1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. معرفی مرسدس بنز GLS 2020 جدید، خوب اما ناکافی! + قیمت

معرفی مرسدس بنز GLS 2020 جدید، خوب اما ناکافی! + قیمت

6 دی 1398
  • 1

با طول بیش از 5.2 متری، ارتفاع 1.8 متری و پهنای 2.1 متری، خودروهای جدید معدودی در جاده‌های بریتانیا طویل‌تر از مرسدس بنز GLS جدید خواهند بود. سومین نسل این خودرو راهی جاده‌ها شده تا رقابت فشرده‌ای با رنجروور و البته ب ام و X7 جدید داشته باشد.

خودروهایی به این بزرگی در بریتانیا خیلی توجیه‌پذیر نیستند و برای خریداران شاسی بلندهای مرسدس که به دنبال فضای زیاد و ارتفاع بالا می‌باشند، جدیدترین نسل GLE قطعاً بیش‌ازحد نیاز راضی‌کننده خواهد بود. البته محبوبیت خودروهایی همچون رنجروور ثابت می‌کند همیشه افرادی وجود دارند که خواهان خودروهایی با این ابعاد باشند.

2.jpg
از این نظر قطعاً GLS ناامیدکننده نخواهد بود. این خودرو بزرگ‌تر از رنجروور و ب ام و X7 بوده و فاصله بین محوری آن 60 میلی‌متر طویل‌تر از قبل شده و به همین خاطر فضای کابین بیشتری را شاهد هستیم. سه ردیف صندلی و هفت نفر در کابین می‌تواند قرا گیرد و فضای بار نیز با قرار داشتن تمامی صندلی‌ها در جای خود برابر با 470 لیتر خواهد بود. وقتی همه صندلی‌ها بخوابانید فضای زیاد 2400 لیتری در انتظارتان خواهد بود.

3.jpg
داشبورد و کنسول مرکزی این شاسی‌بلند از GLE گرفته شده و حداقل در نگاه اول باید اذعان کرد کابین این قدبلند پرچم‌دار بسیار شبیه برادر کوچک خود است. البته در بخش داخلی خودرو از متریال لوکس‌تری استفاده شده و طرز تمایز دو شاسی‌بلند مرسدس درست مثل تمایز ب ام و X7 و X5 است.


هد آپ دیسپلی این خودرو بزرگ و مفید بوده و سیستم اطلاعات سرگرمی هم حضور پررنگی در داشبورد دارد. دو صفحه‌نمایش 12.3 اینچی بکار رفته روشن و زیبا بوده و نرم‌افزار MBUX نیز با خلاقیت هرچه‌تمام‌تر کار می‌کند. این سیستم بهتر و احساس‌برانگیزتر از سیستم اطلاعات سرگرمی رنجروور بوده اما سیستم iDrive ب ام و همچنان بهترین گزینه این کلاس است.

4.jpg
اگر طراحی آشنای این خودرو کمی اذیتتان می‌کند بهتر است سرتان را با تجهیزات لوکس و پیشرفته GLS گرم کنید. مدل پایه 75 هزار دلاری AMG Line پریمیوم همچنان از چرم مصنوعی آتریکو استفاده کرده و روی داشبورد و درب‌ها تریم آلومینیوم برس خورده دارد اما اکثر بخش‌های لوکس پیش چشمان راننده و سرنشین بکار رفته‌اند.


مدل‌های پرچم‌داری همچون AMG Line پریمیوم پلاس اجرایی که در تست هم حضور داشته همین حس لوکس بودن را به هر سه ردیف صندلی تزریق کرده است. تمامی صندلی‌ها از نوع گرم شونده بوده و یک استراحت گاه دست پهن‌تر در ردیف دوم وجود دارد که تبلت را پنهان می‌کند. در این بخش تریم چوب براق، پشت‌سری‌های نرم‌تر و چرم ناپا دیده می‌شوند. خب همه‌ی این موارد کمک می‌کنند تا قیمت 90 هزار دلاری GLS توجیه شود.

5.jpg
وجود عملکرد ماساژ و اضافه کردن آفتاب‌گیر باعث شده‌اند حس لوکس‌تر شدن GLS تقویت شود. صفحات نمایش صندلی‌های عقب 11.6 اینچی بوده اما این خودرو همانند X7 با طراحی دو صندلی کاپیتانی عقب عرضه نمی‌شود.

