1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. آغاز دریافت مالیات 1 درصدی از ثبت نام کنندگان خودرو در مبدا

آغاز دریافت مالیات 1 درصدی از ثبت نام کنندگان خودرو در مبدا

25 دی 1400
 • 3

اینطور که به نظر می رسد دولت فعلی عزم بسیار جدی تری از دولت قبلی برای اخذ مالیات در حوزه صنعت خودرو دارد. بعد از اینکه اخذ مالیات از خودروهای لوکس در سال 1401 قطعی شد، اعمال مالیات از خریداران خودروهای صفر کیلومتر هم در همین سال 1400 کلیک خورد.

اولین فروش خودروسازان با احتساب 1 درصد هزینه مالیات نقل و انتقال، برای اولین بار از سوی شرکت سایپا اجرایی شد.

هفته گذشته معاون سازمان امورمالیاتی اعلام کرده بود: از کارخانه‌های سازنده و یا مونتاژ کننده داخلی و یا واردکنندگان خودرو در نخستین انتقال به خریداران مالیات دریافت می‌شود و این طرح برای اولین بار از سوی شرکت سایپا به اجرا درآمده است.

محمد مسیحی افزود: بر اساس قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده، اولین انتقال خودرو از کارخانه‌های سازنده و یا وصل‌کننده قطعات پیش ساخته (مونتاژ کننده) داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خارجی) به خریداران، مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال است.

وی گفت: با توجه به اجرای قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/3/2 از تاریخ 1400/10/13 و بر اساس تبصره (2) ماده (30) قانون مذکور، اولین انتقال خودرو از کارخانه‌های سازنده و یا وصل کننده قطعات پیش ساخته (مونتاژ کننده) داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکت‌های خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده می‌شود.

مسیحی افزود: واردکنندگان و کارخانه‌های سازنده و مونتاژ کننده انواع خودرو، ضرورت دارد از تاریخ اجرای قانون یاد شده نسبت به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده بر اساس ماخذ مذکور در تبصره (1) ماده (28) قانون موصوف، به نرخ یک درصد (1%) برای انواع خودرو‌های تولید داخل و دو درصد (2%) برای انواع خودرو‌های وارداتی اقدام کنند.

اجرای طرح فروش خودرو پادرا با دریافت 1 درصد مالیات جهت مالیات نقل و انتقال:

120.jpgنظرات

 • عابدین عابدین (25 دی 1400 ساعت 13:14)

  این که خلاف متن خبره ؟؟؟مگه نمیگی خودروساز باید این ی درصد مالیات بده پس چرا ی درصدو کشیده رو مبلغ خودرو از مردم بدبخت میگیره ؟؟؟
  این کجاش عدالته اقای رییسی؟؟؟؟

 • 313 313 (25 دی 1400 ساعت 08:18)

  بدبخت مردم

 • عبدالله عبدالله (25 دی 1400 ساعت 07:43)

  این منصفانه نیست که دولت همه جوره دستش توجیب مردم باشه این عمل خلاف گفته های رئیس جمهور در زمان تبلیغات انتخابات است