1. خانه
 2. مقالات
 3. مقالات آموزشی خودرو
 4. چطور درست و اصولی بنزین بزنیم؟

چطور درست و اصولی بنزین بزنیم؟

24 دی 1393
 • 4

 چطور درست و اصولی بنزین بزنیم؟

آیا به عنوان راننده یا مالک وسیله نقلیه می دانید چطور بنزین بزنید که هم سبب صرفه جویی شود هم استفادهٔ بیشتر و بهتری از بنزینی کنید که خریده اید؟ حتی اگر می دانید هم پیشنهاد می کنیم آنچه را در پی آمده بخوانید شاید نکته ای بیابید که فایده بیشتری برای کمک به اقتصاد خانواده و یا جیب خودتان داشته باشد.

این نوشته برگرفته از متنی به زبان انگلیسی است که چندی پیش به ایمیل یک کاربر ارسال کرده است و به دلیل ذکر نکات مفید در آن ترجمه شده و در اختیارتان قرار می گیرد.

چگونه و چه زمانی بنزین بزنیم؟

من نمی دانم بنزین در مملکت شما لیتری چند است، امّا اینجا در کالیفرنیا ما برای هر لیتر یک دلار می پردازیم. رشتهء کاری من مدّت ۳۱ سال در زمینهء نفت و بنزین است، بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.

در اینجا در خطّ لولهء کایندر مورگان که من در سان خوزهء کالیفرنیا کار می کنم، در ۲۴ ساعت از طریق خطّ لوله چهار میلیون گالن تحویل می دهیم. یک روز گازوئیل، روز بعد بنزین هواپیما و انواع بنزین معمولی. ما ۳۴ مخزن در اینجا داریم که گنجایش آن ها روی هم رفته ۰۰۰ر۸۰۰ر۱۶ گالن است.

صبحها بنزین بزنید:

فقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین ترین حدّ قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ بنزین ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سرد تر باشد، بنزین غلیظ تر و متراکمتر است. وقتی هوا گرم می شود، بنزین منبسط می گردد.

بنابراین، خرید بنزین در بعد از ظهر و حتّی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معیّن و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می کند.

به گزارش جام جم سرا، هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می کند. امّا جایگاه های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ هایشان نیستند.

دستگیره را تا آخر فشار ندهید:

وقتی مشغول بنزین زدنید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می بینید دارای سه درجه است: کُند، متوسّط و تند. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می شود به حدّاقلّ می رسانید.

همهء شیلنگ ها دارای محلّ بازگشت بخار هستند. اگر سریع بنزین بزنید، مایع دیگری که وارد مخزن بنزین شما شده بخار می شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می شود به طوری که وقتی شما بنزین می زنید، در واقع به آن میزان که دستگاه نشان می دهد بنزین نزده اید.

با باک نیمه خالی بنزین بزنید:

یکی از مهم ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیل آن این است که هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می کند. بنزین به مراتب سریع تر از آنچه که تصوّر می کنید تبخیر می شود. مخازن ذخیرهء بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، این سقف به عنوان نقطهء صفر بین بنزین و جوّ عمل می کند تا تبخیر را به حدّاقل برساند. برخلاف جایگاه های بنزین، اینجا که من کار می کنم، هر تانکری که ما بارگیری می کنیم دارای دستگاه جبران حرارت است تا هر گالن عملاً به میزان یک گالن باشد.

هنگام تخلیه تانکر سوخت، بنزین نزنید:

نکتهء دیگری که باید یادآوری کنم این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین نزنید.

به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می شود سبب می گردد که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معمولاً ته نشین می شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.

منبع:

آفتابنظرات

 • دامون دامون (19 اردیبهشت 1394 ساعت 20:04)

  با تشکر از سایت خوبتون
  بسیار دقیق و واضح بود.
  ممنون

 • فرورتیش فرورتیش (15 فروردین 1394 ساعت 21:04)

  جالب بود ممنون

 • رضااا رضااا (15 اسفند 1393 ساعت 09:54)

  مقاله بسیار عالی بود. سپاسپگزارم

 • آفرین آفرین (14 بهمن 1393 ساعت 16:56)

  مطلب فوق کاملا فنی و قابل قبول است با تجربه اینجانب که مدت چهل سال در پالایشگاه نفت . ، . کارمی کردم اضافه کنم
  1. باتوجه به اینکه مخازن تانکرها طبق برنامه لایروبی نمی شوند حتی الامان صبح ها که بنزین ته نشین ده سوختگی انجام شود .
  2 . بنزینی که بعضی وقت ها وارد جایگاه می شود اگر از مواد شیمیایی پتروشیمی باشد شدیدا فرار می باشد و خیلی سریع باک اتومبیل خالی میشود بطوریکه صاحب ماشین احتمال خرابی خودرو را میدهد .
  3 . هیچوقت باک خودرو را تا لبه آن پر نکنید احتمال دارد ریزش داشته باشد که بضرر شما ست .
  4 . سعی کنید با پوست دستتان تماس نداشته باشد .
  و در نهایت یک سرمایه ملی است باید با حساب و کتاب مصرف شود .