1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. تجربه «فشار قبر» در متروی تهران بعد از طرح سهمیه بندی بنزین

تجربه «فشار قبر» در متروی تهران بعد از طرح سهمیه بندی بنزین

5 آذر 1398
 • 9

بعد از سهمیه بندی و گرانی بنزین، مسؤولان محترم، ملت را توصیه می‌کنند از وسائل نقلیه عمومی استفاده کنند. وسائل نقلیه عمومی یعنی اتوبوس، تاکسی و مترو.

مسؤولان محترمی که ملت را توصیه به استفاده از وسائل نقلیه عمومی می‌کنند خیلی خودشان اهل سوار شدن به مترو و اتوبوس نیستند که اگر بودند به همین راحتی مثل نقل و نبات از دهان‌شان کلمه «حمل و نقل عمومی» خارج نمی‌شد.

این که مردم از اتوبوس و مترو استفاده کنند بسیار امر نیکو و پسندیده‌ای است اما به شرطی که این وسائل به اندازه کافی در اختیار شهروندان باشد.


این روزها به ویژه در ساعت‌های پیک رفت و آمد، مردم در مترو مثل دانه‌های بلال کنار هم ایستاده‌اند. به قول یکی از مسافرها هر روز فشار قبر را در مترو تجربه می‌کنند.

بله به راحتی می‌شود پشت درهای بسته نشست و در مورد گرانی بنزین تصمیم گرفت و گفت که مردم هم از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

من اگر در این کشور مسؤول محترم بودم قبل از اینکه بنزین را گران یا سهمیه بندی کنم، با لباس مبدل سری به اتوبوس‌ها و مترو می‌زدم بعد وقتی با تنی خسته و کت و شلواری چروک از آنها خارج شدم بعد برای مردم تصمیم می‌گرفتم.

قدیمی‌ها ضرب‌المثل جالبی در مورد این روزهای ما دارند«سواره، خبر از حال پیاده ندارد و سیر از گرسنه»

نمی‌شد با توجه به طرح جدید بنزین و با علم به اینکه مردم نگران گرانی و بنزین به سمت اتوبوس‌ها و مترو هجوم می‌آورند، ساعت کاری ادارات ونهادهای دولتی را تغییر داد تا کمی از فشار بر مردم کم شود؟

نمی‌شد ابتدا اوضاع حمل و نقل عمومی در کشور را بهبود می‌بخشیدیم بعد به مردم توصیه می‌کردیم که اتوبوس سواری کنند.

نمی‌شود کاری کنیم که مردم برای کار و زندگی بهتر راهی شهرهای بزرگ‌تر نشوند تا شلوغی و آلودگی هوا، بلای جان جامعه نشود؟

می‌شد اما طبق رسم ما نبود. رسم ما این است که تصمیم بگیریم بدون اینکه همه جوانب آن را بسنجیم. در نهایت هم می‌گوییم، ابتدا سخت است بعد مردم کم کم به شلوغی مترو و اتوبوس عادت می‌کنند!

کاش آن مسؤول محترم، تاکسی‌های شهر را می‌دید که در زمان‌های اوجی که مردم در خیابان هستند، نیستند و مسافران مجبور‌اند به ماشین‌های شخصی متوسل شوند که کرایه را هر جور می‌خواهند می‌گیرند که البته حق دارند بالاخره بنزین آزاد می‌زنند و سهمیه تاکسی‌ها را ندارند.

کاش مسؤول محترم یک روز صبح از کرج عزم تهران می‌کرد. می‌دیدد به آنهایی که صندلی نرسیده است مجبور هستند حدود دو ساعت سرپا بایستند تا محل کار خود برسند. همه مردم پول ندارند بنزین آزاد بزنند، تاکسی سوار شوند. آنها مجبور هستند مترو سواری کنند.

این که مصرف بنزین در کشور ما زیاد است را درک می‌کنیم. این که مردم باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند را قبول داریم اما لطفا شرایط تصمیم‌های خود را هم فراهم کنید. جاده هم می‌خواهند بسازند قبل از آن زیر ساخت‌ها را آماده می‌کنند چه برسد به چنین تصمیم‌های بزرگ و کلانی که همه مردم را درگیر می‌کند. البته بماند که در کشور ما جاده می‌سازند و بعد پشیمان می‌شوند و آن را جمع می‌کنند!نظرات

 • حامد حامد (5 آذر 1398 ساعت 15:16)

  عالی بود درد مردم کامل گفته شده بود ولی اگر همین مطلب به گوش جناب*****برسونید بهتر میشه که طرفداری از نظرات اشتباه باقی مسئولین نکنن

 • عبداله عبداله (5 آذر 1398 ساعت 11:20)

  گل گفتی. لطفا از چک کردن حساب مردم برای دریافت کمک معیشتی هم مطلب بزار.

