1. خانه
 2. مقالات
 3. مقالات
 4. کروز کنترل چیست و چگونه کار میکند؟ راهنمای استفاده از کروز کنترل

کروز کنترل چیست و چگونه کار میکند؟ راهنمای استفاده از کروز کنترل

1 فروردین 1401
 • 1

کروز کنترل (Cruise Control) یا همان سیستم نگهدارنده سرعت یکی از امکانات رفاهی در خودروها است که به راننده این امکان را می‌دهد بدون فشار دادن پدال گاز در مسافت‌های طولانی سرعت خودروی خود را ثابت نگه دارد. 

در واقع کروز کنترل یک سیستم نگهدارنده سرعت است که به کمک راننده در مسیرها و مسافت های طولانی می‌آید. کروز کنترل همچنین با گذشت زمان از یک امکان رفاهی تبدیل به یک امکان ایمنی در خودروهای امروزی شده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کروز کنترل از چه اجزایی  تشکیل شده است؟

1-   بخش فرمان:

این بخش از کروز کنترل همان کلیدهای کنترل آن هستند  که در سمت راننده و عمدتا روی فرمان به صورت چند کلید یا پشت فرمان به صورت یک لیور قرار می گیرد  و راننده از طریق آنها کروز کنترل را فعال، تنظیم، تثبیت و یا غیرفعال می‌کند.

 

کروز کنترل (1).jpg

 

2-   بخش کنترل الکتریکی:

این بخش که همان ECU نام دارد که در واقع مغز متفکر و رابط بین فرمان کروز کنترل و عملگر است که فرمان را از طریق بخش کلیدهای کروز کنترل دریافت و پس از پردازش، دستورات لازم را به بخش عملگر ارسال می‌کند.

3-   بخش عملگر کروز کنترل

این بخش آخرین قسمت سیستم کروز کنترل است و با دریافت فرمان از ECU کار خود را آغاز کرده و دریچه گاز را مطابق دستورات داده شده توسط راننده باز و بسته می‌کند تا سرعت مد نظر داده شده به کروز کنترل تنظیم شود.

عملگرهای کروز کنترل به 3 نوع عملگرهای الکتریکی، عملگرهای خلاء (Vacuum) و کروز کنترل های بدون عملگر نیز تقسیم می‌شوند.

 

کروز کنترل (2).jpg

 

کروز کنترل چه کاربردی دارد؟

هنگامی که خودرو در یک جاده صاف و بدون هیچ سراشیبی و یا سربالایی در حال حرکت است، حداقل تا زمانی که خودروی دیگری وارد مسیر حرکت آن نشود و یا خودرو به مانع نرسد راننده باید مدام پدال گاز را فشار داده تا از سرعت خودرو کاسته نشود و همین موضوع باعث خستگی راننده می‌شود.

کروز کنترل این وظیفه را بر عهده دارد تا در چنین شرایطی کار را برای راننده آسان و تمرکز او را را افزایش دهد. در حقیقت کروز کنترل با تنظیم و کنترل دریچه گاز وظیفه دارد تا شتاب خودرو را طبق فرمان راننده ثابت نگه دارد. فعال شدن و تنظیم کروز کنترل نیز تنها از طریق چند دکمه توسط راننده امکان پذیر است.

 

کروز کنترل (1).jpeg

 

کروز کنترل شامل چه کلیدهایی است؟

نام گذاری کلیدهای کروز کنترل در خودروها متفاوت است اما عمدتا از قسمت‌های زیر تشکیل شده‌اند.

Set: این دکمه در سیستم کروز کنترل وظیفه تنظیم سرعت ماشین روی یک عدد مشخص را دارد. البته قبل از فشردن این دکمه باید سرعت مورد نظر را مشخص کرده باشید.

Cancel: این دکمه وظیفه دارد تا سیستم کروز کنترل را غیرفعال و خاموش کند.

Accel: این دکمه که در بعضی از خودروها با علامت + نیز نشان داده می‌شود وظیفه افزایش سرعت را در سیستم کروز کنترل دارد و با هر بار فشار دادن آن 1 کیلومتر به سرعت خودرو اضافه می‌شود.

Cost: وظیفه این دکمه در سیستم کروز کنترل که در بعضی از خودروها با علامت – نشان داده می‌شود کاملا برعکس دکمه Accel است و سرعت را در کروز کنترل کاهش می‌دهد. با فشار دادن این دکمه هر بار 1 کیلومتر از سرعت در کروز کنترل کاهش می‌یابد. 

Resume: اگر کروز کنترل غیرفعال شده باشد با فشار دادن این دکمه سیستم کروز کنترل خودرو دوباره فعال شده و طبق آخرین سرعتی که راننده تنظیم کرده باشد دوباره شروع به کار می‌کند.

 

کروز کنترل (4).jpg

 

کروز کنترل چگونه غیرفعال می‌شود؟

در خودروهای اتوماتیک با فشار دادن پدال ترمز و در خودروهای دنده دستی با فشار دادن پدال کلاچ و همچنین با فشردن دکمه Cancel سیستم کروز کنترل غیرفعال می‌شود.

 

مزایای استفاده از کروز کنترل چیست؟

 1.   کنترل و صرفه جویی در مصرف سوخت
 2.   جلوگیری از خسته شدن راننده
 3.   راحتی رانندگی در مسافت‌های طولانی
 4.   افزایش یا کاهش سرعت تنها با فشردن چند دکمه
 5.   نصب راحت در خودروهای فاقد کروز کنترل

کروز کنترل (5).jpg

 

معایب استفاده از کروز کنترل چیست؟

عیبی که سیستم کروز کنترل دارد این است که ممکن است راننده اتکای زیادی به این سیستم پیدا کند. در نتیجه دقت، هوشیاری و احتیاط راننده به علت استفاده مداوم از کروز کنترل کاهش می‌یابد.

همچنین نباید از کروز کنترل در شرایط بارندگی و زمان هایی که زمین لغزنده است استفاده کرد چرا که ممکن است باعث ناپایدار شدن خودرو و خروج از مسیر شود.

 

کروز کنترل تطبیق پذیر چیست؟

پس از اینکه سیستم کروز کنترل سالیان سال در خودروها مورد استفاده قرار گرفت، چند سالی است که در خودروهای لوکس سیستم جدیدی از کروز کنترل استفاده می‌شود که با تکنولوژی بسیار هوشمند و بروزی همراه است.

این سیستم که کروز کنترل تطبیقی نام دارد وظیفه دارد تا فاصله خودرو را با خودروهای جلویی و موانع اندازه گیری کند، فاصله ایمنی را حفظ و همچنین سرعت خودرو را به صورت اتوماتیک با توجه به سرعت خودروهای جلو تنظیم کند.

برخلاف سیستم کروز کنترل‌های معمولی که در ترافیک و رانندگی‌های درون شهری نمی‌توان استفاده کرد از کروز کنترل تطبیقی در این مواقع نیز می‌توان استفاده کرد که همین یک نکته بسیار مثبت و قابل توجه برای کروز کنترل های تطبیقی است. البته کماکان راننده باید تمام تمرکز خود را بر روی خودرو نگه دارد.

کروز کنترل‌های تطبیقی را می‌توان در واقع قدم اول تکنولوژی در راه خودروهای خودران دانست.

منبع car.irنظرات

 • طجری طجری (1 فروردین 1401 ساعت 10:16)

  سلام من کروز کنترل روی فرمان به صورت بیسیم برای سابرینا طراحی و نصب کردم ولی برای سابرینا d20 نتونستم سیم هاشو پیدا کنم کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون میشم