1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. ناچار به تمکین و اجرا هستیم اگر واردات خودرو الزامی شود

ناچار به تمکین و اجرا هستیم اگر واردات خودرو الزامی شود

11 مهر 1400
 • 3

وزیر صمت گفت: اگر طرح واردات خودرو نهایتا تبدیل به قانون شود ما مکلف به اجرا خواهیم بود اما نظر شخصی من و رسمی وزارت صمت عدم واردات در شرایط فعلی کشور است.

رضا فاطمی امین در حاشیه نشست هم اندیشی رؤسای اتاق‌های بازرگانی و جمعی از صادرکنندگان، در پاسخ به این سوال که اگر طرح واردات خودرو توسط شورای نگهبان تصویب و در نهایت تبدیل به قانون شود واکنش وزارت صمت که پیش از این نسبت به واردات موضع منفی گرفته بود چه خواهد بود، اظهار کرد: بحث قانون یک بحث جداست و بحث منطق اقتصادی یک بحث دیگر است. مسلماً هر چه در قالب قانون تصویب شود ما مجری آن خواهیم بود.

وزیر صمت افزود: اما نظر کارشناسی من به عنوان مقام مسئول در حوزه صنعت و البته نظر رسمی وزارت صمت این است که واردات و صادرات جریان حیات اقتصادی هر کشوری است و همانطور که صادرات می‌کنیم باید واردات هم انجام دهیم اما این فرآیند باید هوشمندانه باشد.

وی ادامه داد: بنابراین وقتی تراز تجاری کشور مناسب باشد من مخالفتی با واردات خودرو نخواهم کرد و معتقدم بخشی از بازار باید با خودروی خارجی تأمین شود تا در رقابت، قیمت و کیفیت شاهد بهبود باشیم.

فاطمی امین گفت: در شرایط فعلی که منابع ارزی محدود است اگر این منابع صرف واردات خودرو شود منجر به افزایش نرخ ارز و گرانی برای همه مردم خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که اگر تبدیل به قانون شود واکنش شما چیست گفت: اگر واردات خودرو تبدیل به قانون شد قطعاً ما ملزم و مکلف به اجرا خواهیم بود اما نظر شخصی من و نظر رسمی وزارت صمت این است که نباید در دوران گذار تصمیمی بگیریم که یک بخشی به نظرمان بهبود یابد و بسیاری از بخش‌های دیگر دچار زیان شوند.

منبع مهر


نظرات

 • محمد محمد (12 مهر 1400 ساعت 07:55)

  والا تهش شما بایدیه مسئولیت تو تولیت آستان قدس رضوی میگرفتین نه وزیر میشدین که الان حرف از کارشناسی بزنینن

 • آرمان آرمان (11 مهر 1400 ساعت 16:50)

  خیلی دوست دارم بدونم،واردات چند صدهزار خودروی چینی،اونم از زمان ممنوعیت واردات به بهانه خروج ارز
  چجوری داره اتفاق میفته؟ برای واردات اونا ارز نیاز نیست؟ ریال نباید تبدیل بشه؟
  تازه ماکه میدونیم ارز ترجیحی هم میگرفتن

 • جحت جحت (11 مهر 1400 ساعت 14:15)

  باید قبول کنی بسه دیگه هرچی مردم رواذیت کردید منتظر کاهش قیمت تا۶برابراین رقمهای کذایی هستیم