 • ناشناس ناشناس (5 آذر 1398 ساعت 10:25)

  سالهای سال هست همین است .
  مسئول محترم را با ماشین دولتی و از خط ویژه به محل کار می رسانند . ایشان هیچ وقت در ترافیک نمی ماند و قیمت بنزین برایشان بی اهمیت هست .
  مسئول محترم سوار ماشین های باکیفیت خارجی می شود و از کیفیت بد ماشین های داخلی خبر ندارد .
  مسئول محترم چهل سال است که همیشه شغل داشته است . از این اداره به اون اداره . از این نهاد به اون نهاد . از این وزارت خانه به اون وزارت خانه . براش فرقی نمی کنه کجا باشه . همیشه شغل داره و استخدام رسمی دولت هست و از اون آدمی که شغل نداره و بیکاره و درآمد کافی نداره خبر نداره.
  مسئول محترم همیشه مسکن داشته . چون همیشه در خانه های سازمانی سکونت داشته و اجاره خیلی ناچیزی پرداخت کرده و از درد مستاجر ها هیچ وقت خبر نداره .
  مسئولین محترم همیشه مایحتاج خانه شان اومده دم در . اونها هیچ وقت به بازار نمی رن و از قیمت ها خبر ندارن و درد اینکه اجناس هر روز بالا میرن رو ندارن و اگر اعتراضی هم بشه میگن محل ما ارزونه بیائید اونجا بخرید .
  مسئولین محترم دغدغه تحصیل و شغل بچه هاشون رو ندارن بخاطر اینکه بچه هاشون در بهترین مدارس کشور و دانشگاههای خارج کشور درس میخونن و همیشه براشون شخص فراهم هست .
  مسئولین محترم در بهترین مناطق ییلاقی شمالی شهر زندگی می کنن و آلودگی هوا براشون بی معنا هست .
  و در آخر هزاران امکانات دیگر که مسئولین دارند و مردم بیچاره از آنها محروم هستند ............

 • محفوظ محفوظ (5 آذر 1398 ساعت 09:58)

  با سلام
  قسمتی از همه این مشکلات به معضل حاشینه نشینی بر می گردد که اگر همه امکانات کشور هم خرج بشود قابل حل نیست.
  راه حل اینست که همه شهرستانها به نسبت توسعه پیدا کنند و انگیزه ای برای مهاجرت و این سبک زندگی وجود نداشته باشد. واقعا این شعارهای تمرکز زدایی را باید قبول کرد یا به عناون نمونه شهرهای اقماری که بین تهران و کرج ساخته شده است.
  مشکلات فرهنگی و اقتصادی و ... حاشیه شهرهای بزرگ با برنامه ریزی کلان کشور حل می شود نه با بزرگ کردن اتوبان کرج و این برنامه های پیش پا افتاده

 • مرتضی مرتضی (5 آذر 1398 ساعت 09:36)

  افرین حد اقل شما به این موضوع پرداختی ولی نمیدونی اون مسؤل محترم حتی به این خبر ها هم سر نمیزنه

 • jafar jafar (5 آذر 1398 ساعت 09:30)

  ,واقعا منفورترین****** در تاریخ 2500 ساله ایران همین

 • مجيد مجيد (5 آذر 1398 ساعت 08:57)

  دم نويسنده اين مطلب گرم.
  گل گفتي و دست مريزاد.حظ كردم از خوندن اين مطلب.جمله به جمله اين متن دقيق و محرز بود.حرف دل مردم رو گفتي .رو حرف حساب نميشه حرف زد
  درود بر شما

  رضا رضا (5 آذر 1398 ساعت 12:57)

  خدا خیرت بدهد. در خط 1 مترو و در حدفاصل ایستگاه امام خمینی تا پایانه نزدیک بود از فشار جمعیت دنده هایم بشکند. واقعا تعداد مسافران چند برابر شده است . خیلی وحشتناک است. بنظر من باید شرکت های دانش بنیان یک نوع خودرو که با اکسیژن ( هوا ) قادر به حرکت است تولید کنند و فاتحه بنزین خوانده شود.

  Morteza Morteza (10 آذر 1398 ساعت 11:33)

  اگر مسئولین بفهمن بابت همون اکسیژن هوا هم ازمون پول میگیرن