1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. زیان روی زیان برای خودروسازان! علت چیست؟

زیان روی زیان برای خودروسازان! علت چیست؟

قیمت دستوری، علت زیاد خودروسازان و مردم؟!
3 آبان 1399
 • 14

در سالی که قیمت‌ها در بازار خودرو اوج گرفته است و رشد کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند، شاهد زیان دو طرف عرضه و تقاضا در این بازار هستیم.

دو طرف اصلی این بازار به واسطه قیمت‌گذاری دستوری قادر به فروش و خرید بی‌ضرر و زیان نیستند. طبق آخرین صورت‌های مالی، سه خودروساز بزرگ کشور در نیمه اول امسال زیان ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را در تولید تجربه کرده‌اند که در مجموع زیان انباشته آنها به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر تقاضای مصرفی نیز به واسطه مانور تقاضای سرمایه‌ای ناشی از اختلاف قیمت دستوری با قیمت بازار مجبور به خرید خودرو با قیمت‌های بسیار بالا شد. آنچه مشخص است خودروساز و مصرف‌کننده هر دو به واسطه قیمت‌گذاری دستوری وارد بازی باخت - باخت بازار خودرو شده‌اند. برای پایان دادن به وضعیت فعلی چاره‌ای جز آزادسازی قیمت‌ها نیست؛ چرا که مسیر جدید، بازی برد - برد را برای دو طرف رقم خواهد زد و سمت عرضه همراه با تقاضا منتفع خواهند شد.

با اعلام صورت‌های مالی شش ماه نخست خودروسازان به بورس، مشخص شد ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در مجموع طی نیمسال ابتدایی ۹۹ زیان ۱۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده‌اند. با ثبت این رقم اما مجموع زیان انباشته سه خودروساز بزرگ کشور تا پایان شهریور امسال به مرز ۴۰ هزار میلیارد تومان نزدیک شد. تداوم روند زیان‌دهی غول‌های جاده مخصوص طی نیمه نخست امسال در حالی است که اگرچه سیاست نرخ‌گذاری دستوری خودروهای داخلی همچنان ادامه داشته، با این حال قیمت کارخانه‌ای آنها دو بار در شش ماه ابتدایی سال افزایش یافت. به گفته خودروسازان، ریشه اصلی ضرر آنها در نرخ‌گذاری دستوری نهفته است، به این معنی که قیمت‌های تعیین شده برای محصولات‌شان کفاف هزینه‌های تولید را نمی‌دهد و منجر به زیان‌دهی می‌شود. این در شرایطی است که انتظار می‌رفت با توجه به صدور دو مجوز افزایش قیمت (یکی در اردیبهشت و دیگری در مرداد) زیان خودروسازان کنترل شود، با این حال طبق ادعای غول‌های جاده مخصوص (با توجه به‌صورت‌های مالی شش ماه امسال) آنها همچنان بنگاه‌هایی زیان‌ده هستند.

سال‌هاست قیمت خودروهای داخلی توسط نهادهای بیرون از صنعت خودرو تعیین می‌شود و در این بین، شورای رقابت نقش پررنگ‌تری داشته است. این شورا که در بهمن 91 با تصمیم رئیس دولت دهم مسوولیت قیمت‌گذاری خودروهای داخلی را بر عهده گرفت، دو بار از پروسه تعیین قیمت کنار گذاشته شد، یک بار در شهریور 97 و دیگری نیز همین چند هفته پیش. با این حال مرجع اصلی تعیین قیمت خودروهای داخلی برای حدودا 8 سال، شورای رقابت بوده که همواره نیز هم از سوی خودروسازان و هم از جانب مشتریان مورد انتقاد قرار گرفته است. اختیار قیمت‌گذاری خودروهای داخلی اما گاهی به دست سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار نیز افتاده که اگرچه آنها در مقایسه با شورای رقابت رفتار بهتری با خودروسازان داشته‌اند، با این حال نفس نرخ‌گذاری دستوری در عملکردشان مشهود بوده است. تا پیش از دستوری شدن قیمت خودرو، خودروسازان مجاز بودند محصولات خود را بر اساس حاشیه بازار تعیین کنند. طبق این روش، قیمت کارخانه‌ای خودروها نزدیک به نرخ بازار تعیین می‌شود و بنابراین فضایی برای جولان دلالان و واسطه‌گران وجود ندارد. هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت در بهمن 97 خبر از تصویب قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار داد، با این حال مصوبه موردنظر اجرایی نشد و نرخ‌گذاری همچنان دستوری باقی ماند.

