1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. نگاهی به واکنش متفاوت همتی به افزایش قیمت خودرو

نگاهی به واکنش متفاوت همتی به افزایش قیمت خودرو

8 دی 1400
  • 1

افزایش قیمت خودرو در کارخانه که از آن به عنوان اصلاح نرخ کارخانه ای یاد می شود مخالفان و موافقان زیادی دارد. همچنین برخی ها با آزادسازی کامل قیمت خودروهای داخلی موافق هستند و برخی دیگر به دلیل انحصاری بودن بازار خودرو در کشور مخالف این طرح هستند.

عبدالناصر همتی در نشست دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان در خصوص قیمت خودرو اظهار داشت: در مورد منابع و مصارف، سرمایه‌گذاری و قیمت‌گذاری باید تصمیمات اقتصادی اخذ شود. نمی‌توانیم هم بازار آزاد، هم بورس، هم قیمت‌گذاری دستوری  اعمال کنیم و از آن طرف کنترل هم داشته باشیم. اینها با هم سازگاری ندارند.

وی افزود: حکمرانی غلط اقتصادی به همین معناست. نمی‌توانیم هم سیستم سفت و سخت داشته باشیم و هم بخواهیم قیمت‌ها را آزاد کنیم.

همتی با ذکر مثالی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۷ تصویب شد که قیمت خودرو باید در حاشیه بازار تصویب شود ولی وزرای صمت وقت آن را به دلایل مختلف اجرا نکردند.

وی افزود: این موضوع دوباره در جلسه عالی سران مطرح شد و در آن زمان نگرانی‌هایی نیز وجود داشت که قیمت‌ها بالاتر رود، در حالی که من می‌گفتم قیمت‌ها که بالا هست. آیا نگران عده قلیلی بودند که در قرعه‌کشی شرکت می‌کنند؟

رییس اسبق بانک مرکزی یادآور شد: چندین بار گفته شد که قیمت خودرو به حاشیه بازار آورده شود. وقتی قیمت‌ها به حاشیه بازار آورده شود، دیگر رانتی وجود ندارد.

همتی متذکر شد: این خودش یک حکمرانی اقتصادی است. یا همین الان هم به خودروسازان اجازه دادند تا ۲۰ درصد قیمت‌ها را افزایش دهند، ولی باز هم این قیمت‌ها با بازار آزاد بسیار فاصله دارد و مشکل بازار حل نمی‌شود.نظرات

  • عماد عماد (10 دی 1400 ساعت 06:36)

    تا وقتی انحصار باشه قیمت حاشیه بازار معنی نداره آقای دکتر من هر قیمتی رو میتونم برای کالای خودم براحتی تعیین کنم و با کم وزیاد کردن عرضه ملت بدبخت رو به بازی بگیرم