1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. با ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک روند کاهش قیمت لوازم یدکی ادامه خواهد یافت

با ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک روند کاهش قیمت لوازم یدکی ادامه خواهد یافت

1 آبان 1397
  • 0

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات خودرو اظهار داشت: با بحرانی شدن شرایط شاهد افزایش قیمت لوازم یدکی در بازار بودیم اما پس از ترخیص کالاها با ارز 4200 تومانی و ورود آن ها به بازار شاهد کاهش قیمت ها هستیم زیرا فروشندگان تحت نظارت با همان نرخ 4200 تومانی در حال فروش هستند.

غلامرضا بخشی زاده در خصوص وضعیت تامین نیاز روزانه بازار به لوازم یدکی گفت: آمار دقیقی در اختیار ما قرار نداده اند اما لزوم ترخیص تمام اجناس از گمرک وجود دارد و می بایست از تمامی گمرکات در سراسر کشور کلیه اجناس دپو شده ترخیص و روانه بازار مصرف شود.

 با ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک روند کاهش قیمت لوازم یدکی ادامه خواهد یافت

وی در ادامه افزود: ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم و از زمان آغاز بحران به تمام فعالان صنعت تذکر داده شده است که سعی کنند کالاهای مورد نیاز را وارد و ذخیره کنند تا چنانچه خدای ناکرده با تحریم مواجه شدیم توان تامین نیاز بازار را داشته باشیم لذا باوجود همه این تلاش ها اما ناهماهنگی های موجود در کشور باعث به تعویق افتادن ترخیص این اجناس شده است.

وی اذعان داشت: چنانچه تمام اجناس دپو شده در گمرک ترخیص شوند تجار با علم به داشته ها و نداشته ها و نیاز بازار اقدام به واردات خواهند کرد لذا با توجه به شرایط کنونی به تمام تجار توصیه شده کالاهای اساسی و مورد نیاز را با ارز نیمایی وارد کنند البته خود تجار نیز تمایل به واردات کالاهایی دارند که سریع تر ترخیص شوند و برای مدت زیاد در گمرک منتظر نماند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات خودرو با تاکید بر لزوم ترخیص کالا از گمرک گفت: کالاهایی که طی 5 ماه گذشته وارد گمرکات شده و هنوز ترخیص نشده اند باید هرچه سریعتر ترخیص و در سراسر کشور توزیع گردد تا با توجه به آمار منتشر شده متوجه نیاز بازار به نوع و مقدار کالا شویم لذا با طرح این موضوع اعلام کرده ایم تا زمانیکه اجناس ترخیص و روانه بازار نشوند بدون علم به نیاز بازار جنسی سفارش داده نخواهد شد.

بخشی زاده با اعلام اینکه در مواردی برخی از کالاها افت 20 تا 50 درصدی قیمت را داشته اند ادامه دار بودن روند کاهش قیمت ها را با توجه به افزایش عرضه حتمی دانست.

وی وضعیت بازار لوازم یدکی را تابع نرخ ارز برای کالاهای وارداتی و تابع میزان تولید برای کالاهای تولید داخل دانست و گفت: بخشی از نیاز بازار که با کالاهای وارداتی تامین می شود مسلما تابع نرخ ارز است و بخشی که با کالاهای داخلی تامین می شود تابع میزان تولید آن است که در حال حاضر صنایع تولیدی به دلیل مشکلات زیادی که طی 5 ماه اخیر در تامین مواد اولیه مورد نیاز با آن مواجه شده اند با تمام ظرفیت در حال فعالیت نیستند لذا باید هرچه سریعتر این مواد به دست تولید کنندگان برسد.

وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به موارد ذکر شده علاوه بر تامین نیاز تولیدکنندگان به مواد اولیه می بایست سیاست های ارزی درستی اتخاذ شود زیرا علت بسیاری از بحران های پیش آمده مسائل اقتصادی کشور و ارز است.

وی به تصمیات اتخاذ شده مسئولان پشت درب های بسته و بدون مشورت با فعالان صنایع گله مند بود و گفت: برای پیشگیری از بروز تلاطم در بازار اجازه ارائه راهکار به ما داده نشده و در شرایط صلاح مملکت خویش خسروان دانند، پشت درب های بسته تصمیم می گیرند لذا ما گله مند هستیم و انتظارمان از مسئولین این است که چنانچه قرار بر اتخاذ تصمیم درخصوص لوازم یدکی دارند حداقل یک نفر آشنا به سرگذشت لوازم یدکی بین آنان حضور داشته باشد تا با ارائه توضیحات و تجربه تصمیم نهایی اتخاذ شود زیرا لوازم یدکی یکی از نیازهای ضروری جامعه خودرویی کشور در حوزه های حمل و نقل جاده ای، ریلی و خودروهای سنگین است که به صنف قطعات یدکی اتومبیل مربوط می شود.نظرات