1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. بررسی ایمنی پژو 508 تازه وارد

بررسی ایمنی پژو 508 تازه وارد

15 مرداد 1396
  • 0

پژو 508 یکی از خودروهای ایمنی است که به تازگی به کشورمان آورده شده است. این خودرو در آزمون ایمنی یورو‌ ان‌کپ در سال 2011 توانست 5 ستاره کامل ایمنی را دریافت کند. پژو 508 توسط ایکاپ که شرکت جوینت‌ونچر ایران‌خودرو و پژو است، به بازار ایران عرضه شده است.

خودروی پژو 508 چقدر ایمن است؟

پژو ۵۰۸ اولین بار در سال ۲۰۱۰ در نمایشگاه خودرو پاریس رسما رونمایی و تولید آن از سال بعد آغاز شد. نسخه‌ی به‌روزرسانی شده‌ی این خودرو به عنوان نمونه‌ی فیس‌لیفت در سال ۲۰۱۵ عرضه شد و همین اتاق قرار است به بازار ایران وارد شود. پژو ۵۰۸ در تست تصادف در بخش بزرگسال توانست ۹۰ درصد از بخش ارزشیابی ایمنی کامل بزرگسال، ۸۷ درصد از ایمنی کامل خردسال، ۴۱ درصد از ایمنی کامل عابرپیاده و ۹۷ درصد از ارزشیابی تجهیزات ایمنی را کسب کند.

در بخش اول که خودرو از جلو به مانع برخورد می‌کند، بیشترین تهدید برای سرنشینان جلو، قفسه سینه و ساق پا است. با این حال، تهدید آن قدر جدی نبوده که سرنشینان جلو در خطری جدی باشند. به لطف کیسه‌های هوا، سر و گردن سرنشینان جلو در امنیت بالایی قرار دارند. طراحی پایین داشبورد طوری بوده تا ران و مچ پا در بالاترین سطح ایمنی ارزیابی شوند.

خودروی پژو 508 چقدر ایمن است؟

همان‌طور که در ویدیو دیدید، صدمه‌ی اصلی وارد شده به خودرو در برخورد از جلو مربوط به جلوبندی و موتور است. بر اثر ضربه شدید، در موتور کاملا تاب برمی‌دارد و خودرو در خلاف جهت حرکت سرعت به بیرون پرتاب می‌شود. با این حال، به در، سقف و ستون‌های اتومبیل صدمه‌ای وارد نمی‌شود که امتیاز مثبتی در مقابل ضعف بعضی از خودروها قلمداد می‌شود.

خودروی پژو 508 چقدر ایمن است؟

در تست تصادف از بغل، سر و لگن راننده در امنیت خوبی قرار دارند که با رنگ سبز در تصویر نشان داده شده است. دلیل آن هم کیسه‌های هوای جانبی است تا از جان سرنشینان تا حد زیادی حفاظت کنند. با این حال قفسه سینه و شکم در خطر جدی هنگام برخورد از کنار هستند. بر اثر برخورد جانبی اتومبیل، سقف، در و شاسی اتومبیل تا حدی کج می‌شوند و تغییر شکل می‌دهند.

خودروی پژو 508 چقدر ایمن است؟

تست شلاقی (Whiplash) مرحله‌ای است که آدمک تست تصادف روی صندلی قرار دهد و با سورتمه به عقب کشیده می‌شود. دلیل این تست سنجش میزان جراحات وارد به سرنشین هنگام برخورد با سرعت نسبتا پایین است؛ چراکه ضربه تصادف ممکن است باعث صدمه به ستون فقرات شود. در این آزمون، سر راننده در وضعیت ایمنی بالا مورد ارزیابی قرار گرفت. بنابراین نگرانی خاصی در مورد آسیب جبران‌ناپذیر هنگام تصادف با این خودرو در سرعت‌های نسبتا پایین با موانع نیست.

خودروی پژو 508 چقدر ایمن است؟

در تست عابر پیاده، پژو ۵۰۸ توانست عملکرد متوسط روبه پایینی نشان دهد. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، سپر جلو، و وسط در موتور از بخش‌های امنی هستند که براثر برخورد سر و پای عابر پیاده با آن‌ها، آسیب کمی وارد می‌شود. با این حال، شیشه‌ی اتومبیل و کناره‌های سپر و در موتور طراحی مناسبی برای حفظ جان سرنشینان ندارند.

این تست در سال ۲۰۱۱ گرفته شده و استانداردهای این تست مربوط به همان دوره است. شکی نیست که این خودرو اگر با استانداردهای امروزی مورد ارزیابی قرار گیرد، نمی‌تواند این امتیازات را کسب کند. با این حال با درنظر گرفتن بازار خودروهای ایران، پژو ۵۰۸ می‌تواند یکی از خودروهای مناسب با ایمنی نسبتا بالا محسوب شود.

پژو ۵۰۸ از موتور ۱٫۶ لیتری توربوشارژ با حداکثر توان ۱۶۳ اسب‌بخار و گشتاور ۲۴۰ نیوتون‌متر بهره می‌برد. مدل جدید این خودرو به ۲ عدد کیسه‌هوای جلو، ۲ عدد کیسه‌هوای جانبی و ۲ عدد کیسه‌هوای پرده‌ای جلو و عقب مجهز شده که از سر و گردن سرنشینان هنگام تصادف حفاظت می‌کند. از سیستم‌های ترمز می‌توانیم به سیستم ضدقفل ABS، کنترل الکترونیک پایداری ESP، کنترل لغزش ASR، کنترل پایداری دینامیک CBC، کمک سربالایی HAS و ترمز دستی برقی اشاره کنیم.نظرات