1. خانه
 2. مقالات
 3. مقالات آموزشی فنی
 4. چطور از گیربکس اتوماتیک خودرو مراقبت کنیم؟

چطور از گیربکس اتوماتیک خودرو مراقبت کنیم؟

7 مرداد 1399
 • 4

در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته مهم، میتوان از هزینه های سرسام آور پیشگیری کرد و عمر طولانی گیربکس را تا دو برابر تضمین نمود.

1- از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید. عمل مکانیکی تعویض حالتهای مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعدادی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس صورت میگیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک، عمل تعویض حالت دنده را میسر میسازند. درصورتیکه همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون تردید با این مکانیسم، اتومبیل شما بیشتر عمر خواهد کرد.

 چطور از گیربکس اتوماتیک خودرو مراقبت کنیم؟

2- در حالت خلاص (Neutral) رانندگی نکنید. خلاص کردن گیربکس اتوماتیک روی سراشیبی باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد.خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته تر بهاندازهای هوشمند هستند که در سرازیری سوخترسانی را به موتور کم کرده و موجب کاهش در مصرف سوخت میشوند.

3- هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید. نگه داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن میتواند خسارت و آسیب جبران ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد نماید.

4- قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را درگیر نکنید. اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمیدهند.

 چطور از گیربکس اتوماتیک خودرو مراقبت کنیم؟

5- عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک. عملکرد دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس اتوماتیک با وجود روغن ارتباطی مستقیم دارند. اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کافی نبودن روغن، عدم تعویض و ریختن روغن اشتباه؛ احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن وجود دارد.

در حالت ایده آل بهتر است پس از هر 5000 کیلومتر کارکرد، میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به وسیله گیج یا نشانه روغن تعبیه شده بررسی شود و توصیه میشود برای خودروهای عام مورد استفاده شهری روغن گیربکس اتوماتیک پس از هر 24 ماه یا 50 هزار کیلومتر (هرکدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض شود.نظرات

 • ایرانی ایرانی (8 مرداد 1396 ساعت 17:00)

  سوالی از دوستان باتجربه داشتم اینکه آیا روغن گیربکس نیز مانند روغن موتور دارای کثیفی میشود یا خیر؟اگر میشود تعویض کردن روغن جعبه دنده بوسیله ی ساکشن اشتباه میباشد...

  محمد محمد (9 مرداد 1396 ساعت 14:46)

  گیربکس های اتوماتیک جدید نیاز به تعویض روغن ندارند. برای اطمینان از این موضوع به دفترچه راهنمای اتومبیل خود مراجعه کنید

  ایرانی ایرانی (9 مرداد 1396 ساعت 19:56)

  ممنون از شما ولی خب هر سیالی نیاز به تعویض داره و این صحبت که نیاز به تعویض روغن در گیربکس های جدید نیست اساسا اشتباه هست.فقط سوال این هست که تعویض روغن با ساکشن با توجه به اینکه روغن دچار کثیفی میشود عملیست اشتباه یا خیر

  ashkan ashkan (11 مرداد 1396 ساعت 19:50)

  روغن گیربکس باید حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تا عوض بشه . ساکشن بشه هم موردی نداره . فقط جایی ببرید عوض کنید که بلد باشه و حرفه ای