1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. واقعا چه کار باید کنیم، خودرو بخریم یا نخریم؟

واقعا چه کار باید کنیم، خودرو بخریم یا نخریم؟

15 آذر 1400
 • 3

تداوم سردرگمی مردم در بازار دیگر واقعا زجرآور شده است. مدت های مدیدی است که کارشناسان و مسئولین خبر از ارزان شدن قیمت خودرو می دهند ولی در عمل قیمت ها هر روز در حال افزایش است.

به اعتقاد فروشندگان خودرو افزایش قیمت دلار و کاهش عرضه خودرو عاملی شده تا همه دست از کار کشیده و منتظر ثبات قیمتها باشند. نه کسی ماشین می فروشد و نه کسی ماشین می خرد.

 همزمان با روند صعودی قیمت دلار در بازار خودرو نیز معاملات متوقف شده و اکثر فروشندگان رقم‌های بالایی را برای فروش خودروها اعلام می‌کنند. علاوه بر این خریداران هم با مشاهده این افزایش قیمت‌ها دست از خرید کشیدند تا ثبات قیمت‌ها در بازار حاکم شود.

نکته قابل تامل اینجاست خودروسازان هم که هنوز مجوز افزایش قیمت محصولات خود را دریافت نکرده‌اند روند غلط کاهش عرضه محصولات به بازار را ادامه داشته و همین موضوع عاملی شده تا افزایش قیمت ها در بازار خودرو حاکم شود.

به اعتقاد فروشندگان خودرو در دو روز گذشته افزایش قیمت دلار عاملی شده تا همه دست از کار کشیده و منتظر ثبات قیمتها باشند. نه کسی ماشین می فروشد و نه کسی ماشین می خرد.

البته نکته اینجاست در شرایط فعلی آیا مردم نسبت به خرید خودرو اقدام کنند یا نه؛ فعالان بازار می‌گویند آن دسته از فروشندگانی که نیاز ضروری به فروش خودرو دارند به دنبال مشتری هستند اما در کنار این موضوع خریداران منتظر ثبات قیمت‌ها بوده و دست از خرید کشیده‌اند.

برخی می‌گویند در شرایط فعلی قدرت چانه زنی خریدار برای خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند اما برخی دیگر می‌گویند قیمت‌های اعلامی خودرو روند افزایشی داشته به نحوی که خرید محصولات با این قیمت‌ها منطقی نیست.

تعدادی از فروشندگان خودروهای خود را نگه داشته تا شاهد افزایش قیمت بیشتری باشند مصرف کنندگان نیز با مشاهده قیمت‌های کاذب ترجیح می‌دهند خریدی نداشته باشند . در مجموع بازار خودرو طی هفته های اخیر شاهد بلاتکلیفی شدیدی است. همه مردد در خرید هستند و منتظرند قیمت‌های جدید خودرو اعلام شود تا واکنش بازار نسبت به این موضوع مشخص شود.

در بازار امروز خرید و فروش خودرو پراید 111 با قیمت 172 میلیون تومان، پژو پارس سال 278 میلیون تومان، دنا 345 میلیون تومان، ساینا دنده‌ای 180 میلیون تومان، رانا پلاس 265 میلیون تومان و سمند ال ایکس 244 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین تیبا دو با قیمت 177 میلیون تومان، پژو 206 تیپ دو با قیمت 264 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج 303 میلیون تومان، سمند ای اف سون 260 میلیون تومان، دنا توربو پلاس دنده‌ای 445 میلیون تومان و رانا ال ایکس 242 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

منبع تسنیم


نظرات

 • Artin Artin (17 آذر 1400 ساعت 20:04)

  ما ک پولشو نداریم یعنی خیلیا ندارن اگر دارین ک مبارکتون باشه

 • جواد جواد (15 آذر 1400 ساعت 10:49)

  اتفاقا الان دیگه از رکود خارج شده من دیروز 206 تیپ 5 رو به 305 میلیون فروختم . توصیه ام اینکه زودتر بخرید ارزون تر نخواهد شد البته متاسفم این و می گم .

 • امیرحسین امیرحسین (15 آذر 1400 ساعت 10:44)

  چرا شما (رسانه )به مسئولین فشار نمیاورین ، اگر شما هر روز سوال کنید مجبور میشوند کاری انجام بدهند ، چرا نباید خودرو دست دوم وارد شود اون مسئول بیسواد میگه در شان مردم نیست ، در شان مردم هست گه مضحک خودروساز شوند ، فقط شما (رسانه ) میتونید این گره رو باز کنید.