1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. وزارت صنعت به بهمن موتور اخطار داد

وزارت صنعت به بهمن موتور اخطار داد

24 خرداد 1402
 • 3

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک نامه به مدیرعامل گروه بهمن خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان خودرو موظف هستند که محصولات خود را فقط از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو به بازار عرضه کنند و بر این اساس، عرضه ۶۰۰ دستگاه دیگنیتی پرستیژ توسط این شرکت خودروساز در بورس کالا باید لغو گردد.

منوچهر منطقی، معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز در نامه‌ای به مدیرعامل گروه بهمن اعلام‌کرد: پس از اتمام اعتبار مصوبه شصت و سومین نشست شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، از تاریخ دهم آبان ۱۴۰۱ تصمیم‌گیری درباره قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت انجام می‌شود که آن شورا نیز در این راستا «دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری» را در نشست شماره ۵۴۳ موخ ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ مصوب و ابلاغ کرده است.

به گفته منطقی، سیاست‌های دستورالعمل ابلاغی در راستای عرضه خودرو به مصرف‌کنندگان واقعی بوده و همه شرکت‌های صنایع خودروسازی موظفند مفاد دستورالعمل مذکور را اجرا کنند.

معاون وزیر صمت تأکید کرده است: با توجه به بند ۵ ماده ۵ شرایط طرف عرضه این دستورالعمل، عرضه‌کنندگان خودرو مکلفند محصولات تولیدی خود را فقط از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو عرضه کنند. فروش خودرو با قیمت‌های خارج از میزان تعیین شده توسط شورای رقابت نیز مشمول تعزیرات بوده و چنانچه محصول جدیدی نیز عرضه شود، باید توسط شورای رقابت تعیین قیمت شود.

منطقی در این نامه یادآور شد: پیش از این دستگاه‌های نظارتی و تنظیم‌گر اقتصادی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، شورای رقابت، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و غیره، نیز مراتب مخالفت خود را با عرضه خودرو در بورس کالا از نظر قانونی به کرات اعلام کرده بودند که لازم‌الرعایه است.

وی تصریح‌کرد: بازار خودرو پس از فراز و نشیب‌های چند ماهه اخیر در مدار کاهش قرار گرفته است؛ بر این اساس هرگونه تحرک خارج از چارچوب‌های قانونی که منجر به اختلال در بازار و افزایش قیمت شود، توسط مراجع ذیربط تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

به گزارش فارس پس از توقف عرضه خودرو در بورس کالا در سال گذشته و ورود معاون اول رئیس‌جمهور به موضوع به دلیل نرخ‌سازی‌های غیرمنطقی خودرو، به تازگی مجددا موضوع عرضه خودرو سواری به بورس کالا برگشته است.

براساس اطلاعات عرضه بورس کالای ایران، ۲۹ خرداد میزبان خودروی دیگنیتی پرستیژ متعلق به شرکت بهمن موتور است، ۶۰۰ دستگاه دیگنیتی پرستیژ سفید رنگ، در تالار خودروی بورس کالا عرضه می‌شود که میزان پیش پرداخت ثبت سفارش خرید، ۱۰۰ درصد قیمت پایه اعلام شده است، بهمن موتور قیمت پایه دیگنیتی پرستیژ را یک میلیارد و ۲۹۶ میلیون تومان اعلام کرده است و موعد تحویل این خودرو نیز ۱۲ شهریور خواهد بود. ‌سال گذشته در اقدامی جدید، عرضه خودرو در بورس کالا که محل عرضه کالای انبوه است، آغاز شد و با ورود شورای رقابت، این موضوع از دستور کار خودروسازان و بورس کالا خارج شد.

برنامه‌ریزی عرضه 600 دستگاه دیگنیتی در بورس کالا در حالی انجام شده است که اعلام شده بود خودروسازی نظیر بهمن‌موتور، ‌به علت تکمیل‌ ظرفیتشان در مرحله اول عرضه در سامانه یکپارچه خودرو، در دور دوم عرضه یکپارچه خودرو حضور ندارد و در دور دوم فقط چهار خودروساز و مونتاژکار محصولاتش را به مشتریان در سامانه یکپارچه عرضه کردند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که برخی دیگر از خودروسازان داخلی هم قصد دارند محصولات پرتقاضای خود را که در دور دوم سامانه یکپارچه عرضه نکرده‌اند، به بورس کالا بیاورند و زیان انباشته خود را از این طریق جبران کنند.نظرات

 • محمد محمد (27 خرداد 1402 ساعت 21:02)

  با سلام اول بهتر نیست وزارت صمت پیگیر اجرایی شدن قیمت خودرو های مونتاژی باشد بنده در سری اول سامانه یکپارچه ثبت نام وکل مبلغ را واریز کردم ولی مابه التفاوت وجه اضافی دریافتی را به مردم برنمی گرداند واصلا"پاسخگو نیست ومیگوید که مصوبه شورای رقابت وتصویب وزارت صمت را قبول ندارد ومیگوید مابقی پولتون راواز شورای رقابت بگیرید ویا هر جا دوست دارید شکایت کنید .چرا خود وزارت صمت رسما" پیگیر اجرای مصوبه شورای رقابت نیست وآنرا گردنه مردم می اندلزد که خودتان شکایت کنید وقتی کرمان موتور شما را قبول ندارد به ما اهمیت میدهد.

 • علی رضا علی رضا (27 خرداد 1402 ساعت 09:53)

  بهمن موتور هنوز تکلیف اولویت‌های تابستان 1402 را مشخص نکرده بعد چطور میخواد از طريق بورس واگذار کنه؟

 • ماشین باز خوزستان ماشین باز خوزستان (24 خرداد 1402 ساعت 15:57)

  بورس کالا فقط برای گرانفروشی و سفته بازیه و هیچ منفعتی برای مردم و اقتصاد عمومی نداره... شاید در وهله اول اینطور به نظر بیاد که بدلیل شفافیت بازار بورس بهترین جا برای معامله همین بورس کالا باشه اما در حقیقت بورس و بورس کالا محل رانت و سفته بازی و قیمت سازی کاذب و دستکاری قیمت هاست. اگر یک مسئول حلال زاده و شیر حلال خورده پیدا بشه باید بورس کالا یا کاملا تغییر کنه و سازو کار جدیدتری پیدا کنه یا اینکه باید تعطیل بشه.
  شرکت بهمن موتور هم برای دور زدن قانون و مقررات آمادگی 100% داره و شرکت رشوه دهنده بزرگی بحساب میاد و اگر با قدرت جلوی این شرکت فاسد گرفته نشه مطمئنا بازار خودرو به لجن کشیده میشه.