1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. افزایش قیمت محصولات ایران خودرو; سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است!

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو; سازمان حمایت هنوز مشغول محاسبه است!

17 آذر 1397
 • 9

در حالی که از ماه‌ها پیش سازمان حمایت در حال بررسی قیمت خودرو با توجه به افزایش قیمت ارز است، خودروسازان از مدت‌ها پیش قیمت محصولات خود را افزایش داده‌اند و به تازگی ایران خودرو هم قیمت جدید 4 محصول خود را اعلام کرد.

گروه صنعتی ایران خودرو طی بخشنامه‌ای قیمت چهار محصول را برای فروش اعلام کرد.

در این بخشنامه که قیمت 4 محصول برای فروش از 17 آذر و تحویل فوری اعلام شده، قیمت 3 محصول افزایش و قیمت یک محصول جدید اعلام شده است.

در این اطلاعیه قیمت چهار محصول پژو پارس اتوماتیک 83 میلیون تومان، S30 اتوماتیک 141 میلیون تومان، رنو تندر 90 پیکاپ 77 میلیون تومان و وانت آریسان دو گانه سوز 36 میلیون تومان مشخص شده است در حالی که قیمت قبلی پژو پارس اتوماتیک 54 میلیون و 802 هزار تومان، رنو تندر 90 پیکاپ 39 میلیون و 162 هزار تومان و وانت آریسان دوگانه سوز هم 31 میلیون و 861 هزار تومان بوده است.

بنابراین با محاسبه قیمت‌ها مشخص می‌شود این خودروساز بیش از 28 میلیون تومان قیمت پژو پارس اتوماتیک، و حدود 38 میلیون تومان قیمت رنو تندر 90 پیکاپ و بیش از 5 میلیون تومان قیمت وانت آریسان دوگانه سوز را افزایش داده است.

افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و حتی افزایش قیمت خودروهای تولید داخلی توسط سایر خودروسازان از قبیل بهمن موتور در افزایش قیمت بسترن B30 و امثال آن در حالی اتفاق افتاده که سازمان حمایت هنوز هیچ مجوزی را برای افزایش قیمت خودرو صادر نکرده و از طرفی نسبت به اینگونه افزایش قیمت هما هم هیچ واکنشی از خود نشان نداده است و مانند همیشه نقش بی‌تاثیر خود را در حمایت از مصرف‌کننده حفظ کرده است.

گفتنی است بعد از اینکه شورای رقابت از شمول قیمت گذاری خودرو خارج شد، مقرر شد تا قیمت تمام شده خودرو‌های داخلی با توجه به تحولات اخیر ارزی توسط سازمان حمایت بررسی شود که تاکنون در این مورد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان هیچ گونه اظهار نظر رسمی نداشته است.

افزایش خودسرانه قیمت‌های خودرو توسط خودروسازان در حالی اتفاق می‌افتد که چهارشنبه هفته گذشته رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد «سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مسئول اعلام قیمت خودرو و تنظیم بازار است و رسیدگی خواهد کرد.»

رحمانی همچنین گفته بود «قیمت خودرو را باید حتما پایین بیاوریم و نباید اجازه دهیم در بازار رانت و دلالی پیش بیاید!».

به گزارش فارس، اگرچه رحمانی گفته که قیمت خودرو را باید حتما پایین بیاوریم اما تاکنون هیچ راهکاری از سوی وزارت صنعت برای کاهش قیمت خودرو اعلام نشده و سازمان حمایت هم به عنوان مسئول تنظیم بازار هیچ‌گونه اقدامی برای جلوگیری از این افزایش‌ قیمت‌ها به عمل نیاورده است.

گفتنی است پیش از این رحمانی در گفت‌وگو با فارس و بعد از اینکه سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به نقل از مسئولان وزارت صنعت نقل کرده بود که رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف کرده است با انکار این موضوع گفت: رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالفت نکرده است.