حالا اما گفته می‌شود وزارت صمت باز هم به دنبال اجرای سیاست قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار است و قصد دارد مصوبه آن را از شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه دریافت کند. اگر این اتفاق رخ دهد، خودروسازان مجاز می‌شوند نرخ محصولات خود را نزدیک به بازار تعیین کرده و ضمن خروج از زیان‌دهی، در مسیر کسب سود نیز قرار گیرند. البته با توجه به زیان انباشته هنگفت نزدیک به 40 هزار میلیارد تومانی، بعید است این ضرر بزرگ به این زودی‌ها جبران شود. اگر وزارت صمت موفق به کسب مجوز نرخ‌گذاری خودروهای داخلی در حاشیه بازار شود، خودروسازان دیگر بهانه‌ای برای زیاندهی نخواهند داشت. در واقع آنها اگر با وجود لغو نرخ‌گذاری دستوری باز هم زیان بدهند و ادعای بی‌پولی را مطرح کنند، دیگر هیچ گوش شنوایی برای پذیرش ادعاهای آنها وجود نخواهد داشت. البته همین حالا نیز افکار عمومی زیاندهی خودروسازان را باور ندارد و خیلی‌ها نیز معتقدند ضرر بزرگ غول‌های جاده مخصوص به دلیل ضعف مدیریتی آنها است نه صرفا نرخ‌گذاری دستوری. مسائلی مانند ریخت و پاش غیر ضروری، سرمایه‌گذاری‌های غیر اقتصادی و سیاسی و همچنین ضعف بهره‌وری (ناشی از وجود نیروی مازاد) مواردی است که به اعتقاد کارشناسان نمی‌توان نقش آنها را در ضعف ساختار مالی سه خودروساز بزرگ کشور و تداوم زیاندهی آنها نادیده گرفت. 

  زیان روی زیان خودروسازان

طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس توسط سه خودروساز بزرگ کشور، زیان‌دهی آنها در شش ماه ابتدایی امسال کماکان ادامه داشته است. بر این اساس و طبق ادعای خودروسازان، قیمت فروش برخی از محصولات آنها پایین‌تر از قیمت تمام شده تولید بوده است. در این بین، ایران‌خودرو در تولید تمام محصولاتش طی شش ماه ابتدایی امسال با زیان مواجه شده، چه آنکه قیمت فروش آنها پایین‌تر از مبلغ بهای تمام‌شده‌‌شان بوده است. بر این اساس، بهای تمام‌شده تولید محصولات ایران‌خودرو طی نیمه نخست 99، در مجموع بالغ بر 29 هزار و 700 میلیارد تومان بوده، اما جمع مبلغ فروش محصولات این شرکت کمی بالاتر از 23 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است. با این حساب، ایران‌خودرویی‌ها طی نیمه نخست امسال بالغ بر شش هزار و 600 میلیارد تومان از ناحیه اختلاف «مبلغ بهای تمام‌شده» و «مبلغ فروش»، زیان دیده‌اند. زیان کلی ایران‌خودرو در نیمه نخست امسال اما به بالای 9 هزار و 900 میلیارد تومان رسیده است. با توجه به ثبت این رقم اما جمع زیان انباشته بزرگ‌ترین خودروسازان ایران به 24 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است. 

