1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. انجمن واردکنندگان خودرو : دپوی بیش از ۶ هزار خودرو خارجی در گمرکات

انجمن واردکنندگان خودرو : دپوی بیش از ۶ هزار خودرو خارجی در گمرکات

انجمن واردکنندگان خودرو : دپوی ۶ هزار خودرو خارجی در گمرکات
30 شهریور 1398
  • 0

دبیر واردکنندگان خودرو می‌گوید: هنوز شش هزار خودرو در گمرکات معطل هستند. به صورت رسمی مکاتبه و درخواست تمدید ترخیص را کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ جوابی به ما داده نشده است.

چندی پیش واردکنندگان خودرو به دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه نوشتند. هر چند که مدت زیادی از نامه آنها به معاون اقتصادی رییس‌جمهوری، معاون اول رییس‌جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس و رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نگذشته اما چنانچه هر یک از این دستگاه‌ها نسب به آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک روی خوش نشان دهند با عرضه آنها به بازار قیمت خودرو در نیمه دوم سال شاید ارزان‌تر شود.


نتیجه مکاتبات واردکنندگان خودرو چه شد؟

در همین حال دبیر واردکنندگان خودرو در پاسخ به این پرسش که چه تعداد خودروهای خارجی همچنان در گمرکات خاک می‌خورند؟ گفت: هنوز شش هزار خودرو در گمرکات معطل هستند و برنامه‌ای هم برای تخصیص آنها در نظر گرفته نشده است. متوسط قیمت هر یک از این خودروها حدود 30 هزار دلار است. چندی پیش برای ترخیص خودروها هشت راهکار ارائه دادیم اما هنوز این مطالبات از سوی دولت جدی گرفته نشده است.

او درباره مکاتبات واردکنندگان خودرو مبنی بر ترخیص خودروهای مردم اظهار کرد: ما به صورت رسمی مکاتبه و درخواست تمدید ترخیص را کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ جوابی به ما داده نشده است. یک تصمیم اشتباه باعث شده خودروها دو سال و نیم در گمرک معطل بمانند. استهلاک این خودروها پس از گذشت دو سال باعث به وجود آمدن ضرر بسیاری برای مالکان آن شده است.

دادفر در پاسخ به این پرسش که قیمت خودروها طی سه هفته گذشته چقدر ارزان شده است؟ گفت: آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک باعث شد که قیمت خودرو در بازار بین 20 تا 30 درصد ارزان شود. چنانچه همین رویه فعلی ادامه‌دار باشد و قیمت دلار تغییر نکند قیمت فعلی خودروها در بازار تثبیت خواهد شد.

 

۱۱ هزار پرسنل از کار بیکار شدند

مهدی دادفر به آخرین آمار تعدیل نیروهای‌های انسانی در شرکت‌های وارد کننده خودرو اشاره کرد و افزود: براساس آخرین گزارش‌ها، سال گذشته حدود 14 هزار و 600 پرسنل در شرکت‌های وارد کننده خودرو مشغول کار بودند این در حالی است که حالا فقط سه هزار و 500 نفر مشغول کار هستند. چنانچه این رویه ادامه یابد تا پایان امسال نیز دو هزار نیروی انسانی دیگر از شرکت‌ها تعدیل خواهند شد.نظرات