1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. قیمت خودرو دیگر گران نخواهد شد

قیمت خودرو دیگر گران نخواهد شد

29 اردیبهشت 1398
 • 13

قیمت مواد اولیه در بازار داخلی آن قدر به طور حباب‌وار افزایش یافته که همین موضوع قیمت خودروهای داخلی را تحت تاثیرقرار داده است. نوسان نرخ ارز یکی از عواملی است که باعث شده برخی ذی‌نفعان و تولیدکنندگان، مواد اولیه مورد نیاز را به موقع در اختیار خودروسازان قرار ندهند. حال سوالی که مطرح می‌شود، این است که این نوع رفتارهای پوپولستی (اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها) چه آثاری را در بازار خودرو می‌تواند به همراه داشته باشد؟

در همین زمینه یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که قیمت خودرو در دراز مدت گران خواهد شد؟ گفت: به نظر می‌رسد بازار خودرو همچنان هیجان زده باقی بماند. اینکه برخی می‌گویند قیمت خودرو در آینده افزایش می‌یابد، این نوع تحلیل‌ها صحیح نیست؛ معتقدیم قیمت خودرو به همین منوال ثابت باقی بماند؛ چراکه گرانی مجدد در بازار خودرو دیگر کشش ندارد.

امیرحسین کاکایی افزود: البته عدم افزایش قیمت خودرو به برخی اما و اگرها ارتباط دارد. چنانچه قیمت دلار ثابت باقی بماند، قیمت خودرو نیز ثابت باقی خواهد ماند. یعنی چنانچه ارزش پول ملی کاهش یابد به خودی خود ارزش هر کالای واسطه‌ای، سرمایه‌ای و مصرفی افزایش خواهد یافت. البته باید عنوان کرد که گرانی مجدد در بازار خودرو دیگر کشش ندارد.

پراید 10 میلیون تومان حباب دارد
او در بخش دیگر صحبت‌هایش در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت فعلی خودروها حباب دارد یا خیر؟ پاسخ داد: در حال حاضر قیمت فعلی خودروها حباب دارد. علت این است که عرضه برخی خودروها به صفر رسیده یا تولید برخی مدل‌های دیگر به طور چشمگیری کاهش یافته است. معتقدیم چنانچه اوضاع تولید به هر نحوی مساعد شود، قیمت خودرو با افت شدیدی همراه خواهد شد.

کاکایی همچنین به حباب قیمت پراید اشاره کرد و گفت: براساس برآوردهای انجام شده چنانچه قیمت دلار هفت تا هشت هزار تومان شود قیمت واقعی پراید بین ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است. حال باتوجه به نوسانات قیمت دلار چنانچه قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان برسد قیمت واقعی پراید ۴۰ میلیون تومان است. در حالی که قیمت پراید در بازار به قیمت ۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود. بنابراین قیمت فعلی پراید حدودا ۱۰ میلیون تومان حباب دارد.

او درباره علت حباب در بازار خودرو اشاره کرد و افزود: متاسفانه یکی از دلایلی که قیمت خودرو حباب دارد به قیمت حبابی مواد اولیه در داخل کشور باز می‎گردد. چنانچه مشکل و موانع حوزه تولید برطرف شود قطعا قیمت خودروهای داخلی حدود ۲۰ درصد و قیمت خودروهای خارجی در صورت آزاد شدن واردات ۳۰ درصد ارزان می‌شود.نظرات

 • حاتم حاتم (30 اردیبهشت 1398 ساعت 14:02)

  با توجه به قیمت های نجومی که در بازار خودرو بوجود اومده و قرار براین شد سایتهای خرید و فروش. فقط قیمت توافقی درج کنن. ولی سایت دیوار همچنان بدون توجه به این موضوع. با گذاشتن قیمت در سایت همکاری میکند .
  و باعث دلال بازی و بال رفتن قیمت میشود

 • زرین زرین (30 اردیبهشت 1398 ساعت 13:35)

  توی مملکت ما واسه گرون کردن کشش بازار و جیب مردم و این خضعفلات ملاک نیست
  ملاک حرص دلال هاست و رانت خورها و سو استفاده از بی عرضگی که این هم نهایت نداره
  وقتی یه خونه هفتاد متری توی یک شهر دور افتاده دویست سیصد میلیون قیمت میشه و قیمت ها روز میشمرن دیگه از خودرو و باقی کالاها انتظاری نیست
  ما مردم رو جوری تربیت کردن که بجای مبارزه با گرونی ، منتظر گرونی هستیم
  من که شخصا امیدی به خونه دار شدن و ماشین دار شدن و این چیزا ندارم ، از عهده اجاره ها و کرایه ها و خرج روزمره بربیام کاره.
  یا مهدی عجل علی ظهورک

 • ایلیا ایلیا (30 اردیبهشت 1398 ساعت 08:26)

  عجب جک ی بود. خخخخخخخخخخخخخ

 • تعارف تعارف (29 اردیبهشت 1398 ساعت 19:20)

  تورو خدا تعارف نکنید . اینطوری بده .

 • امیر امیر (29 اردیبهشت 1398 ساعت 15:55)

  چقدر این جمله آشناست
  سالی چند بار راجب کالاهای مختلف گفته میشه

 • علی علی (29 اردیبهشت 1398 ساعت 15:30)

  جالبه ..! اولا با این تئوریها پرایر حلبی نشان را به قیمت ۴۰ میلیون تومن تو قاب مردم میگذارند وای به حال بقیه خودروها ..! دوما مگه قرار بازهم بره بالا ..!؟ مثل اینکه حضرات سیری ندارند ..!

 • آرش آرش (29 اردیبهشت 1398 ساعت 14:57)

  :))))) عجب
  اون دنیا منتظرتونیم...
  مقدار آتش افزایش نمی یابد...

 • حسن حسن (29 اردیبهشت 1398 ساعت 14:53)

  اگر دلار شده ۱۵ تومان دلیلی نداره به ما پرایدو بدین ۳۷۳۹۰ تومان...چرا فشار تحریمارو مردم بکشن پس مسولین تکلیفشون چیه

 • بدبخت بدبخت (29 اردیبهشت 1398 ساعت 14:19)

  بالاخره خدایی که اون بالاست جواب کسایی که ماشین گرون کردن میده..به خدا قسم

 • mohamad mohamad (29 اردیبهشت 1398 ساعت 13:16)

  خجالت هم خوب چیزی هستش که شما ها ازش سر در نمیارین

 • بابک بابک (29 اردیبهشت 1398 ساعت 11:49)

  پراید لگن که ارزش واقعیش ده ملیونم نیست بالای پنجاه ملیون به مردم میدین بعد عوض اینکه این ***** که خوردینو جمع کنین میگی بیشترازاین گرون نمیشه؟خیلی ببخشید این توهین به شعور مردمو جواب دادن شد واجب شرعی
  ** خودتی باجدوابات

 • ملانصرالدین ملانصرالدین (29 اردیبهشت 1398 ساعت 11:46)

  کلا پراید حباب هست!

 • وطن وطن (29 اردیبهشت 1398 ساعت 10:58)

  گراني محصول ترفند هاي مافياي خودرو دولتي و اتاق فكر وزارت صمت مي باشد
  بازي است كه با حقوق ملت و ***** جيب ملت انجام مي دهند
  چون قادر به افزايش قيمت بيشتر از اين نيستند