به هرحال آنچه مسلم است مسئولان ذیربط بدون توجه به افزایش قیمت‌ها طی ماه‌ها اخیر، پشت درهای بسته هنوز در کنج اتاق‌های خود مشغول محاسبه قیمت تمام شده کالا، خدمات و قیمت انواع خودروها هستند و می‌خواهند دقیق‌ترین قیمت‌ها را به بازار اعلام کنند که نه تولید کننده متضرر شود و نه مصرف‌کننده آسیب ببینند. اما معلوم نیست این محاسبات کی قرار است به پایان برسد؟

منبع فارس


نظرات

 • اسماعیل بشیری اسماعیل بشیری (18 آذر 1397 ساعت 09:26)

  عادلانه است قیمت تمام شده محصول را با درصد معقولانه سود خودرو ساز محاسبه تا قیمت فروش را به مردم اعلان کنند در غیر این صورت اشفتگی اقتصادی به دنبال دارد و مردم واکنش منفی نشان می دهند.

 • مهدی مهدی (18 آذر 1397 ساعت 09:05)

  اگر یکی دوتا از مدیران خودروی را به حکم مفسد اقتصادی اعدام کنند دگه افزایش بی رویه قیمتهای خودرو نخواهیم دید.

 • احمد احمد (18 آذر 1397 ساعت 08:25)

  چرخ گردون گرد یار میگردد
  ما هنوز گرد نان میگردیم

  عزیزان این محصولات بی کیفیت و گرون رو نخرید

 • علکی علکی (18 آذر 1397 ساعت 01:27)

  سازمان حمایت از خودشان ، در حال بررسی پول دریافتی برای خودشان است .

 • خربزرگ خربزرگ (18 آذر 1397 ساعت 01:25)

  بگین سازمان حمایت از جیب ، فقط فکر جیب و حساب بانکی خودشان هستند و خودروسازان هم خوب شناختن .
  سازمان حماقت مصرف کننده

 • فرزاد فرزاد (17 آذر 1397 ساعت 21:40)

  تمام خودروهای داخلی موجود در بازار باید حداکثر زیر ۱۰ میلیون تومن قیمت می‌داشتن اگه یه اقتصاددان باسواد و عاقل داشتیم که ارزش پولمون رو به اندازه سی سال پیش و قبل،تر قدرتمند نگه میداشت ولی میلیونها افسوس و حسرت از دست اینهمه بی لیاقتی دلسوزان وطن!

 • فرزاد فرزاد (17 آذر 1397 ساعت 21:34)

  برای کشور اسلامی که کارگران آن دارای متوسط حقوق سالانه ۱.۵ میلیون تومان هستند این قیمتها از عذاب الهی بدتر است که هیچ بلکه ظلم و ستم هم معنی خود را از دست داده،،، متوسط حقوق کارگران در اروپا با نرخ دلار امروز حدودا ۱۵ میلیون تومن در ماه میباشد چون آنها کافرند!!! و یک موضوع مهم اینست که در همه جای دنیا وانت هر محصول بخاطر حذف بسیاری از وسایل و تجهیزات داخلی بسیار ارزانتر از خودروی پایه آن است ولی اینجا؟

 • مردم مردم (17 آذر 1397 ساعت 18:44)

  با سلام
  مگر میشود . خودرو ساز دولتی قیمتی به نفع مردم غیر شد.
  اینها دسیسه خود دولت است .
  دولت بازار ارز را متلاتم و مواج کرد. که به این نتایج دست یابد.
  سکه ضرب کند . وبا قیمت چند برابر بفروشد.
  واردات خودرو را تعطیل کرد. تا خودرو بی کیفیت داخلی و مونتاژ چینی گران شود.
  همه اش دسیسه و به نفع دولت و به ضرر مردم بیچاره مملکت .

 • محمد محمد (17 آذر 1397 ساعت 10:33)

  غلط کرده است قیمت گران کرده