1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. سرانجام ایران خودرو به حواشی تصادف زنجیره ای بهبهان واکنش نشان داد

سرانجام ایران خودرو به حواشی تصادف زنجیره ای بهبهان واکنش نشان داد

1 بهمن 1400
 • 6

ماجرای کیفیت پایین تولید و ساخت خودروهای داخلی در کشور صدای اعتراض همه را درآورده است. مردم و مالکان که خیلی وقت است که از این موضوع ناراضی هستند و اخیرا پلیس و برخی از نمایندگان مجلس هم رودروایسی ها و تعارفات را کنار گذاشته اند و مستقیم و بی پرده از این موضوع اعلام نارضایتی کرده اند. ولی نکته ای که خیلی به چشم می خورد مقاومت و توجیه سازی هر دو خودروساز بزرگ کشور است که نه قبول می کنند و نه حاضرند روی این موضوع کار بیشتری انجام دهند. از طرفی هم وزارت صمت به عنوان مسئول این دو خودروساز هیچ عکس العملی تاکنون نداشته است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران‌خودرو، ضمن اظهار تاسف از حادثه روی داده در جاده بهبهان به رامهرمز، رویکرد ایران‌خودرو در حوادث رانندگی را مشتری‌مدارانه دانست و تصریح کرد: این خودروساز به تمامی تعهدات خود در قبال مشتریان پایبند است.

مجتبی استادرحیمی، با بیان این که از مجموع ۵۹ خودروی حادثه دیده ۱۵ دستگاه خودرو متعلق به گروه صنعتی ایران خودرو است، خاطرنشان کرد: ایربگ سورن به دلیل شرایط برخورد و حادثه عمل کرده و باز شده است، پنج خودرو نیز از مدل های قدیمی و فاقد ایربگ بوده است.

وی تصریح کرد: باز شدن ایربگ جلو در سمت راننده و یا شاگرد، تابع شرایط تعریف شده برای واحد کنترل کننده الکترونیکی کیسه هوا شامل سرعت و زاویه تصادف و جنس مانع در لحظه وقوع حادثه است.

معاون کیفیت ایران خودرو گفت: در هفت دستگاه از ۹ دستگاه خودرو باقی مانده نیز با توجه به بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده و تحلیل اطلاعات موجود، به طور قطع بازنشدن ایربگ مورد تایید و مطابق با استاندارد است. نتایج بررسی های دو دستگاه دیگر نیز با تکمیل اطلاعات کارشناسی مشخص خواهد شد.

استادرحیمی با بیان این که ایربگ جلو به منظور عملکرد در تصادف از روبرو طراحی شده و در تصادفات از پهلو، عقب و یا واژگونی باز نمی‌شود، گفت: در تصادفات زنجیره ای که ضربه از قسمت عقب و جلوی خودرو است،‌ ایربگ در صورتی عمل می کند که زمان ضرب دیدگی قسمت جلویی نسبت به عقب زودتر اتفاق افتاده باشد.

وی ضمن تاکید بر وجود شرایط تعریف شده و استاندارد برای عملکرد ایربگ، گفت: باز شدن بی مورد ایربگ نه تنها سبب نجات سرنشین خودرو نمی شود بلکه جان آنان را به مخاطره خواهد انداخت.

معاون کیفیت ایران خودرو تصریح کرد: وجود آمار تعویض بیش از ۲۵۰۰ ایربگ بازشده در تصادفات، برای خودروهای مشتریان مراجعه کرده به شبکه خدمات پس از فروش، بیانگر صحت کارکرد سیستم ایربگ خودروها است.

استادرحیمی با تاکید بر لزوم عدم اظهارنظر عجولانه و شتابزده در این حادثه، گفت: ایران خودرو خود را مکلف به شفاف‌سازی موضوع دانسته و در این راستا آماده هر گونه همکاری با مراجع و سازمان‌های ذیربط و ذیصلاح است.نظرات

 • مجتبی استادرحیمی مجتبی استادرحیمی (2 بهمن 1400 ساعت 10:44)

  زنوناوی... کی بود؟ کی بود؟ ما نبودیم!

 • عباسعلی عباسعلی (1 بهمن 1400 ساعت 17:20)

  تا بوده توی خودرو سازی به خودمون اینجوری جواب دادیم وتوجیه کردیم و چشمامون رو روی حقایق بستیم که الان وضع خودرو سازی و صتعت خودرومون این شده و چیزی جز عقب ماندگی این صنعت به چشم نمیاد

 • علیرضا علیرضا (1 بهمن 1400 ساعت 14:26)

  مخلص کلام خودروسازان:
  ابر و باد و مه و خورشید و فلک باید دست در دست هم بدن تا ایربگ باز بشه!
  از طرفی اونقدر کیفیت خودروهامون بالاست که اگر ایربگ هم عمل نکنه فرق چندانی نداره!

  اوج وقاحت در اوج قیمت و اوج بی‌کیفیتی یعنی همان ارابه‌های مرگ...

 • محمد محمد (1 بهمن 1400 ساعت 08:06)

  واقعا حق با ایشونه..
  شمایی که تصادف کردی چرا زاویه رو رعایت نکردی؟ حالا اینبار شرکت ایرانخوردو تورو می بخشه و ازت بدلیل اظهارات غیر علمی و خدشه دار کردن برند این مجموعه شکایتی نمیکنه اما سعی کن در تصادف بعدی موارد فنی و تخصصی ایربگ رو مطالعه کنی و با سرعت و زاویه ی مناسب تصادف کنی.. آفرین

 • عبدالله عبدالله (1 بهمن 1400 ساعت 05:03)

  ماشین نگو بلا بگو! لگنچۀ خلا بگو
  قیمتش از طلا بگو، قدرتش از خدا بگو!
  سه قوّه را یه دستی، خوابانده ناغلا بگو
  پز و افاده و فیس! هیچکی جلودارش نیس
  نه استاندارد؟ نه پلیس؟ - حتّی جناب ابلیس
  لوس و عزیز دُر دونه، مدش خیلی گرونه
  راهها را گر ببندی، به ریش بز بخندی
  میرسه مرز اجحاف، ورای قلّۀ قاف
  *
  خدا دهد شفایت! دروغه این شکایت
  بردۀ قرن بیستم، باید شود حمایت
  پول از شما زور از ما، با ظلم بی‌نهایت
  حسود بدتراشه، میخواد همین نباشه
  کاری شده، پیش میاد! سرده هوا، جیش میاد
  بجای نق‌زدن داش، بفکر مردنت باش!

 • کاربر سایت کاربر سایت (1 بهمن 1400 ساعت 00:36)

  اینا شیطون رو هم درس میدن حالا ما توقع داریم بیان درمورد باز نشدن ایربگ پاسخگو باشن!!!!
  تو مملکت ما هرچیز غلطی راحت توجیح میشه
  این هم یکی ازون موارده