 

وقتی شروع به حرکت کنید سریع توجهتان به پیشرانه جلب خواهد شد. نیروگاه 6 سیلندر 3 لیتری موجود در مدل 400d تنها پیشرانه موجود در زمان عرضه اولیه بوده اما احتمالاً این همان چیزی است که در GLS مدنظرتان خواهد بود. پرفورمنس خودرو با توجه به وزن بالای آن پذیرفتنی و قوی بوده و گشتاور 700 نیوتون متری آن قطعاً فاکتور مهمی است. همچنین وقتی پدال گاز را فشار دهید شتاب مناسبی را تجربه خواهید کرد. گیربکس 9 سرعته اتوماتیک نیز با تعویض‌های نرم خود این حرکت را مشایعت می‌کند.

6.jpg

نسل جدید مرسدس GLS از نظر مصرف سوخت خیلی جالب نیست اما خب خریداران این دست خودروها قطعاً با وضعیت و کلاس خودرویی آشنا بوده و ارقام مصرف سوخت خیلی برای آن‌ها اهمیت نخواهد داشت. هرچند همین GLS نیز خودروی پرمصرفی محسوب نمی‌شود.


GLS به‌صورت سفارشی از سیستم تعلیق کنترل بدنه فعال E سود برده و این سیستم تمام تلاش خود برای تخت نگه‌داشتن خودرو در زمان عبور از پیچ‌ها را انجام می‌دهد. این سیستم همچنین از دوربین‌ها برای بررسی جاده پیش رو استفاده کرده و دامپرها را برای بدترین حالت آماده می‌کند. البته این سیستم در GLS بازار بریتانیا وجود ندارد. مدل‌های بریتانیایی به‌صورت استاندارد از سیستم تعلیق بادی با دامپرهای تطبیقی استفاده می‌کنند.

7.jpg
در مسیرهای سنگ‌فرشی است که این شاسی‌بلند 2490 کیلوگرمی عملکرد خیلی درخشانی نخواهد داشت. البته سیستم تعلیق با بدترین دست‌اندازها و ناهمواری‌ها مقابله کرده اما خب برخی تکان ها به کابین منتقل خواهد شد. گاهی اوقات حس می‌شود سیستم تعلیق در حالت اسپورت سفت تر از حد شده و باعث می‌شود چارچوب کلی مرسدس سرراست باقی بماند.

با تست GLE کوچک‌تر با همان سیستم تعلیق بادی خواهید فهمید که این خودرو نه‌تنها سواری بهتری در مقایسه با GLS داشته بلکه احتمالاً راحت‌تر نیز هست. برای S کلاس شاسی بلندها این خوب نیست…

چیزی که در GLS خیلی S کلاسی است سطح تکنولوژی‌های بکار رفته می‌باشد. تقریباً تمامی سیستم‌های کمک‌راننده به‌صورت استاندارد در مدل AMG Line پریمیوم پلاس اجرایی وجود داشته که از جمله آن‌ها می‌توان به دستیار حفظ خودرو بین خطوط، دستیار فرمان، ترمز و پدال گاز اشاره کرد.

8.jpg
پکیج آفرود 1495 پوندی نیز دارای برخی حالت‌های رانندگی خالص و همچنین سیستم چهار چرخ محرک با دیفرانسیل‌های قفل شونده، دنده‌های سنگین و کمک به حرکت در سربالایی می‌باشد. ویژگی‌های آفرودی همچون موارد یاد شده در ب ام و وجود ندارند اما خب جزو برترین ویژگی‌های رنجروور می‌باشند.


نسل جدید مرسدس بنز GLS یک شاسی‌بلند بزرگ است که بهبودهای زیادی نسبت به مدل قبلی داشته است؛ اما به نظر ما لقب S کلاس شاسی بلندها که مرسدس به GLS داده کمی حالت بازاریابی دارد. اگرچه پرچم‌دار قدبلند مرسدس در این کلاس به خوبی تثبیت شده اما هیچ مزیت واقعی و جذابی نسبت به رقبا نداشته تا با آن بتواند به محصولی متمایز و رده اولی در کلاس تبدیل شود.

9.jpg

مشخصات مرسدس GLS 400d 4MATIC AMG Line Premium Plus Executive

قیمت: 91540 پوند
پیشرانه: 6 سیلندر 3 لیتری دیزلی
قدرت/گشتاور: 325 اسب بخار/700 نیوتون متر
گیربکس: 9 سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت: 6.3 ثانیه
حداکثر سرعت: 240 کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت: 9.8 لیتر در هر صد کیلومتر

منبع پدال


نظرات

  • حسین حسین (6 دی 1398 ساعت 08:37)

    به پا پراید ۱۳۱ که عمرا برسه