بنابر گزارش ارائه شده به بورس اما این شرکت 188 هزار و 472 دستگاه محصول طی نیمسال 99 به فروش رسانده و بنابراین، قیمت متوسط فروش این شرکت کمتر از 123 میلیون تومان بوده است. طبق صورت‌های مالی منتشره از سوی ایران خودرو، این شرکت در نیمه ابتدایی امسال، 145 هزار و 188 دستگاه انواع پژو را به فروش رسانده که کل مبلغ فروش آنها کمتر از 9 هزار و 500 میلیارد تومان بوده، یعنی با متوسط قیمت حدودا 65 میلیون و 500 هزار تومان. طبق ادعای ایران خودرو، این شرکت از ناحیه فروش پژوهای خود در نیمه ابتدایی امسال، بیش از 5هزار و 300 میلیارد تومان زیان دیده است. طبق گزارش ارائه‌شده به بورس، تولید سمند نیز برای ایران‌خودرو زیان به همراه داشته است. این شرکت در نیمه نخست امسال حدود 900 میلیارد تومان از ناحیه فروش 20 هزار و 653 دستگاه سمند زیان دیده است. طبق ادعای ایران‌خودرو، مبلغ فروش سمندهای این شرکت در بازه زمانی موردنظر به هزار و 800 میلیارد تومان هم نرسیده است. ایران خودرویی‌ها اما در این بازه زمانی 16 هزار و 590 دستگاه دنا را نیز فروخته‌اند و بیش از 502 میلیارد تومان زیان دیده‌اند. طبق صورت‌های مالی ارائه‌شده به بورس، بزرگترین خودروساز ایران از ناحیه فروش هزار و 599 دستگاه رانا نیز بالغ بر 91 میلیارد و 700 میلیون تومان زیان حاصل کرده است. در فروش دانگ‌فنگ هم ایران‌خودرو بالغ بر شش میلیارد تومان زیان حاصل کرده، زیانی که از ناحیه فروش 107 دستگاهی این محصول ثبت شده است. همچنین فروش هایما نیز زیانی بالغ بر 24 میلیارد و 700 میلیون تومان روی دست آبی‌های جاده مخصوص گذاشته است.

آنها در نیمه نخست امسال دو هزار و 491 دستگاه از این شاسی بلند چینی را فروخته‌اند. در نهایت اما 122 دستگاه تندر-90 فروخته‌ شده توسط ایران خودرو در نیمه ابتدایی امسال نیز بالغ بر یک میلیارد و 140 میلیون تومان زیان نصیب آنها کرده است. تندر-90 البته دیگر در ایران خودرو به تولید نمی‌رسد. از ایران‌خودرو که بگذریم، سایپایی‌ها نیز نیمه ابتدایی سال جاری را با زیان به پایان رسانده‌اند. طبق گزارش ارائه شده به بورس، بالغ بر 2 هزار و 170 میلیارد تومان زیان نصیب دومین خودروساز بزرگ ایران شده است. با توجه به ثبت این رقم، جمع زیان انباشته نارنجی‌های جاده مخصوص تا پایان شهریور امسال به بالای 11 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است. در این بین، فروش 57 هزار و 463 دستگاهی پراید در نیمه ابتدایی سال جاری، بالغ بر شش میلیارد و 300 میلیون تومان زیان روی دست سایپا گذاشته است. پراید البته دیگر در مدل‌های سواری به تولید نمی‌رسد، اما وانت آن کماکان در خطوط تولید این شرکت باقی مانده است. طبق ادعای سایپا، این شرکت پرایدهای خود را با متوسط قیمت کمتر از 32 میلیون تومان به فروش رسانده است. فروش دیگر محصول سایپا به نام تیبا نیز طی نیمه ابتدایی سال جاری چیزی حدود 615 میلیارد تومان زیان در کارنامه نارنجی‌های جاده مخصوص ثبت کرده است. همچنین مونتاژ آریو هم در بازه زمانی موردنظر، 150 میلیون تومان زیان به همراه داشته است. 

این در حالی است که فروش 14 دستگاهی چانگان بیش از 727 میلیون تومان سود برای سایپایی‌ها به همراه داشته است. این سود البته بدون احتساب هزینه‌های مالی و متفرقه به دست آمده، ضمن آنکه گویا این خودروی چینی دیگر در کشور مونتاژ نمی‌شود. سایپایی‌ها همچنین از ناحیه فروش 80 دستگاه سراتو طی نیمه نخست 99، بیش از 709 میلیون تومان سود کرده‌اند که این سوددهی بدون احتساب هزینه‌های مالی و متفرقه بوده است. سراتو نیز مانند چانگان فعلا جایی در خطوط تولید سایپا ندارد.

