1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. اتوبوس های برقی ایرانی به زودی پلاک می شوند

اتوبوس های برقی ایرانی به زودی پلاک می شوند

23 مرداد 1401
  • 0

مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی گفت: اتوبوس‌های برقیایرانی کمتر از یک سال دیگر پلاک می‌شوند.

 شهریار زینی با بیان اینکه مهم‌ترین موضوعی که اولویت ما در معاونت علمی است، استفاده ازاتوبوس‌های برقی در حمل و نقل عمومی است، گفت: در حال حاضر اتوبوس‌های برقی آماده تولید هستند و با جلساتی که باوزارت کشور و اتحادیه اتوبوسرانی برگزار کردیم به زودی قرارداد حداقل ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی را منعقد کنیم.

آقای زینی با بیان اینکه نمونه اولیه این اتوبوس در مهر امسال آماده می‌شود، گفت: تست بهینه سازی و بررسی عیوب وخطا‌های اتوبوس در آبان ماه انجام می‌شود تا در خط تولید رفع شوند و کمتر از یک سال دیگر شاهد اخذ پلاک و عملیاتیشدن این اتوبوس خواهیم بود.


مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریدر خصوص ایستگاه‌های شارژ اتوبوس برقی گفت: اتوبوس برقی بدون ایستگاه شارژ طراحی نمی‌شود بلکه همزمان باساخت اتوبوس به فکر ایستگاه‌های شارژ آن هم هستیم.


وی با بیان اینکه ایستگاه‌های شارژ این اتوبوس به صورت «شب شارژ»، «فست شارژ» و «ترکیبی» است، گفت: ایستگاه‌های شارژ در پایانه‌های اتوبوسرانی خواهد بود.
مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریگفت: ایستگاه‌های فست شارژ به صورت جایگاه میان راهی در نظر گرفته می‌شود که اگر در طول روز اتوبوسی نیاز به شارژداشته باشد در این ایستگاه متوقف شود.

 

به گفته آقای زینی هنوز برای تعداد این ایستگاه‌ها تصمیم گیری نشده، ولی قرار است بخشی از این اتوبوس‌ها در خطبهارستان-جمهوری باشند.
مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوریبا اشاره به تفاهم با وزارت کشور برای این منظور گفت: این موضوع نسبت به قرارداد با شهرداری، کلان‌تر است و وزارت کشورتصمیم می‌گیرد که این اتوبوس‌ها در کدام شهرها، کلان شهر‌ها یا استان‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.نظرات