1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه ثبت نام و فروش خودرو
 4. فعلا ایران خودرو و سایپا مجوز اجرای فروش فوری ندارند

فعلا ایران خودرو و سایپا مجوز اجرای فروش فوری ندارند

12 مرداد 1400
 • 2

دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: ایران خودرو و سایپا اکنون تنها اجازه دارند طرح‌های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح‌های فروش فوق العاده را ندارند.

البته این گفته دبیر انجمن خودروسازان کمی عجیب و به دور از منطق می باشد، در حالی که بازار خودرو در کشور بازهم دچار تلاطماتی شده است و بی دلیل قیمت خودرو رو به افزایش گذاشته است می شود با اجرای طرح های فروش فوق العاده اجازه پیشروی بیشتر قیمت ها را نداد. این موضوع بیشتر به نظر می رسد از طرف خودروسازان مطرح باشد و تا قیمت کارخانه ای محصولاتشان افزایش نیابد علاقه ای به فروش قطعی ندارند.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به چرایی برگزار نشدن طرح های فروش فوق العاده 2 خودروساز بزرگ ایران خودرو و سایپا در کشور، گفت: متاسفانه قیمت گذاری دستوری مشکلات زیادی برای خودروسازان کشور ایجاد کرد که باعث شد آنها زیان زیادی کنند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: اکنون خودروسازان در حال تحویل خودروهایی هستند که در گذشته پیش فروش کرده بودند و طبق مصوبه تا زمانی که معوقاتشان را به صفر نرسانند اجازه ندارند طرح های فروش فوق العاده اجرا کنند.

نعمت بخش تشریح کرد: اکنون تنها اجازه دارند طرح های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح های فروش فوق العاده را ندارند. از طرفی برخی مشکلات وجود دارد که خودروسازان نمی توانند خودروهای خود را تجاری کنند و مشکلات کمبود تراشه بر آن نیز تاثیرات منفی گذاشته است.

او با تاکید بر اینکه تا زمانی که قیمت گذاری برای خودرو دستوری است، بازار درست نمی شود، گفت: تنها راه برای تک نرخی شدن خودرو، آزادسازی قیمت هاست و راهکاری جز این نمی تواند جلوی زیان خودروسازان را بگیرد. زمانی که مواد اولیه این صنعت به طور مستمر افزایشی است خودروسازان جز اصلاح منطقی قیمت، راهکاری برای تامین هزینه ها و جلوگیری از زیان ندارند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: یکی دیگر از راه ها برای جلوگیری رکود، فعال کردن لیزینگ هاست که باعث می شود قدرت خرید خودروسازان افزایش یابد اکنون خرید متقاضیان اُفت کرده و با افزایش قیمت و آزادسازی قیمت مسلما رکود بیشتر خواهد شد.

نعمت بخش گفت: باید خودرو در حاشیه بازار به فروش رود، اکنون 100 میلیون اختلاف قیمت بین نرخ کارخانه و حاشیه بازار وجود دارد که این تنها به دلیل قیمت گذاری دستوری است. با برداشتن قیمت گذاری دستوری این بازار آشفته سر و سامان پیدا می کند.نظرات

 • علی علی (12 مرداد 1400 ساعت 15:48)

  آقای نعمت‌بخش همون کسی هست که در سالها پیش در مصاحبه‌ای پراید رو استاندارد میدونست ولی خودش مثلا خودروی ایرانی مگان سوار میشد و می‌گفت توقع ندارید که من مثل مردم عادی سوار پراید بشم!
  و خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...

 • علیرضا علیرضا (12 مرداد 1400 ساعت 09:48)

  همش دروغ - فقط دروغ - پایه و اساس و بنیان دروغ