1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. اخذ معاینه فنی خودروها سخت‌تر شد

اخذ معاینه فنی خودروها سخت‌تر شد

10 آبان 1398
 • 5

حسین مقدم سرپرست ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران در خصوص تغییراتی در حدود مجاز آزمون سطح انتشار آلایندگی خودرو‌ها اظهار داشت: از چند ماه گذشته حدود مجاز اعلامی سازمان حفاظت محیط زیست که تعیین آن از وظایف قانونی آن سازمان است در یک آیتم تغییراتی داشته که به صورت سیستماتیک از ابتدای آبان ماه این تغییرات در سامانه ملی معاینه فنی سیمفا اعمال و اصلاح شده است و کلیه خودرو‌ها براساس حدود مجاز جدید مورد ارزیابی و کنترل قرار می‌گیرند.
وی در خصوص آمار مراجعات به مراکز در هفت ماه توضیح داد: از ابتدای سال تا پایان مهرماه 952 هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کرده‌اند که در مقایسه با سال گذشته آمار مراجعات تغییری نداشته است. ضمنا در حدود 39 درصد از خودرو‌ها به علت نقص فنی، جهت اخذ معاینه فنی بیش از یکبار به مراکز مراجعه کرده‌اند.

مقدم در ادامه در خصوص درصد علل مردودی خودرو‌ها تصریح کرد: 32 درصد از خودرو‌ها در آزمون آلایندگی، 8 درصد در آزمون هم راستایی چرخ‌ها، 5 درصد در آزمون کمک فنر، 12 درصد در آزمون تست ترمز و 14 درصد در نواقص عیوب ظاهری مردود شده‌اند.

سرپرست معاینه فنی در خصوص وضعیت مراجعات و طول صف در مراکز گفت: به رغم آن که در آبان ماه سال گذشته با شروع مرحله دوم طرح کاهش و کنترل مکانیزه معاینه فنی خودرو‌ها توسط دوربین در تمام سطح شهر و ایام و ساعات شبانه روز، در حدود 220 هزار خودرو به مراکز مراجعه کرده‌اند و باید در حال حاضر با ازدحام در مراکز روبرو باشیم، اما خوشبختانه با فراخوان انجام شده در مهرماه در خصوص مراجعه این خودرو‌ها قبل از آبان و افزایش ساعات کاری مراکز و مدیریت صف در حال حاضر هیچگونه صفی در مراکز وجود نداشته و شهروندان می‌توانند در کمتر از نیم ساعت نسبت به معاینه فنی خودرو خود اقدام کنند.

مقدم همچنین در خصوص اقبال و استفاده شهروندان از سامانه نوبت دهی آنلاین توضیح داد حدود دو سال از راه‌اندازی این سامانه می‌گذرد و خوشبختانه در حال حاضر از کلیه ظرفیت‌های تعریف شده در این سامانه شهروندان استفاده می‌کنند و حتی زمان‌های تعیین شده 3 تا 4 روز پس از هر تاریخ تکمیل است. به نظر می‌رسد خدمات این سامانه در مدیریت طول صف و حداقل رساندن معطلی، به شهروندان کاملا معرفی شده و دارای کارکرد لازم است. تعداد تماس‌های مردمی در هنگام قطعی این سامانه که گا‌ها برای بروز رسانی توسط سازمان فناوری شهرداری تهران اتفاق می‌افتد موید این مسئله است.نظرات

 • محمد محمد (11 آبان 1398 ساعت 08:44)

  با سلام، به این دوست عزیز بگید،لطفا" بازرسین خود را به مراکز معاینه فنی بفرستند تا ببینند چه پولها و باج هایی از مردم میگیرند تا معاینه فنی بدهند، در معاینه فنی منطقه شریف آباد پاکدشت ازیکی از دوستان بنده بابت یک قطره چسب دوقلو ابتدا40هزار تومان گرفته اند و در بازدید مجددا بهانه آلایندگی گرفته و در قبال تهیه غذای پرسنل معاینه فنی آنجا ، کارت وی را صادر کرده اند، واقعا **** باید شاخ و دوم داشته باشد یا از دیوار مردم بالا برود، واقعا جای تاسف دارد...........

 • Mostafa Mostafa (10 آبان 1398 ساعت 20:03)

  سلام دوستان اگر کسی سرسیلندر پژو xu7رو عوض کرده باشه و سرسیلندر ۱۶سوپاپ زانتیایی سوار کرده باشه معاینه بهش میدن؟؟؟!!!!!

 • محسن محسن (10 آبان 1398 ساعت 11:47)

  برای آلایندگی دود و صدا و تردد موتور سیکلت ها هم نظارتی هست؟!

  ایلیا ایلیا (11 آبان 1398 ساعت 12:53)

  حرف های خارجی میزنیااااا

 • علی بیات علی بیات (10 آبان 1398 ساعت 11:20)

  بنده دیروز به مدت ۳ ساعت در صف معاینه فنی خیابان دماوند بودم
  ساعت کاری رو تو سایت از ۷ صبح زده بودن
  ولی شروع کار از ۷/۳۰ بود