1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. ارزان شدن ۳۰ درصدی قیمت خودرو با کاهش قیمت مواد اولیه

ارزان شدن ۳۰ درصدی قیمت خودرو با کاهش قیمت مواد اولیه

6 اسفند 1399
 • 3
 • 16624

مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان در نشست بررسی آخرین وضعیت صنعت خودرو، با اشاره به اینکه قیمت خودرو باید به نفع مصرف کننده و تولید کننده تمام شود، گفت: اکنون بحث قیمت گذاری بسیار مطرح است، قیمت خودرو باید طوری تعیین شود که به نفع مصرف کننده باشد.

بیگلو گفت:طرح‌های مختلفی برای قیمت خودرو در نظر گرفته شده است، یکی از آن‌ها قیمت گذاری در بورس بوده است، این طرح خوب است به شرطی که قطعه و مواد اولیه هم در بورس عرضه شود.

 

او بیان کرد: تحولاتی قرار است در صنعت خودرو رخ دهد، قرار است قیمت خودرو مشخص شود که این بسیار خوب است چرا که نیاز به یک واحد داریم. با کاهش قیمت مواد اولیه می‌توانیم قیمت خودرو را ۳۰ درصد کاهش دهیم.

او با اشاره به صحبت وزیر صمت در خصوص خودروساز شدن قطعه سازان، گفت: کنسرسیونی از قطعه سازان قرار بود تشکیل شود که قطعه سازان خودروساز شود، اما جالب است که وزیر دستور داده این کنسرسیون با کمک خودروسازان تشکیل شود، اما خودروسازان هیچ کمکی نمی‌کنند و تمایلی به انجام این کار ندارند.

بیگلو ادامه داد: سناریو‌های مختلفی برای سال آینده وجود دارد، قطعه سازان در تلاش هستند کاهش خط تولید نداشته باشند، اما واقعا در این شرایط نگه داشتن خط تولید سخت است. قطعه سازان در تلاش برای سر پا نگه داشتن خط تولید هستند و با تمام قوا پیش خواهیم رفت، اما نباید فراموش کنیم سختی کار به سمت قطعه سازان است.

دبیر انجمن قطعه سازان گفت: امیدوارم بتوانیم خودرو‌های جدید تولید کنیم، خوشبختانه قرار است تولید شاهین آغاز شود، تارا هم در حال تولید و آماده سازی است، اگر انجام شود به قطعه سازان کمک می‌شود.

او بیان کرد: قیمت خودرو اگر آزاد شود به ضرر قطعه سازان است، ما می‌خواهیم قیمت تمام شده کالا کم باشد، با آزاد شدن قیمت‌ها افزایش خواهد یافت و باعث نارضایتی مردم می‌شود.

بیگلو ادامه داد: ۸۰ درصد قیمت خودرو مواد اولیه و قطعه است، نباید ذهن به ۲۰ درصد برسد و ۸۰ درصد فراموش شود. مواد اولیه در بورس فروش می‌رود، اما قیمت خودرو دستوری تعیین می‌شود، این بین قطعه سازان در حال زیان هستند چرا که قطعه سازان با قیمت بالا مواد اولیه می‌خرند، اما ارزان به خودروساز می‌فروشد، چون قیمت گذاری دستوری است.

دبیر انجمن قطعه سازان گفت: قطعه سازان به موقع پول دریافت نمی‌کنند، این رویه باعث می‌شود نتواند سرمایه گذاری کند و مدام در حال ضرر و زیان است.
نظرات

 • ایرانی فهیم ایرانی فهیم (6 اسفند 1399 ساعت 12:22)

  دلار رفت بالا قیمت نجومی شد دلار اومد پایین بازم ماشین نزول آنچنانی نکرد !!! این جفنگیات ارزشی نداره !!! اگه مرحمت کنید ترفه تجارت جهانی رو اجرا کنید و مرز رو باز کنید خواهید دید هم کیفیت بالا میره هم قیمت اساسی میاد پایین !!! اگه عرضه دارین همین کارو بکنید . بهانه تولید داخل فقط رانت و چاپیدن ملت !! خاصیت دیگری نداشته !!

 • محمد محمد (6 اسفند 1399 ساعت 11:54)

  سلام
  طرحتون را انجام بدید
  عمل کنید نه حرف!!!

 • Ali Ali (6 اسفند 1399 ساعت 03:34)

  الان فقط خلط مطلب کردن که....توضیح ندادن با چه ساز و کاری و چجوری حساب کردن که قیمت خودرو ۳۰ درصد ارزون میشه؟