1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. آیا با فشار خودروسازان قیمت خودرو این هفته آزاد می‌شود؟

آیا با فشار خودروسازان قیمت خودرو این هفته آزاد می‌شود؟

9 خرداد 1400
 • 3

 سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با اعلام اینکه در روند جلسات کمیسیون صنایع با خوروسازان چندین پیشنهاد برای موضوع قیمت گذاری خودرو مطرح شده است، گفت: آنالیز قیمتی محصولات خودروسازان به کمیسیون ارائه شده و قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

حجت الله فیروزی در خصوص جزئیات جلسات متعدد خودروسازان با کمیسیون صنایع مجلس که به منظور بررسی قیمت خودرو برگزار می شود، گفت: در طول این جلسات ما مطالبه جدی مردم و نگرانی کمیسیون صنایع مجلس از قیمت گذاری خودرو را اعلام کردیم. اما همچنان خودروسازان بزرگ کشور ایران خودرو و سایپا تاکید دارند که قیمت گذاری ها متناسب با هزینه های تمام شده آنها نبوده و در روند تولید هر روز با زیان روبرو می شوند.

وی با اعلام اینکه در همین رابطه کمیسیون صنایع مجلس از خودروسازان خواست تا کتباً آنالیز قیمت تمام شده محصولات خود را به کمیسیون ارائه دهند، افزود: در هفته گذشته انالیز قیمتی محصولات خودروسازان به کمیسیون ارائه شده و قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در نامه کتبی خودروسازان، محاسبات آنالیز قیمتی انواع خودرو نشان می دهد شرکت ها در هر خودرو 20 تا 30 میلیون تومان ضرر می دهند. البته این رقم هنوز مورد موافقت ما نیست بلکه باید این آنالیز قیمتی را مورد بررسی قرار دهیم.

فیروزی با بیان اینکه این جلسات با حضور رئیس شورای رقابت برگزار می شود، گفت: آقای شیوا محاسبات خودروسازان در قیمت تمام شده را قبول ندارد و معتقد است با توجه به محاسبات شورای رقابت این قیمت ها معقول نیست.

وی در ادامه صحبتهای خود با اعلام اینکه در روند جلسات کمیسیون صنایع با خوروسازان چندین پیشنهاد برای موضوع قیمت گذاری خودرو مطرح شده است، گفت: پیشنهاد مشترک وزارت صمت و خودروسازان این است که وزارت صمت خودروهای سواری تولید داخل را به دو دسته پر تیراژ و کم تیراژ با متقاضیان خاص تقسیم بندی کند  به نحوی که   در خودروهای پرتیراژ قیمت گذاری ها متناسب با قیمت تمام شده به اضافه 5 درصد سود با تایید وزارت صنعت انجام شود و در خودروهای کم تیراژ که متقاضیان خاص را دارند نیز قیمتگذاری به پیشنهاد هیئت مدیره شرکت خودروساز و تصویب وزارت صنعت صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: این پیشنهاد هنوز در کمیسیون صنایع مورد بررسی است و قرار است این هفته به جمع بندی لازم دست پیدا کنیم. البته خودروسازان مدعی‌اند که بازار صادراتی دارند و برخی خودروها را می توانند صادر کنند که کمیسیون صنایع هم با محور حمایت از تولید، از این موضوع استقبال کرد.

با توجه به صحبت های این مقام مسئول در مجلس و کسب اطلاع از منابع آگاه بحث آزاد سازی قیمت خودروهای پر تیراژ در مراحل پایانی قرار داشته و با جمع بندی لازم به زودی اعلام خواهد شد.

منبع تسنیم


نظرات

 • ابرا ابرا (10 خرداد 1400 ساعت 19:16)

  در خصوص مازاد موافقم. فقط همين... بايد مانند غربي ها به نقطه اي ميان دو تفكر رسيد كه اركان اقتصاد و توليد ضربه نخورد و با هم رشد كنند.
  مسكن- دام و طيور- انواع خودرو-لوازم خانگي-مواد غذايي و كشاورزي
  هنر اول يك مدير توانمند اين است كه تورم را صفر نمايد. هنر دوم مدير توانمند است اين است كه تورم را توزيع نمايد.

 • ابرا ابرا (9 خرداد 1400 ساعت 13:07)

  خودروسازها را دولتها ورشكست كردند. از جيب مردم سهامدار به خريداران بخشيدند. اين چه وضعيه؟
  آقا شما به قيمت پارسال تدريس ميكني؟ آقا شما به قيمت پارسال مواد اوليه ميفروشي؟ آقا شما به قيمت پارسال ملك ميفروشي؟ به قيمت پارسال حقوق و مزد ميگيري؟
  حاضري براي حقوق 40-30-20-10 سال قبل كار كني و با همان حقوق خودرو بخري با قيمت 10-20-30-40 سال قبل؟؟؟؟؟
  با قيمت يك خودرو ارزان در اروپا ميشود 20 تن فولاد خريد در حال يكه در ايران با قيمت 405 ميشود تنها 5 تن فولاد خريد؟؟
  خلايق هر چه لايق!!!!!!!!!!!
  اين دوتا شركت هم كه كار ميكنند تعطيل كنيد . همون اسب و گاري كفايت ميكند

  mohsen7360 mohsen7360 (9 خرداد 1400 ساعت 16:49)

  لطفا مغلته نکنید هزینه مازاد نیرو خودروسازان را مردم نباید بدهند