1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. در سال ۹۸ سهم شهرداری از جرائم رانندگی چقدر بود؟

در سال ۹۸ سهم شهرداری از جرائم رانندگی چقدر بود؟

10 تیر 1399
  • 0

 

مدیر کل توسعه شهری معاونت حمل و نقل گفت: ۷۱۲ میلیارد تومان سهم شهرداری تهران از جریمه‌های رانندگی در سال ۹۸ است که متاسفانه تنها ۳۵ میلیارد تومان به تهران تخصیص داده شده است.

مسعود رنجبریان از افزایش چشمگیر مطالبات شهرداری تهران از دولت در حوزه حمل و نقل و ترافیک پایتخت در سال ۱۳۹۸ و لزوم چاره‌اندیشی و همکاری دولت در جهت وصول مطالبات مذکور به عنوان حقوق قانونی شهروندان تهرانی خبر داد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه شهری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس ماده (۲۳) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، سهم شهرداری تهران از وجوه حاصل از جریمه‌های تخلفات رانندگی در داخل محدوده شهر تهران به میزان ۶۰ درصد تعیین شده است.

وی افزود: مطابق گزارش‌های دریافتی از پلیس راهور ناجا در سال ۹۸، جمعاً مبلغ ۱.۱۸۷ میلیارد تومان وصولی جرائم به خزانه کشور واریزشده است که با استناد به قانون مذکور، ۷۱۲ میلیارد آن سهم شهر تهران می‌باشد؛ این در حالی است که صرفاً ۳۵ میلیارد تومان تخصیص بابت این موضوع در سال ۱۳۹۸ به شهرداری تهران اختصاص یافته است.

وی افزود: مجموع جرائم وصولی در شهر تهران در سال ۹۷ نیز معادل ۴۳۲ میلیارد تومان بوده است که بر این اساس سهم قانونی شهر تهران از جرائم وصولی مبلغ ۲۵۹ میلیارد تومان می‌باشد؛ این در حالیست که تنها مبلغ ۳۴ میلیارد تومان از سوی دولت به شهرداری تهران تخصیص یافته و پرداخت شد.

مدیر کل برنامه‌ریزی ترافیک شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران از زمان تصویب قانون مذکور نسبت به توسعه زیرساخت سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی اقدام کرده است. بر اساس اقدامات صورت گرفته جمعاً بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی، به بخش خصوصی در این خصوص شناسایی شده است که مطابق تبصره ذیل ماده قانونی مذکور، بازپرداخت بدهی‌های ناشی از سرمایه‌گذاری صورت گرفته می‌بایست از محل جرائم وصولی صورت پذیرد.

رنجبریان ادامه داد: از زمان اجرای قانون موصوف در سال ۹۰ تا پایان سال ۹۸ بر مبنای گزارشات دریافتی از راهور در خصوص جرائم وصولی، مطالباتی بالغ بر ۲۶۰۰ میلیارد تومان از دولت شناسایی گردیده که می‌بایست صرف توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل، ارتقای ایمنی معابر و بهبود تردد شهروندان می‌گردید.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر حداقل یک سوم هزینه‌های ارائه خدمات به شهروندان در سامانه‌های مترو و اتوبوسرانی می‌بایست از سوی دولت تأمین گردد. بر این اساس و مطابق بودجه مصوب سال ۱۳۹۸ شهرداری تهران، دولت محترم می‌بایست نسبت به تأمین ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه جهت جبران هزینه‌های ارائه خدمات در سامانه مترو و ۴۵۰ میلیارد تومان یارانه جهت جبران هزینه‌های ارائه خدمات در سامانه اتوبوسرانی اقدام می‌نمود. این در حالیست که در سال ۹۸ صرفاً ۲۵ میلیارد تومان یارانه بلیت از سوی دولت به شهر تهران اختصاص یافت که به هیچ عنوان پاسخگوی هزینه‌های صورت گرفته نمی‌باشد.

رنجبریان تأکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، انتظار می‌رود دولت محترم با در نظر داشتن حقوق شهروندان تهرانی، در تهاتر مطالبات مذکور مساعدت کند.

 

 

 

 

 نظرات