1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. واکنش سرد بازار به طرح پیش فروش خودروسازان

واکنش سرد بازار به طرح پیش فروش خودروسازان

9 خرداد 1399
 • 6

بازار خودرو تاکنون واکنشی به طرح پیش فروش خودروسازان نشان نداده است در حالی که به دلیل عدم اعلام بخشنامه سقف قانونی معاملات در بازار، طی روزهای اخیر قیمت خودرو در بازار با شیبی ملایم روند صعودی را در پیش گرفته است!


یک فعال بازار خودرو با بیان این مطلب اظهار داشت: متاسفانه برخی رسانه ها اخبار غیر واقعی را در خصوص بازار خودرو و افت 40 میلیونی قیمت خودروها اعلام می کنند که صحت ندارد چرا که اگر افتی هم در ارقام رخ داده باشد مربوط به برخی از خودروهای مونتاژی است و در خودروهای داخلی تاکنون این میزان ریزش قیمت صورت نگرفته است.

وی در ادامه به آخرین نوسانات قیمت در بازار خودرو اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر قیمت رانا 124 میلیون و پژو 206 تیپ 2 نیز 128 میلیون است، پژو 405 که در هفته گذشته 4 میلیون تومان کاهش داشت امروز 118 میلیون قیمت گذاری شد، سمند 119 میلیون، پژو پارس tu5 حدود 160 و پژو پارس معمولی 140 میلیون در بازار قیمت خورده است.

وی همچنین با توجه به کاهش شدید پراید 111 در بازار قیمت این خودرو را 74 میلیون اعلام کرد و گفت: هم اکنون با وجود تصمیمات جدید قیمتی، پراید 131 در حدود 63 میلیون، تیبا 75 میلیون، تیبا 2 حدود 85 میلیون، ساینا 91 میلیون، کوییک 95 میلیون و کوییک آر حدود 97 میلیون در بازار خرید و فروش می شود.

عضو اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران با اشاره به رشد قیمت برخی از خودروها نسبت به هقته گذشته افزود: این افزایش قیمت ها به دلیل عدم اعلام قانون سقف قیمت معاملات در بازار است در حالی که به گفته رئیس سازمان حمایت قیمت کف بازار خودرو باید 10 درصد بیشتر از قیمت درب کارخانه باشد و فروش خودرو بیشتر از این قیمت به منزله گرانفروشی است اما این الزام به هیچ وجه در قالب قانون به بازار ابلاغ نشده است و همین مساله مجدد بر رشد قیمت ها در بازار تاثیر گذاشته است.

به گفته وی باید عرضه ای به بازار صورت گرفته باشد تا بازار خودرو نسبت به پیش فروش ها و تصمیمات جدید قیمتی واکنش نشان دهد.

وی معتقد است هم اکنون قیمت خودرو را افرادی تعیین می کنند که خودرو در اختیار دارند و با هر نوسانی در بازار ارز و طلا و با سبک و سنگین کردن بازار، قیمت ها را به صورت سلیقه ای اعلام می کنند.

 

95 درصد نمایشگاه ها فاقد خودرو داخلی است

این فعال بازار خودرو معتقد است در صورتی که بازار خودرو تابع قانون باشد قیمت خودرو با هر قیمتی در کف اعلام نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه امروز باید خودرو در بازار عرضه تا قیمت ها متعادل تر شود، تصریح کرد: هم اکنون در 95 درصد نمایشگاهها خودرو داخلی وجود ندارد و اگر معامله ای نیز صورت گیرد در دفاتر معامله می شود که قابل کنترل نیست و ممکن است با هر قیمت معامله شود.

وی خاطر نشان کرد: بازار خودرو از اسفند ماه سال گذشته با رکود معاملات روبرو است و تقاضایی برای خرید در این بازار وجود ندارد.

این کارشناس بازار خودرو با اشاره به اینکه قیمت را افرادی که خودرو صفر در اختیار دارند تعیین می کند تصریح کرد: چنانچه قانونی در بازار خودرو حاکم بود و امکان فروش بیشتر از 10 درصد نرخ کارخانه وجود نداشت شرایط بازار خودرو تغییر می کرد اما به دلیل عدم اعلام بخش نامه فروش تاکنون بازار خودرو واکنشی به تصمیمات وزارت صمت و ثبت نام جدید شرکتها نشان نداده است بلکه از چهارشنبه گذشته قیمت ها با شیبی ملایم روند صعودی را در پیش گرفته است.

وی در پایان برخی از قوانین اعلامی برای بازار خودرو را در حد حرف اعلام کرد و گفت: زمانی که قوانین در بازار اجرا نمی شود فروشندگان نیز قیمت ها را پایین نمی آورند.نظرات

 • ایران ایران (10 خرداد 1399 ساعت 01:12)

  هر کسی به رانا و ۲۰۶ و پارس بیشتر از ۷۰ میلیون تومان پول بدهد پول خودش را به سطل آشغال انداخته است

 • ناشناس ناشناس (9 خرداد 1399 ساعت 15:36)

  واقعا برای وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان متأسفم که با گذشت 20 روز از قیمت گذاری شورای رقابت هنوز بخشنامه سقف قیمت بازار را ابلاغ نکردن این بیشتر از پیش نشون میده این مسؤلان خودشون تو بازار یه سهمی دارند که بخشنامه رو به بازار ابلاغ نمیکنن واقعا متاسفم

 • علی علی (9 خرداد 1399 ساعت 14:45)

  سلام ایشون واقعا درست می‌گویند چون هنوز از خبر های رسمی هیچ قیمت برای فروش خودرو در بازار گفته نشده یا اعلام نکردند

 • کشکولی کشکولی (9 خرداد 1399 ساعت 13:50)

  باسلام خدمت همه ی دوستان که داءم داخل اینترنت هستن من پژو پارس ۹۷ خریدم ۹۵ میلیون ولی داخل سند نوشته قیمت ۳۴۷۰۰ مال کارخانه این را بدبخت دولت با قیمت خوب به ما میده ولی دلالای*******به این قیمت به ما میفروشن امیدوارم ماشین ۱۰ درصد بالاتر ازکارخانه بشه من ماشینمو بدم۴۰میلیون

 • حقگو حقگو (9 خرداد 1399 ساعت 11:54)

  جمع کنین این مسخره بازیهای جنگ زرگری را . تا زمانی ملت ******* هستن برای اشغالهای پراید و پژو و تیبا و و... که در همه دنیا 50 سال طرد شده و هیچ کسی این اشغالهای با استاندارد عهد بوق را اصلا نمی شناسه میان این ملت ***** 60 میلیون و 80 میلیون و صدها میلیون پول میدن باید امثالی مثل شما برای انها روضه بازار گرمی هم بخوانن . این اشغالها را بدین هانیسنمک بگیرین

 • حسین حسین (9 خرداد 1399 ساعت 08:38)

  اصلا اینطور میگید نییست،حباب ها ترکید،کاملا تخلف خودرسازان مشهود بود در توزیع خودرو،قانون 10درصد سود هم مشخص شده چرا شما دارین اینطوری اعلام میکنید خدا میدون،