1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. برای گرم کردن موتور خودرو در زمستان، بهترین روش کدام است؟

برای گرم کردن موتور خودرو در زمستان، بهترین روش کدام است؟

برای گرم کردن موتور خودرو در زمستان، بهترین روش چیست؟
24 دی 1400
  • 1

سرما عاملی است که باعث می شود مایعات موجود در خودرو یخ بزند و یا اصطلاحا سفت و یا غلیظ بشوند. بیشتر مایعات مورد استفاده در خودرو مثل روغن موتور و یا روغن گیربکس، به دلیل خاصیت روان کنندگی کمک به بهبود حرکت قطعاتی که در موتور و یا گیربکس خودرو که با هم درگیر هستند مثل چرخ دنده ها، می کند. حال اگر این مایعات روان کننده خود غلیظ و سفت باشند صدمات زیادی به اجزای موتور و یا گیربکس خواهند زد. در نتیجه باید توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشیم که در هوای سرد قبل از حرکت باید سعی کنیم موتور خودرو را گرم کنیم. در این مطلب سعی خواهیم کرد که به بهترین روش برای این کار بپردازیم تا برای مالکان خودرو مفید واقع گردد.

یکی از مشکلات خودروسوار‌ها در فصل زمستان‎؛ نحوه‌ گرم کردن خودرویی است که در سرما پارک شده، بنابراین چند روش برای گرم کردن خودرو پیشنهاد می‌شود.

خودرویی که چند ساعت در فضای سرد زمستانی قرار گرفته اصولا آمادگی حرکت ندارد این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که چگالی سیالات داخل خودرو نظیر روغن موتور یا گریس در فصل سرد افزایش یافته و سفت‌تر می‌شوند در نتیجه هر وسیله‌ای در فصل زمستان نیاز دارد اندکی گرم شود تا فعالیت مطلوب‌تری داشته باشد.

اصولا برای گرم کردن خودرو باید چند دقیقه پس از روشن کردن خودرو، اجازه دهید دمای روغن موتور و گیریس کمی افزایش یابد تا از فرسایش موتور کاسته و بر عمر آن افزوده شود. این روز‌ها اکثر خودرو‌ها به اندازه کافی پیشرفته هستند و می‌توانند تنظیمات مناسب را برای شرایط مبهم ایجاد کنند، همچنین دلیل کمی برای نگرانی در مورد اینکه روغن موتور و مایعات دیگر در هوای سرد کار می‌کنند وجود ندارد.

امروزه محصولات مصنوعی تولید شده‌ای برای محافظت موتور حتی در صورت اُفت جیوه به زیر صفر طراحی شده اند.

خودرو‌های مدرن، معمولاً قبل از آماده شدن برای گرم شدن، حتی در هوای سرد فقط به ۳۰ ثانیه گرم شدن نیاز دارند. پس از آن، بهترین راه برای افزایش دمای موتور رانندگی با ماشین است. این امر نه تنها با سرعت بیشتری هوای گرم را به کابین شما وارد می‌کند، بلکه باعث صرفه جویی در مصرف گاز و کاهش انتشار می‌شود.

اگر دمای هوا به ۱۰ تا ۲۰ درجه فارنهایت یا پایین‌تر می‌رسد، ماشین را به مدت یک یا دو دقیقه گرم کنید تا از رقیق شدن و گردش کامل روغن اطمینان حاصل کنید. حتی اگر موتور خودرو فقط به یک دقیقه زمان نیاز دارد، ممکن است برای گرم شدن بقیه ماشین بخواهید زمان گرمایش بیشتری داشته باشید. بهترین روش برای گرم کردن ماشین در فصل زمستان این است که اجازه دهید به مدت ۲ دقیقه ماشین روشن بماند.

سعی کنید خودرویتان را در مکانی سقف دار پارک کنید، اینگونه ماشین کمتر در معرض سرما قرار خواهد گرفت.

بهترین روش برای گرم کردن خودرو این است که بعد از روشن کردن خرامان خرامان طیِ مسیر کنید. آرام و آهسته و نه تخته‌گاز!

در مسیر هم اگر ناگزیر به انجام اموری مثل خرید روزنامه از باجه و امثال آن بودید بهتر آن است که خودرو را روشن نگه دارید و خاموش نکنید که هم برای موتور بهتر است و هم سوخت کمتری مصرف می‌شود.نظرات

  • رضا رضا (24 دی 1400 ساعت 11:08)

    این همه صغری و کبری چیندن لازم نبود . در اکثر پیج های اینستا در چند ثانیه این مطلب رو چند ساله که عنوان کرده اند .