه‌ای است.

کریمی با انتقاد از رسانه‌ها و پیج‌های فضای مجازی که به صورت غیرمستند و با هدف تخریب صنعت خودرو کشور چنین اخبار مضحکی را منتشر می‌کنند، ادامه داد: یک شركت استارتاپی به نام مورزا چند دستگاه خودرو کوییک را از سایپا خریداری کرده و به عنوان نمونه به زيمباوه و آفریقای جنوبی برده است تا با توجه به نياز آن كشور‌ها تحقيقات توسعه‌ای متناسب با نیاز خود را روي آن انجام دهد لذا تغییرات صورت گرفته توسط آنها هیچ ارتباطی با گروه خودروسازی سایپا ندارد.

وي با بيان اينكه قرارگيری فرمان خودرو در سمت راست توسط مهندسان شركت مورزا و به صورت کارگاهی صورت گرفته، افزود: اقدامات این شرکت تنها در مرحله تحقيقاتي است و با تجاري‌سازي فاصله زيادي دارد و اگر قرار باشد تغييراتي روي خودروي كویيك صورت گيرد، سايپا بايد آن را تائید کند تا اين خودرو بر اساس استانداردهای موجود در آفريقاي جنوبي عرضه شود.

وي افزود: صادرات يكي از مقوله هاي بسيار مهمي است كه گروه خودروسازي سايپا دنبال مي كند؛ از اين رو در راستاي توسعه صادرات به كشورهاي آفريقايی همكاري هاي مشترك در حال پيگيري است.

کریمی گفت: در حال حاضر مجموعه سايپا به صورت مستقل پروژه تحقيقاتي براي توليد خودروي فرمان راست ندارد اما اگر قرار باشد چنين امري پيگيري شود در قالب سرمايه‌گذار مشترك امكان‌پذير خواهد بود.نظرات