1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. رییس سازمان بورس: پیروزی شفافیت بر دلالان، مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دعوت می کنیم

رییس سازمان بورس: پیروزی شفافیت بر دلالان، مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دعوت می کنیم

پیروزی شفافیت بر دلالان، با عرضه خودرو در بورس کالا
30 مرداد 1401
  • 1

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تشریح عملکرد این سازمان در ۱۰ ماه گذشته، گفت: تلاش کردیم تا بازاری کارا، شفاف و منصفانه داشته باشیم.

رییس سازمان بورس با تأکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا پیروزی شفافیت بر دلالان بود، در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: با اعلام عرضه دو خودرو فیدلیتی و دیگنیتی، قیمت در بازار غیررسمی کاهش پیدا کرد. پس از عرضه نیز، قیمت این دو خودرو مجددا کاهش پیدا کرد. در سایت بورس کالا، تعداد و تاریخ عرضه‌های بعدی مشخص شده است.

مجید عشقی بیان کرد: تلاش کردیم التهابات بازار را مدیریت کنیم؛ سال گذشته دغدغه‌های بازار سرمایه را به دولت انتقال دادیم. ارزش بورس و فرابورس هفت هزار میلیارد تومان است؛ یعنی بیش از نقدینگی کل کشور و تقریبا معادل کل GDP کشور، از این رو بازار سهام برای دولت بسیار مهم است.

 

وی با تأکید بر اینکه در صورت عدم سقف‌گذاری نرخ سوخت، خوراک صنایع انجام نمیشد، بسیاری از صنایع سودآور ما زیان‌ده می شدند، گفت: در دولت قبل بدعتی گذاشته شد که اساسنامه صندوق پالایشی یکم و دارایکم در دولت تصویب شد و تغییرات آن نیز در دولت باید مصوب شود. بند به بند اساسنامه این دو صندوق باید در دولت تصویب شود و برای همین زمانبر خواهد بود. پس از این تغییرات، این دو صندوق نزدیک به NAV معامله خواهد شد؛ چرا که فرآیندهای بازار ارزش صندوق را به ارزش NAV خواهد رساند.

رییس سازمان بورس همچنین با اشاره به اینکه ۱۵ مجوز جدید کارگزاری در ۱۰ ماه گذشته صادر شده است، گفت: متاسفانه از سال 1389 تاکنون هیچ مجوز کارگزاری داده نشده بود؛ همچنین ۲۹ مجوز سبدگردان صادر شده است.

عشقی در بخش دیگری از صحبت های خود، در خصوص بازار سرمایه با تأکید بر اینکه از سال گذشته تاکنون ۴ مورد واریزی به صندوق تثبیت بازار سرمایه داشتیم و پیگیر ادامه واریزی‌ها هستیم، افزود: ما عموم مردم را به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم دعوت می کنیم. تا پیش از این مردم ابزارهای کمی برای سرمایه گذاری در اختیار داشتند؛ هم‌اکنون صندوق‌های تضمین اصل سرمایه راه‌اندازی شده تا اصل سرمایه مردم تضمین شود و همچنین برای افرادی که تحمل ریسک بالایی دارند، صندوق‌های اهرمی تاسیس شد.

رییس سازمان بورس با تأکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا پیروزی شفافیت بر دلالان بود، در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: با اعلام عرضه دو خودرو فیدلیتی و دیگنیتی، قیمت در بازار غیررسمی کاهش پیدا کرد. پس از عرضه نیز، قیمت این دو خودرو مجددا کاهش پیدا کرد. در سایت بورس کالا، تعداد و تاریخ عرضه‌های بعدی مشخص شده است.

به گفته عشقی، بسته شدن نماد یکی از خطوط قرمز سازمان بورس است؛ چرا که بسته شدن نماد، تنبیه سرمایه‌گذار است نه شرکت. برای همین برای احقاق حقوق سرمایه گذار تلاش کردیم و بسیاری از نمادهای بازار پایه باز شده است. البته بعضی از نمادها عملکرد بسیار غیرشفافی دارند و صورت‌های مالی غیرقابل قبولی دارند. تلاش داریم با همکاری قوه قضائیه این معضل را نیز حل کنیم.

وی با حضور در یک برنامه تلویزیونی افزود: بازار نیازمند نظارت‌های سیستماتیک و هوشمند است. دیگر با روش‌های به اصطلاح چشمی نمی‌توان بر بازار نظارت کرد. برای همین در سال گذشته ما از سامانه نظارتی جدید سازمان بورس رونمایی کردیم.

رییس سازمان بورس همچنین گفت: در سال جاری، همه شرکت‌ها سود خود را به صورت الکترونیک پرداخت می‌کنند. مشکل قدیمی دیگری، سودهای رسوب شده سهامداران در سال‌های گذشته بود که اکنون آن هم به صورت الکترونیکی توسط سپرده‌گذاری مرکزی و از طریق سامانه سجام پرداخت می‌شود. یکی از مصادیق بی‌عدالتی میان کارگزار و بازارگردان و مردم عادی که به معامله سهام می‌پرداختند، عدم نمایش عمق مظنه بود. سازمان برای رفع این بی‌عدالتی، عمق مظنه را در اختیار همه قرار داد؛ اگرچه که در هیچ کجای دنیا عمق مظنه به صورت رایگان در اختیار عموم قرار نمی گیرد.

منبع ایسنا


نظرات

  • milad milad (30 مرداد 1401 ساعت 13:21)

    اقای مدیر بورس متوهم.عرضه دیگنیتی و فیدلیتی در بورس باعث کاهش قیمت این دو خودرو نشده.تمام خودروها بخاطر شرایط برجام و معامله نشدن از طرف مردم دچار کاهش قیمت شدن.اینم خوبه بدونید که مردم یه بار تو بورس رفتن نابود شدن .فکر نمیکنم اعتمادی الان وجود داشته باشه.سری قبل هم بقدری فساد از داخل بورس و مدیرانش وجود داشت که پشت پرده با سرمایه دارها میبستن و اطلاعات محرمانه خرید و فروش براحتی دور از چشم مردم بدبخت مبادله میشد.