در نهایت اما صورت‌های مالی پارس‌خودرو نشان می‌دهد این شرکت نیز در دوره شش ماه نخست امسال، حدود893 میلیارد تومان زیان از ناحیه فروش محصولاتش حاصل کرده است. بر این اساس، جمع زیان انباشته سومین خودروساز بزرگ ایران به بالای سه هزار و 750 میلیارد تومان رسیده است. در صورت‌های مالی شش ماهه پارس خودرو، فروش 20 هزار و سه دستگاهی خانواده ایکس 100 (پراید) به ثبت رسیده که حاصل آن، زیان 69 میلیارد تومانی بوده است. پارس خودرویی‌ها اما در فروش محصولات خانواده اس 200 (ساینا) آماری دو هزار و 42 دستگاهی را از خود به جا گذاشته‌اند. این تعداد فروش منجر به سوددهی نشده و نتیجه آن ثبت زیان بیش از 5/ 5 میلیارد تومانی بوده است. صورت‌های مالی پارس‌خودرو ستونی به نام «انواع خودرو سواری» نیز دارد که به نظر می‌رسد بیشتر خانواده رنو را در بر می‌گیرد. تعداد فروش این خودروها 18 هزار و 246 دستگاه بوده که نتیجه آن سود بیش از 80 میلیارد تومانی (البته بدون احتساب هزینه‌های مالی و متفرقه) بوده است. 

Untitled-1+copy.jpgنظرات

 • رضا رضا (7 آبان 1399 ساعت 12:20)

  متاسفانه شركت هاي خودروسازي در دست كساني قرار گرفته كه هيچ علمي از اين صنعت ندارند و فقط با ايجاد ساختار كاذب بدنبال عوام فريبي مي باشند و ... اگه باور نداريد مي تونم با دليل و مدرك ثابت كنم .

 • حسین حسین (6 آبان 1399 ساعت 14:31)

  حکایت خودروسازای ما شده حکایت کسی که هیچ مهارت و تجربه ای توو بنایی نداره و میخاد دیوار بسازه فکر کن شروع کنه به ساخت و دیوار تموم نشده ریزش کنه هم مصالح را هدر داده هم وقت خودشو هم سرمایه صاحب ملک را. خودروساز محترم! شما که نه علم فنی ساخت خودرو را داری نه علم مدیریتی و ... بیخود میکنی بخوای خودت و از همه مهمتر مردم درگیر با خودت را بدبخت کنی.

 • مهدی مهدی (6 آبان 1399 ساعت 09:27)

  خدا رو شکر. همش 25%
  خبر خوشحال کننده ای بود

 • شاهین شاهین (5 آبان 1399 ساعت 19:27)

  وقتی فروش نداری چطوری ضرر میکنی؟

 • رامین رامین (5 آبان 1399 ساعت 07:12)

  اینجا ایران است...

 • عghj عghj (4 آبان 1399 ساعت 23:17)

  اگر زیانده هستند تعطیلشون کنید شرشون رو از سر مردم کم کنید. میدونید چند نفر بخاطر این آشغال ساز ها تو جاده ها تصادف کردن و مردن. واردات رو آزاد کنید و جون مردم رو نجات بدید.

 • محسن معصومی محسن معصومی (4 آبان 1399 ساعت 20:56)

  من نمیدونم افزایش قیمت کارخانه یا به قول شما آزاد سازی قیمت ها چه تاثیری روی قیمت بازار داره جز گران شدن بیشتر. حمایت شما از تولید کننده جای تعجب داره. تولید کننده میتونه با افزایش تولید سود بیشتری بدست بیاره قیمت بازار رو هم پایین بیاره . ولی ما شاهدیم که تولید کننده بجای تولید و شارژ بازار خودرو های تولیدی را در پارکینگ های سطح شهر و بیبان ها رها میکند تا با قیمت بالاتر بفروشد و این می شود کمبود خودرو در بازار و افزایش قیمت. اگر خودرو ساز انحصاری توان تولید ندارد باید اجازه واردات خودرو داده شود تا رقابت باعث کاهش قیمت خودرو شود.

 • محمد رضا محمد رضا (4 آبان 1399 ساعت 11:25)

  الان مدتهاست که شما رسانه ایهایی که باید پشت مردم باشید نون به نرخ روز خور شدید. واژه قیمت گذاری دستوری از دهنتون نمیوفته که معلوم نیست چرا و به چه علت دارید قلم به نفع خودرو سازهای انحصاری میزنید و سنگ اونا رو به سینه میزنید. دارید جو روانی جامعه رو آماده پذیرش یه جهش قیمتی عجیب می کنید و خودتون هم داعیه دار این جریان شدید و هر روز به طبل مظلومیت خودرو ساز میزنید و زیر هیزم قیمت کارخانه ای خودروها میدمید تا این جریان گرونی خاموش نشه.
  در صورتی که بدبخت اصلی من مصرف کننده واقعی هستم که الان چند ماهه با قرعه کشی توی نوبتم و استرس اینکه ماشین پیش فروش رو چند میخوان بهم بدن شب و روز ولم نمیکنه.
  ظلمی که شما رسانه ها با جانبداریتون از انحصار میکنید از ظلم خود خودروساز بدتره.

