1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. شورای رقابت برای گران کردن خودرو وارد عمل شد

شورای رقابت برای گران کردن خودرو وارد عمل شد

24 دی 1401
 • 2

مدت نسبتا زیادی است که قیمت کارخانه ای خودرو های تولید داخل تغییری نکرده و دولت نیز در جواب شکایات خودروسازان تنها آن ها را به فروش خودرو در بورس کالا دعوت می کرد. اما اکنون به نظر می رسد با ورود شورای رقابت برای تعیین دستور العمل جدیدی در قیمت گذاری خودرو، احتمالا باید انتظار افزایش قیمت رسمی قیمت کارخانه ای خودرو ها را داشته باشیم.

فروش خودرو در بورس کالا که مدتی است در کش و قوس نظر موافقان و مخالفان قرار دارد، با مصوبه اخیر شورای رقابت برای ورود به تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو که ظاهرا تحت فشار 11 نماینده مجلس و سازمان بازرسی کل کشور انجام شده، وارد چالش جدیدی شده است.

در حالی که قیمت کارخانه ای خودرو طی سال جاری تغییر نداشته است، و خودروسازان به بهانه افزایش هزینه ها و تورم برای افزایش قیمت وزارت صمت را تحت فشار گذاشته اند، وزارت صمت هم به ناچار برای اینکه زیر بار افزایش قیمت خودرو نرود، و از طرفی بخشی از زیان انباشته خودروسازان را جبران کند، موافقت کرد که تا سقف 30 درصد خودروها در بورس کالا با قیمتی بالاتر از قیمت کارخانه و پایین تر از قیمت بازار عرضه شود و 70 درصد مابقی هم به شیوه قرعه کشی و با قیمت کارخانه فروش رود.

در همین راستا طی یکی دو هفته گذشته شاهد بودیم که با افزایش عرضه خودرو در بورس، برخی از خودروها در بورس کالا بسیار پایین تر از قیمت بازار فروخته شد و برخی خودروها هم مشتری نداشت و با همان قیمت پایه کارخانه به فروش رفت که همزمانی این اقدام با افزایش عرضه در قرعه کشی‌ها بازار غیررسمی خودرو را هم تحت تاثیر قرار داد و قیمتها سیر نزولی داشت.

این روند در حالی ادامه داشت که با نامه 11 نماینده مجلس به شورای رقابت و اظهارات رئیس سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر غیرقانونی بودن فروش خودرو در بورس، شاهد عقب نشینی وزارت صمت از رویه عرضه خودروی جدید در بورس و واگذار امر به شورای رقابت هستیم.

هفته گذشته شورای رقابت در اطلاعیه ای اعلام کرد" با توجه به منقضی شدن مدت زمان شصت و سومین مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی مورخ 28 مهرماه 1400، در خصوص تنظیم بازار خودرو، دستورالعمل تشکیل"کارگروه تخصصی خودرو" توسط شورای رقابت به تصویب رسید."

با اعلام این مصوبه، شورای رقابت عملاً به تعیین دستورالعمل قیمت گذاری خودرو ورود پیدا کرده است و دستورالعمل بازار خودرو که شامل تنظیم قیمت، مقدار و شرایط دسترسی آن است، توسط "کارگروه تخصصی خودرو" تدوین می‌شود.

این در حالی بود که مدیر روابط عمومی شورای رقابت بلافاصله پس از اعلام این خبر گفتگو کرد و گفت، شورای رقابت خودرو را قیمت گذاری نخواهد کرد و صرفا دستورالعمل را تدوین می کند و اجرای ان با دولت است.

به نظر می رسد دلیل این اظهارنظر این است که شورای رقابت نمی خواهد همچون گذشته عامل گرانی خودرو اعلام شود.

در حالی که قیمت کارخانه ای خودرو مدتی است تغییر نکرده، عملا با سپردن کار به دستورالعمل شورای رقابت باید منتظر افزایش قیمت کارخانه ای همه خودروها باشیم، چرا که طبق این دستورالعمل، قیمت خودرو هر شش ماه طبق تورم بخشی باید افزایش پیدا کند و به نظر می رسد خودروسازان هم با این اقدام بیشتر موافق باشند.

منبع تسنیم


نظرات

 • safir1362 safir1362 (26 دی 1401 ساعت 11:12)

  اوف شروع شد.
  خدا بخیر کنه.
  آقای شیوا با لحنی شیوا اومد که فرو کنه قیمت های نجومی را برای ما، تحت مصرف کننده، برای حمایت !!!

 • kjm kjm (24 دی 1401 ساعت 13:41)

  نمیدونم چرا هر کی که خودشو و نهادشو و وزارتشو که افول میکنه میاد تو صنعت لگن سازی، فقط به فکر خودروسازهای بدبخت و بیچاره و فلک زده و فاسد و دزد و...هستش.پس مردم چی
  میگن 70درصد قرعه کشی 30درصد بورس برای جبران خسارتهای خودروسازها.اینی که ما میبینیم قطره چکانی تو قرعه کشی بود و فله ای تو بورس. میگن چند وقته قیمت کاروخونه تغییر نکرده البته درسته ولی مگه تو دنیا هر سال تغییر میکنه برفرض درست مگه خودروسازها ت بورس با قیمتهای حداقل دوبرابری نمیفروختن.الانم همین که قیمت رو ببرن بالا که میبرن به کمک شورای رقابت(که هیچکی حسابشم نمیکرد حالا دایه داغتر از اش شده واسه لگن سازها)قیمت پایه تو بورس میره بالا درنهایت قیمت بورس هم بالا میره.همه چی گل و بلبل فقط مردم بیچاره ان