1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. 3 هزار خودروی وارداتی در گمرکات متروکه می‌شوند

3 هزار خودروی وارداتی در گمرکات متروکه می‌شوند

3 هزار خودروی وارداتی در گمرکات متروکه می‌شوند!
1 مهر 1398
  • 0

رئیس کل گمرک با بیان اینکه 2 تا 3 هزار خودرو در حال متروکه شدن هستند، گفت: موجودی کالا در بنادر در حال کاهش است و ارزش پایه کالاهای صادراتی به تازگی 35 درصد تعدیل شده است.

به گزارش car.ir از گمرک ایران، مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک با اشاره به تعدیل قیمت پایه کالاهای صادراتی اظهارداشت: طبق تبصره ماده ۲۲ آیین نامه قانون امور گمرکی هرگاه ارزش پایه صادراتی توسط صادر‌کنندگان مورد اعتراض قرار گیرد کارگروهی متشکل از گمرک، وزارت صمت، ذی‌نفع و وزارتخانه متبوع و اتاق بازرگانی پایه‌های صادراتی را بررسی و تعدیل کنند.

رئیس کل گمرک ایران افزود: با توجه به اینکه تاکنون پیمان‌سپاری ارزی وجود نداشت و اکنون در یک و نیم سال اخیر این موضوع ایجاد شده، ارزش کالاهای صادراتی مورد اعتراض صادرکنندگان قرار گرفت. با وجود آنکه این اطلاعات قیمت‌های صادراتی توسط خود صادرکنندگان به ثبت رسیده است در یک سالی که اعتراض‌ها وجود داشت موضوع را در کارگروه رسیدگی شد.


توقف ترخیص 1500 خودرو 

میراشرفی در مورد ترخیص خودروهای وارداتی نیز گفت: طی ماه های اخیر ۷۵۰۰ خودرو از گمرکات ترخیص شده و ۱۵۰۰ خودرو نیز تشریفات گمرکی را انجام داده و در درب خروج گمرکات متوقف هستند چرا که هنوز مصوبه دولت برای ترخیص آنها تمدید نشده است. در حال حاضر حدود 2 تا 3 هزار خودرو متروکه وجود دارد.

مناطق مسئول متروکه اعلام کردن خودروها

رئیس کل گمرک در پاسخ به این سوال که از زمان حضور این خودروها در گمرکات چندین ماه گذشته؛ چه کسی باید آنها را متروکه اعلام کند، تصریح کرد: این کار برعهده  مناطق ویژه اقتصادی مانند بندر شهید رجایی و منطقه سلفچگان است که هر کدام را که اعلام کنند بلافاصله متروکه می‌شود و اکنون نیز این کار در حال انجام است. فعلاً امکان ورود این خودروها به داخل کشور وجود ندارد مگر آنکه مصوبه دولت تمدید شود.نظرات