1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند!

رئیس بانک مرکزی باید ثابت کند خودروسازان فشل هستند!

30 مهر 1398
 • 6

 رحمانی در حاشیه مراسم انعقاد تفاهمنامه داخلی ساری تجهیزات صنایع پتروشیمی  در پاسخ به این سوال که رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که چرا باید بانک مرکزی تاوان خودروسازی فشل را بدهد، گفت: رییس کل بانک مرکزی خودش اعلام کرده و خودش نیز باید این موضوع را ثابت کند.

 اخیرا رئیس کل بانک مرکزی در نشست اتاق بازرگانی درباره درخواست‌های مکرر خودروسازان گفته بود:« در مورد خودرو‌سازی‌ها، به شخصه در ابتدا قبول نداشتم که نقدینگی را در اختیار خودروسازان قرار بدهیم. به‌دلیل اینکه مطمئن بودم مانند سال‌های گذشته نقدینگی‌ها را هدر می‌دهند. اما آن‌ها به ما قول دادند شش ماه بعد همه چیز درست می‌شود. آن‌ها ده بار گفته‌اند، شش ماه دیگر درست می‌شود. اما نه تنها درست نشده، بلکه بدتر هم شده است، ولی پارسال برای اینکه حسن‌نیت خودم را نشان دهم، ۴ هزار میلیارد تومان ریالی و ۸۴۰ میلیون یورو به‌ صورت ارزی به آن‌ها اختصاص دادیم.

بعضی‌ بی‌انصافی می‌کنند و ما را مورد نقد قرار می‌دهند. اما من آن زمان به خودروسازان گفتم ۸۴۰ میلیون یورو را به شما مانند ال‌سی خارجی می‌دهم و شما سال دیگر این مبلغ را یا ریالی یا ارزی برگردانید. اما آن‌ها گفتند چرا ما ریسک نرخ ارز یک‌سال آینده را بپذیریم؟ شاید ارز گران شود. به آن‌ها گفتم شما که هر روز قیمت خودرو را بالا می‌برید، ریسک نرخ ارز را هم نمی‌خواهید بپذیرید؟ آن ریسک را هم بانک مرکزی باید بپذیرد؟ یک‌سال معطل کردند و این ارز را نگرفتند.

ارز را ما به‌عنوان بانک مرکزی نمی‌فروشیم. ارز را به بانک عامل می‌دهیم و آن‌ها می‌فروشند. بانک عامل هم می‌خواهد ریال را به نرخ روز به بانک مرکزی بدهد. در نتیجه ارز را فروخت؛ بنابراین، این خودروسازان بودند که ریسک را نپذیرفتند. مقصر بانک مرکزی نبود. آن‌ها خودشان می‌خواهند همه چیز به نفعشان باشد و هر چه گفتند بانک مرکزی بگوید چشم. تا صحبتی هم می‌کنیم می‌گویند این همه کارگر داریم و اگر آسیب ببینیم بحران ایجاد می‌شود. تا کی می‌خواهیم این خودروسازی فشل را ادامه دهیم؟ بانک مرکزی چرا باید تاوانش را بدهد؟»

منبع فارس


نظرات

 • مهدی مهدی (1 آبان 1398 ساعت 15:31)

  اقای وزیر قطعا فشل نیست و حق با شماست. رییس بانک مرکزی بنده خدا جمله ای که مصداق ایران خودرو و سایپا باشد پیدا نکرده. وگرنه ایران خودرو وسایپا از فشل بودن هم گذشتند. ********************مسولینی که هنوز از ایران خودرو و سایپا حمایت می کنند. این**** صنعت جیب خودش پر از پول است و قرارم نیست گاری تولید داخل سوار شود پس ناراحت شرایط هم نیست.

 • هم وطن هم وطن (1 آبان 1398 ساعت 08:19)

  اگر فشل نیست چرا نمی توانید به تعهدات خودان عمل کنیدريا؟ چهل سال است به مردم دروغ گفتید که ما خودروی ملی سمند ، دنا و کاملا ایرانی تولید میکنیم !!!!!!!!! در ضمن ثابت کردن فشلی خودروسازان خیلی سخت نیست کافیست در شهر قدم بزنید و از مردم نظر سنجی کنید.

 • محسن محسن (1 آبان 1398 ساعت 07:31)

  سلام یکی نیست به این آقای وزیر صنعت بگه شرکت سایپا هنوز خودرویی که می بایست برج 4 سال 1397 تحویل میداده رو هنوز تحویل نداده فکر کنم توقع داره بهش بگن این کار شما نو آوری هست - تکنولوژی هست ای کاش چشماشو باز کنه واقعیت رو ببینه کلمه فشل واسه یه ثانیه هست به نظر مدیر عامل بانک مرکزی بسیار اظهار نظر درست و دقیقی کردن خودرو سازی ما داغون - نا کار آمد هست چرا که نه تنها سرمایه ملی رو داره حیف و میل میکنه بلکه جان مردم رو هم به خطر انداختن و شاهد این هستیم سالانه چقدر از هم مردم این کشور به خاطر این دو شرکت خودرو سازی دارن جونشون رو از دست میدن و خطاب این موضوع بیشتر بر می گرده به مدیر عامل دروغگو سایپا که گفته بود تا پایان مهر کلیه تعهدات معوق سال 97 رو میدم

 • مجتبی مجتبی (30 مهر 1398 ساعت 17:18)

  شما خودرو سازها دارید در واقع ما مردم رو هم تهدید می کنید که اگه تولید نکنیم و ... این روزهای تاریک و تحریم هم تموم میشه اونوقت همین مردم از شما چنان انتقامی خواهند گرفت تا هیچوقت موقع سختی از مردم سوء استفاده نکنین و برای همیشه درس عبرتی برای شما بشه

 • Reza Reza (30 مهر 1398 ساعت 16:05)

  ثابت کردن نمیخواد که همه میدونن
  اگه خودروساز های ایران نبودن نیم میلیون نفر الان زنده بود و کلی ادم داغ دیده و یتیم و بی سرپرست نداشتیم کلی آدم مجروح نداشتیم که بخوایم برای درمانش هزینه های چند میلیارد دلاری بکنیم اینارم بگید لطفا.

 • masoum masoum (30 مهر 1398 ساعت 13:31)

  درود بر آقاي همتي
  واقعا زدي تو خال