1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اطلاعیه
  4. سازمان حمایت درمورد پیش‌فروش خودروهای وارداتی هشدار داد

سازمان حمایت درمورد پیش‌فروش خودروهای وارداتی هشدار داد

26 آبان 1395
  • 0

مصرف‌کنندگان خودروهای خارجی از هرگونه انعقاد قرارداد در قالب پیش‌فروش خودرو و یا پرداخت وجه به شرکت‌هایی که نمایندگی رسمی از شرکت تولیدکننده خارجی ندارند، خودداری کنند.

این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به اطلاع کلیه هموطنان و مصرف‌کنندگان خودرو می‌رساند به منظور پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از عدم ایفای تعهدات شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی و ضرورت نظارت و کنترل بر عرضه خودرو به شکل پیش‌فروش، بر اساس ماده(۵) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، پیش‌فروش خودرو صرفاً در قالب اخذ مجوز مربوطه از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان‌پذیر خواهد بود.

این در حالی است که بر اساس تصمیمات اتخاذشده، پیش‌فروش خودرو صرفاً توسط نمایندگان رسمی واردکننده خودرو و پس از اخذ مجوز، مجاز خواهد بود. بر اساس مفاهیم و تعاریف مندرج در قانون، پیش‌فروش خودرو به روشی از فروش خودرو اطلاق می‌شود که در آن، مدت زمان تحویل بیش از ۳۰روز (کاری و غیرکاری) تعیین می‌شود.

گفتنی است؛ تمامی آگهی‌های پیش فروش خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد نمایندگی رسمی واردات از حیث اعتبار ساقط است. با توجه به این موارد، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تمام متقاضیان خرید خودرو درخواست می‌کند تا از هرگونه انعقاد قرارداد در قالب پیش‌فروش خودرو و یا پرداخت وجه به شرکت‌هایی که نمایندگی رسمی از شرکت تولیدکننده خارجی ندارند، خودداری کنند.

در این ارتباط؛ وب‌گاه دبیرخانه هیات عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور به نشانی www.iranianasnaf.ir جهت استعلام و ملاحظه فهرست شرکت‌هایی که نمایندگی رسمی از شرکت‌های تولیدکننده خارجی دارند معرفی می‌شود.

منبع:
سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگاننظرات