1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. رکود بازار خودروهای وارداتی شدیدتر شد

رکود بازار خودروهای وارداتی شدیدتر شد

8 اسفند 1397
  • 0

نوسان قیمت خودرو در چندماه گذشته سبب شد بسیاری از مشتریان با کاهش قدرت خرید همراه شوند و نتوانند خودرویی را که ازپیش برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ بودند، بخرند.

 از همین‌رو رکود شدیدی در بازار به‌خصوص در بخش خودروهای وارداتی شکل گرفت. بالا رفتن نرخ ارز و ممنوعیت واردات خودرو را باید از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق دانست. درهمین‌راستا یکی از فعالان بازار در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای‌خودرو» از تداوم رکود در بازار شب عید خبر داد. وی با بیان اینکه این روزها به‌دلیل بالا رفتن نرخ ارز، قیمت خودروهای وارداتی با افزایش همراه بوده، گفت: بازار خودروهای وارداتی از همان روزهای اولیه بسته شدن سایت ثبتارش با شوک جدی روبه‌رو شد، تا پیش از این اتفاق، فروشندگان و خریداران بسیاری وجود داشتند و خودروهای وارداتی را با قیمت‌های معقولی خریدوفروش می‌کردند. اما بسته شدن 6 ماهه سایت ثبت‌سفارش باعث شد بسیاری از فروشندگان از فروش‌وعرضه خودرو به بازار دست بکشند و به‌این‌ترتیب روند افزایش قیمت خودروهای وارداتی
شکل بگیرد.
پس از آن نیز اعلام ممنوعیت واردات خودرو، تیر خلاص به پیکر نیمه‌جان این بخش از بازار بود و آب پاکی را روی دستان بسیاری از فروشندگان و خریداران ریخت. زیرا این اتفاق باعث افزایش دوبرابری قیمت خودروهای وارداتی در بازار شد و همین امر میزان معاملات صورت‌گرفته در بازار را به شدت کاهش داد.
اگر این روزها سری به نمایشگاه‌های خودرو و بنگاه‌های خریدوفروش خودرو بزنید، متوجه خواهید شد بسیاری از آن‌ها به حالت‌ نیمه‌تعطیل درآمده‌اند. برخی فروشندگان خودرو در بازار اظهار کرده‌اند میزان معاملات انجام‌شده در هفته به کمتر از انگشتان دست رسیده و در روز به ندرت شاهد انجام چند معامله هستیم.
این در حالی است که سال‌های گذشته با نزدیک شدن به ماه پایانی سال، میزان تقاضا برای خرید خودروهای وارداتی به‌شدت افزایش می‌یافت و به نوعی بازار رونق می‌گرفت. اما امسال به‌دلیل اتفاقات پی‌درپی و تصمیم‌گیری‌های نادرست، شاهد رکود دربازار خودروهای وارداتی در آستانه شب عید هستیم. با نگاهی به وضعیت بازار خودروهای وارداتی به‌خوبی می‌توان متوجه این رکود شد، زیرا بسیاری از خریداران به‌دلیل افزایش دوباره قیمت‌ها از خرید منصرف شده و دلال‌ها نیز به‌دلیل بالا رفتن تقاضا در روزهای پایانی اسفند، قیمت خودرو را به‌صورت پلکانی افزایش می‌دهند و همین اقدام موجب تشدید رکود در بازار می‌شود. بر همین اساس اگر قیمت روز خودروهای وارداتی را با هفته گذشته مقایسه کنید، افزایش 40 تا 100‌میلیون‌تومانی برخی مدل‌ها را مشاهده خواهید کرد. به‌عنوان مثال تویوتا CH-R هیبرید 2018 که هفته گذشته با قیمتی حدود 540 تا 550 میلیون‌تومان معامله می‌شد، در روز گذشته با افزایش 80 میلیون تومانی، به قیمتی حدود 630 میلیون تومان رسیده است. همچنین تویوتا هایلوکس اتوماتیک با افزایش 100‌میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته، به مرز 850میلیون تومان در بازار رسیده، این در حالی است که میزان تقاضا برای این خودرو به شدت کاهش یافته و خریداری برای آن وجود ندارد.
قیمت میتسوبیشی اوتلندر PHEV 2018 نیز با افزایش 70میلیون‌تومانی به ‌حدود 700 میلیون تومان رسیده است، در حالی که نمونه بنزینی این خودرو در بازار، قیمتی معادل 660‌میلیون تومان دارد. نیسان ایکس‌تریل 2018 نیز با افزایش 100 میلیون تومانی به مرز 730میلیون تومان در بازار رسیده است. همچنین هیوندای آزرا 2018 که از کمترین امکانات رفاهی بهره می‌برد، این روزها با قیمتی حدود 800 میلیون تومان در بازار ارزش‌گذاری می‌شود. این در حالی است که میزان تقاضا برای این سدان نیمه لوکس بسیار کم بوده و خریداران ترجیح می‌دهند با پرداخت این مبلغ، خودرو دیگری با امکانات رفاهی بیشتری را خریدارای کنند.به گزارشنظرات