1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. فشار به خودروساز برای تامین قطعه از بازار لوازم یدکی!

فشار به خودروساز برای تامین قطعه از بازار لوازم یدکی!

12 تیر 1398
  • 2

نمایندگان مجلس اعلام آمادگی کرده‎اند تا برای تحقق بومی‎سازی قطعات های‎تک، حمایت همه جانبه‌ای از خودروسازان به عمل آورند

تحریم‌های ظالمانه که برای گروه‌های صنعتی خودروساز به وجود آمد باعث شد که بسیاری از قطعات با فناوری بالا (های‎تک) و الکترونیکی که قطعات خاصی هستند و جزو تجهیزات ایمنی هر خودرو محسوب می‎شوند، در چالش تامین قرار بگیرند. حال اما با پای کار آمدن شرکت‌های دانش بنیان انتظار می‎رود روند تولید قطعات حساس و الکترونیکی مورد نیاز تولید خودروسازان داخلی فراهم شود.

حضور این شرکت‌ها در صنعت خودروسازی می‌تواند گره بومی‎سازی برخی از تکنولوژی‌ها با فناوری‌های پیشرفته را باز کند. این فرایند اما درهرحال زمان‎بر و بسیار هزینه‎بر است. از این رو، در شرایطی که ادامه فرایند تامین نقدینگی و اعطای تسهیلات به خودروسازان پس‌از پرداخت حدود یک‎سوم از تسهیلات مصوب متوقف مانده است، فشار به خودروسازان برای حل مشکل خودروهای ناقص مانده در کف کارخانه‎ها با راهکارهای عجیبی مانند تامین قطعات کسری از بازار لوازم یدکی بیش‎تر شده است.

محدودیت‎های بازار افترمارکت

فریدون احمدی، نایب‎رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص راهکار تهیه قطعه از بازار آزاد گفت: «این قطعات در بازار تا سقف مشخصی وجود دارد، اما با نگاه کارشناسی به این موضوع این سوال پیش می‎آید که آیا خودروسازی که روزانه ۲هزار و ۵۰۰ قطعه نیاز دارد و با کمبود آن مواجه است، می‌تواند نیازهای خط تولید خود را از بازار آزاد تامین کند؟»

وی با اشاره به محدودیت‎های بازار افترمارکت اظهار داشت: «موجودی قطعات بازار آزاد در حد تامین لوازم یدکی خودروهای موجود و به‎صورت محدود است.»

احمدی افزود: «در چنین شرایطی، مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در طرح جهاد خودکفایی قطعات پیشرفته خودرو باعث تسریع در روند این امر می‌شود. مجلس نیز آمادگی دارد از خودروسازان کشور برای تحقق بومی‎سازی قطعات پیشرفته خودرو حمایت همه‎جانبه‌ای به عمل آورد. چراکه شرکت‌های دانش‎بنیان بازوی قدرتمند صنعت خودرو کشور برای بومی‎سازی این قطعات به حساب می‎آیند و دراین زمینه گام‌های تازه‌ای برداشته‌اند.»

فعالیت مضاعف قطعه‎سازان در صورت تامین نقدینگی

نایب‎رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به تسمیه سال جاری با نام رونق تولید و سرلوحه قرار دادن آن به عنوان راهکاری موثر در تمامی عرصه‌های اقتصادی کشور تاکید کرد: «وقتی امکان و توانایی تولید قطعه در داخل مرزهای کشور وجود دارد، باید از آن حمایت شود تا به‎جای کارآفرینی برای کشورهای خارجی، تولید داخلی کشور رونق پیدا کند و از ظرفیت‎های داخلی استفاده شود.»

احمدی ضمن رد موضوع احتکار خودرو توسط خودرو سازان تاکید کرد: «کسری قطعات خودروهای موجود در پارکینگ خودروسازان نیازمند تامین نقدینگی است و مجلس نیز که حامی تولید است، از این موضوع حمایت می‌کند.»

وی با اشاره به شرایط پیش روی صنعت خودرو و لزوم فعالیت مضاعف قطعه‎سازان و همدلی دولت اظهار داشت: «در مواردی که به لحاظ فناوری با استانداردهای جهانی فاصله داریم نیز از توان شرکت‌های دانش بنیان استفاده خواهیم کرد.»

وی تصریح کرد: «همیشه در انبارهای ایران‎خودرو حدود ۴۰هزار خودرو تولیدی و نیمه‎کاره دپو شده و این هم به خاطر فرایند تولید است، چراکه خودرو تا بخواهد فرایند تولید را طی کرده و از سالن‌های رنگ و مونتاژ و دیگر سالن‌ها و به دست مشتری برسد، حدود ۱۶روز طول خواهد کشید.»

به گفته وی، دپو خودروهای نیمه‌کاره فقط در یک پارکینگ نیست و به ناچار در سه پارکینگ دیگر در تهران و دیگر استان‌ها نیز مثل شهرهای تبریز و مشهد هم دپو خودرو وجود دارد.

ریسک تامین باید کاهش یابد

احمدی تاکید کرد: «باید برنامه اجرایی شرکت‌های خودروسازی در سال ۹۸ بر محور افزایش تولید داخل قطعات پیشرفته خودرو و تمرکز بر همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و سازندگان برتر تدوین شده و همچنین کاهش وابستگی به خارج و کاهش ریسک تامین و خودکفایی مواد و طراحی و ساخت قالب و ابزارهای اصلی تولید در نظر گرفته شود.»

نایب‎رئیس کمیسیون صنایع در عین حال اظهار داشت: «خودروسازان باید با حفظ کیفیت و احترام به مشتری، خودروهای ناقص را تکمیل کنند و تحویل مشتریان بدهند.»

وی اظهار امیدواری کرد مسئولان با حمایت اصولی از صنعت خودرو کشور زمینه‌های رشد و توسعه زیرساخت این صنعت را در دوران رونق تولید و خودکفایی با هدف مقابله با تحریم آمریکا بیش از پیش فراهم سازند.نظرات

  • hgf hgf (12 تیر 1398 ساعت 12:01)

    انشالله هر چی زودتر نابود بشن

  • دقیق دقیق (12 تیر 1398 ساعت 10:36)

    آفرین بر نمایندگانی که مردم را نمیبینند و فقط خودروسازان را میبینند البته چیز عجیبی هم نیست چون از جانب خودروسازان شیرین******* ولی از جانب مردم ..... . رسانه محترم حرف مردم را سانسور نکن لطفاً