1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. پیش‌بینی وضعیت بازار خودرو کشور در روزهای آینده

پیش‌بینی وضعیت بازار خودرو کشور در روزهای آینده

21 شهریور 1399
 • 3

 

یک کارشناس اقتصادی ضمن تحلیل چرایی افزایش قیمت خودرو طی دو هفته اخیر در شهریورماه گفت: با توجه به رشد بالای نقدینگی و عدم کنترل کامل آن، انتظار این نیست که تقاضا در بازار خودرو کاهش پیدا کند اما احتمالا پس از فروکش کردن موج اخیر افزایش قیمت، رشد قیمت خودرو در ماه حدود دو تا سه درصد ‌خواهد شد.

سهراب دل‌انگیزان در یک برنامه زنده اینستاگرامی درباره چرایی افزایش قیمت خودرو در هفته اول و دوم شهریورماه، گفت: در یک ماه گذشته، سازمان بورس تحت تاثیر نوسانات کاهشی شاخص بوده و اصلاحات جدی داشته است؛ به‌گونه‌ای که حدود ۲۵ درصد قیمت سهام‌ با کاهش مواجه شد. همچنین به دلیل حضور افراد تازه وارد و ناآشنا به بازار سرمایه انتظار این بود که پول‌های وارد شده توسط آن‌ها به بورس، به صورت هیجانی هم خارج شود.

وی افزود: از آنجا که پول‌های خارج شده از بورس نمی‌تواند به سمت بازار مسکن حرکت کند، به سمت بازار طلا و ارز هدایت می‌شود که تقاضا را برای آن‌ها افزایش می‌دهد. خروج پول از بورس به شدت می‌تواند بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا خرید بالای ۱۵ میلیون در حوزه مسکن، طلا و ارز مشمول ثبت شماره ملی افراد می‌شود و مستندسازی برای مالیات صورت می‌گیرد، ولی در بازار خودرو این اتفاقات رخ نمی‌دهد و طبیعتا تقاضا برای خودرو بالا می‌رود. 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو به شدت تقاضا را هم افزایش می‌دهد، ادامه داد: از آنجا که سالانه معادل یک میلیون تقاضا برای خودروهای داخلی وجود دارد اما قدرت خودروسازان داخلی حدود ۶۰۰ هزار دستگاه است؛ این امر موجب می‌شود که ۴۰۰ هزار متقاضی باقی مانده پاسخ تقاضای خود را دریافت نکنند و به همین دلیل قیمت خودرو بالا برود.

به گفته این تحلیلگر اقتصادی در شرایطی که نرخ رشد نقدینگی بالای ۳۰ درصد است و نرخ تورم نیز اعداد بالایی را تجربه می‌کند، انتظار این است که مردم انتظارات تورمی بالایی را از خود بروز دهند. همچنین در حال حاضر هیچ چشم‌انداز روشنی از بازار سهام وجود ندارد و به همین دلیل، افراد پول‌ها را در بازار نگه نمی‌دارند و به سمت خرید کالای بادوام و سرمایه‌ای می‌برند.

وی در پایان درباره وضعیت قیمتی بازار خودرو در روزهای آینده، اظهار کرد:  با توجه به رشد بالای نقدینگی و کنترل نشدن آن توسط سیستم‌های پولی کشور، انتظار این نیست که تقاضا در بازار خودرو کاهش پیدا کند اما احتمالا پس از فروکش کردن موج شدید افزایش قیمت در روزهای اخیر، رشد قیمت خودرو معمولی و ماهانه در حدود دو تا سه درصد شود.

 

 نظرات

 • علی علی (22 شهریور 1399 ساعت 12:27)

  دلایل افزایش بیش از حد خودروها ، شورای رقابت پس از اعلام اینکه قیمت خودرو ها هر سه ماه افزایش میابد خودروسازان از این موقعیت سو استفاده کرده و میلیون ها خودرو را به بهانه نقص قطعات در پارکینگها احتکار کردند و منتظر بالا رفتن قیمت خودروها هستند تا بتوانند آنها را به قیمت نجومی در بازار بفروشند و هیچ مسئولی پیگیر نیست چراکه تمامی آنها دستشان توی یک کاسه هستند و حق سکوت دریافت کرده اند. به عنوان مثال ، اگر بنده به عنوان بازرس دادگستری برای پیگری از خودروهای احتکار شده بروم و متوجه بشم این خودروها هیچ نقصی ندارد و به بهانه نیاز قطعه احتکار شده اند اگر آدم بی وجدانی باشم می توان با مبلغ هنگفتی حق سکوت گرفته و بی خیال قضیه بشم اما اگر مرد قانون گذاری باشم در همانجا عاملین را به پای چوبه دار بفرستم تا درس عبرتی برای بقیه باشد و این هم حکایت گرانی خودرو هاست

  منتقد منتقد (22 شهریور 1399 ساعت 19:21)

  منم باشم اینکارو میکنم ولی حتی شکایت کنی دولت پشتشونه اتفاقی نمیوفته

 • منتقد منتقد (21 شهریور 1399 ساعت 12:04)

  من یکی با این حرف موافقم خودرو سازی توان برطرف کردن نیاز جامعه رو نداره و خب بخاطر گرونی ماشین های خارجی و مونتاژی مردم نمیتونن نیاز خودشونو برطرف کنن اگه قیمت ماشینای خارجی و مونتاژی کمتر بشه نیاز اون 400 هزار نفرم برطرف میشه نه اینکه نگاهشون به لیست قرعه کشی و اگه اسمشون درنیاد باید یک ساله دیگه صبر کنن درحالی که میتونن با ثبات قیمت یه ماشین خوب دست و پا کنن
  به نظر من دولت هرکاری کنه نمیشه بازار و به ارامش رسوند باید مافیا ریشه کن بشه و میبینیم که قرعه کشی هم تاثیری نداشت بجز گرون کردن خودرو ها