 • امید امید (4 آبان 1399 ساعت 01:36)

  من متوجه نمیشم زیان چطور تعریف میشه؟ چطور ایران خودرو و سایپا تو زیانن وقتیکه ماشین را بصورت پیشفروش و با مبلغ کامل میفروشن و تحویل گاها تا یک و نیم سال بعد!!! شما خودرو سازی در دنیا سراغ دارید چنین فروشی انجام بدهند؟ تا جاییکه من میدونم ماشینو تحویل میدن و تا 5 سال قسطی بدون کارمزد و سود میدن و ادعای زیان و ورشکستگی هم ندارند!!!

  نه عزیز ، اشکال کار چیز دیگست . ماهم گوشمون مخملی نیست.

 • پراید پراید (3 آبان 1399 ساعت 19:55)

  تعرفه واردات صفر بشه قیمت گذاری خودرو داخلی هم آزاد بعد ببینیم کی راست میگه

 • رضا رضا (3 آبان 1399 ساعت 19:49)

  فقظ واردات ازاد کنید جرات دارید ازاد کنید ببینید کسی ماشین ایرانی می خره یا نه ؟
  من هر چی فکر می کنم هزینه ساخت ماشین تو خارج با اینکه هزینه نیروی انسانی بالاتری دارن همچنین هزینه انرژی بالاتری دارن و با اینکه ماشین خیلی بهتری نسبت به ایران می سازد چرا قیمت تمام شده انها پایینتره ؟ شما چی فکر می کنید ؟؟؟؟؟
  به نظرتون شرکت های داخلی دنا یا .... به غیر از مجلس به کس دیگه ای هم می دن که قیمت بالاتر ببرن ؟؟؟

 • روح الله روح الله (3 آبان 1399 ساعت 15:02)

  من دیگه واقعا داره باورم میشه که خودروسازا یه ماشین هم بشما رسانه ای ها قسطی داده تا اینقد حرف از زیان اونا بزنین و هیچی از زیان مردم بدبخت نگین والا صد برابر جمعیت دلالا اونایی هستن که مردم بیچاره و بی ماشین هستن که به بدبختی یه خورده پول جمع میکنن ماشین ثبت نام میکنن حالا هر سه ماه یکبار کلی میبرن روش بازم میگن زیان داریم توی این گزارشت شد یه حرفی از مردم بزنی که یکی مثل من ساینا اسمم در اومده اول سال بوده 62 میلیون الان 92 میلیون و تا بخان بهم تحویل بدن معلوم نیست چقد میشه از کجا بیارم بدم به این حروم خورا ها چرا خون مردمو میکنین توی شیشه شما رسانه ای ها چرا پشت مردم رو یکم نمیگیرین ....
  لطفا حرفای منو بذار با اشتراک حذفش نکن

 • jaber jaber (3 آبان 1399 ساعت 13:52)

  با این قیمت ها وطرح هایی که اجرا می شود و می فروشن تو هیچ جای دنیا نیست!! همچنین با قیمت ها میشه خودرو ساز راخراب ودوباره ساخت ، با این پول ها می توان کارخانه بی ام و احداث کرد، به شرط این که مافیا خودرو سازها از بین برود!!!

 • AaA AaA (3 آبان 1399 ساعت 11:54)

  خودروسازا میبینن قیمتا رفته بالا و اینا از قافله عقب موندن هر جوری شده میخوان قیمت محصولات اینا هم بره بالا. براش فرقی نمیکنه که کی می‌تونه بخره کی نمیتونه . آخرش مردم مجبور میشن با هر قیمتی که اعلام کردن بخرن. حرفشونم اینه که جای اینکه دلال بخوره به بهانه پول بیاد تو چرخه تولید دولت و خودروسازا بخورن . چون بازار انحصاریه. کسی این وسط فکر منی که با هزار بدبختی و پس انداز کردن ۳۰ تا ۴۰ میلیون پول جمع کردم واسه خرید ماشینم نیس . نه تو بازار خودرو بلکه همه چیز همینجوریه. به نظر من اینقد میگن واحد نظارتی ، فکر نکنم اصلا چنین واحدی وجود خارجی داشته باشه .