1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. جزئیات واردات خودرو با رمزارز به ارزش 10 میلیون دلار

جزئیات واردات خودرو با رمزارز به ارزش 10 میلیون دلار

22 مرداد 1401
  • 0

رئیس سازمان توسعه و تجارت در رابطه با ثبت سفارش واردات خودرو به میزان ۱۰ میلیون دلار از طریق رمز ارز اعلام کرد: براساس موافقتنامه‌ای که بین رئیس بانک مرکزی و وزیر صمت منعقد شده، استفاده از رمز ارز‌ها به عنوان یک ابزار توسعه تجارت مطرح شده است.

علیرضا پیمان پاک، با بیان اینکه بانک مرکزی کشور‌ها رمز ارز را به رسمیت شناخته اند، اما آن را به صورت  رسمی اعلام نمی‌کنند گفت: مقاومت‌ها به زودی از بین خواهد رفت و به همین علت ما برنامه ریزی جهت استفاده از این ظرفیت را انجام دادیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: واردات در ازای رمز ارز‌هایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده اند آزاد است. به عبارتی هر کسی که رمز ارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با رمز ارز خود واردات انجام دهد و در حال حاضر بحث صادرات مطرح نیست.

وی همچنین ابراز کرد: بر اساس بلاکچین در خارج از مرز‌ها بستری فراهم کردیم که تاجر ما می‌تواند رمز ارز بگیرد و در ازای آن واردات انجام دهد.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص آخرین مصوبات در جهت تسهیل تجارت خارجی گفت: رفع تعهد ارزی کلیه صادرکنندگان به کشور‌های اورآسیا (روسیه بلاروس قزاقزستان قرقیزستان و ارمنستان) از طریق واگذاری کوتاژ به واردادکنندگان کالا از روسیه امکان پذیر شد.

علیرضا پیمان پاک اظهار داشت: با توجه به برنامه‌های متنوع دولت سیزدهم در ایجاد زمینه مناسب برای افزایش سطح تعاملات تجاری کشورمان در عرصه بین المللی، مصوبه‌ای در راستای ارتقای روابط تجاری با روسیه به امضای اعضای کمیته اقدام ارزی رسید.

وی در ادامه گفت: بر اساس مصوبه هشتاد و سومین جلسه کمیته اقدام ارزی، در فرآیند ثبت سفارش و تأمین ارز واردات کلیه کالا‌های مجاز از کشور روسیه، امکان تأمین ارز از محل صادرات به کشور‌های حوزه اوراسیا (روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان) ایجاد می‌گردد.نظرات