1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. واردات خودرو هم تاثیری بر قیمت پرتیراژهای داخلی ندارد

واردات خودرو هم تاثیری بر قیمت پرتیراژهای داخلی ندارد

26 اسفند 1398
  • 0

ولی ملکی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره علت افزایش قیمت خودرو گفت: از آنجا که در تجارت، عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند و در شرایط کنونی عرضه خودرو نسبت به سنوات گذشته ۴۰ درصد افت داشته، تورم در بازار خودرو موضوع دور از انتظاری نیست.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس سرازیر شدن نقدینگی موجود در جامعه به سمت بازار خودرو را یکی دیگر از دلایل گرانی این کالا دانست و افزود: از آنجا که نقدینگی موردنیاز قطعه‌سازان در موعد مقرر به آنها پرداخت نشد، شرکت‌های خودروسازی نتوانستند میزان تولید و در نتیجه عرضه خودرو به بازار را افزایش دهند.

وی عدم تامین به موقع نقدینگی مورد نیاز قطعه‌سازان را یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر برشمرد و اظهار کرد: در جلسات متعددی این مشکل با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، قطعه‌سازان و نمایندگان بانک مرکزی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد برای حفظ تیراژ کنونی تولید و افزایش آن، به خودروسازان تسهیلات پرداخت شود در حالی که این اتفاق نیفتاد.

این نماینده مردم در مجلس دهم درباره تاثیر واردات خودرو با ارز منشأ خارجی بر بازار، اضافه کرد: براساس تجربه، منظور از واردات خودرو، واردات خودروهای لوکس به کشور است، بنابراین این امر تاثیری در قیمت خودروهای پرتیراژ ندارد در واقع واردات خودروهای پرتیراژ یا قطعات موردنیاز تولید سراتو، ال ۹۰ و... می‌تواند در کاهش قیمت‌ها اثرگذار باشد.نظرات