1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. با چند کار ساده عمر مفید خودرو خود را افزایش دهید

با چند کار ساده عمر مفید خودرو خود را افزایش دهید

2 آذر 1400
  • 0

نگهداری درست و صحیح خودرو بسیار در طول عمر و سلامت ماندن آن مؤثر است. نگهداری صحیح خودرو نیازمند صرف و هزینه خیلی خاصی نیست و بیشتر با رعایت چند نکته مهم می‌توانید از صرف هزینه‌های بسیار زیاد بعدی در تعمیرات خودروی خود جلوگیری کنید. توجه به سرویس‌های دوره‌ای در سلامت موتور و گیربکس اهمیت بسزایی برخوردار است. تمیز نگه داشتن داخل و بیرون اتومبیل شما در سلامت رنگ بدنه و ادوات داخلی بسیار مهم است. در این مطلب سعی شده است خیلی ساده و با زبان خودمانی نکاتی را یادآور بشویم که هم مؤثر هستند و هم نیاز به تعمیرکار و تعمیرگاه رفتن برای انجام بیشتر این موارد نداشته باشید.


*عدم استفاده از سیستم صوتی زمانی که خودرو خاموش است

خودروها برای استارت زدن و روشن شدن نیاز به جریان برق دارند و این برق مورد نظر را باتری در خودرو تأمین می کند. در حالیکه اتومبیل شما خاموش است از سیستم صوتی و یا سایر وسایلی که برق مصرف می‌کنند، استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که باطری خودرو تخلیه شده و دیگر استارت کار نکند. در این حالت شما دو راه در پیش روی دارید. یا با هل دادن و گذاشتن اهرم در دنده اقدام به روشن کردن خودرو می‌کنید یا با باطری به باطری اتومبیل خود را روشن می‌کنید. در هر دو حالت به خودروی خود آسیب می‌زنید.


*به طور مرتب خودرو خود را بشویید

اگر به تازگی یک ماشین جدید خریده اید، احتمالاً می‌خواهید بدنه را درخشان نگه دارید، اما اجازه ندهید این شور و شوق اولیه از بین برود. بسیاری از موارد از جمله کثیفی و گرد و غبار، می‌توانند روی خودرو بنشینند و ممکن است در عرض چند سال شاهد زنگ زدگی روی خودرو باشیم، بنابراین تا آنجا که ممکن است وسیله نقلیه را به کارواش ببرید. باقی ماندن فضولات پرندگان در روی بدنه خودرو در طولانی مدت باعث خوردگی رنگ و ایجاد لک در آن می شود.


*سطح مایعات خودرو را بررسی کنید

بیشتر سازندگان توصیه می‌کنند که سطح روغن، مایع خنک کننده و روغن ترمز را مرتباً بررسی کنید، بنابراین اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، به کتابچه راهنمای کاربر خودرو مراجعه کنید. همچنین باید هر چند سال یکبار روغن ترمز و مایع خنک کننده خود را تعویض کنید. روغن گیربکس از دیگر مایعات حیاتی در خودرو است به خصوص اگر خودرو اتوماتیک باشد اهمیت آن چند برابر می شود.

*از بنزین زدن در جایگاه هایی که به تازگی پر شده اند، خودداری کنید

اگر می‌دانید که یک پمپ بنزین اخیراً سوخت گیری انجام داده است، به پمپ بنزین دیگری بروید. پر کردن مخازن زیرزمینی پمپ بنزین می‌تواند رسوباتی را به وجود بیاورد که وقتی در خودرو قرار می‌گیرند می‌توانند فیلتر‌های سوخت و انژکتور‌های سوخت را مسدود کنند. 

*تراشه‌های شیشه را به سرعت از بین ببرد

مطمئن شوید هر تراشه‌ای یا ترک که روی شیشه جلو قرار گرفته را زود تعمیر کنید.

*فضای داخلی را تمیز نگه دارید

اگر قصد دارید خودروی خود را دوباره بفروشید، تمیز و مرتب نگه داشتن داخل خودرو الزامی است، به خصوص اگر فضای داخلی آن رنگ روشن باشد. 

*عمق آج لاستیک را بررسی کنید

بیشتر مردم تا زمانی که لاستیک‌ خودرو در جاده پنچر یا پاره نشود، به فکر رسیدگی به آن نمی افتند. قانون ایجاب می‌کند که عمق آج حداقل ۱.۵ میلی متر باشد، بنابراین میله‌های نشانگر سایش آج را که در فواصل منظم در اطراف لاستیک قرار دارند، بررسی کنید.

*از روشن نگه داشتن درجا خودرو اجتناب کنید

در هوای سرد از درجا کار کردن خودرو برای گرم شدن موتور دوری کنید. اینکار هیچ کمکی به خودروی شما نمی کند هیچ، آسیب های زیادی را نیز به همراه دارد. 30 ثانیه تا یک دقیقه درجا کارکردن خودرو کافی است و بعد از آن تا 3 الی 4 دقیقه سعی کنید آرام و با دنده 2 رانندگی کنید تا موتور خودرو گرم و مایعات موجود در موتور از سفت بودن خارج و حالت رونده بودن خود را کاملا بدست بیاورند.

 نظرات