1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. حضور پررنگ شرکت های ایرانی در نمایشگاه خودرو روسیه

حضور پررنگ شرکت های ایرانی در نمایشگاه خودرو روسیه

26 مرداد 1401
  • 0

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی خودرو کشور از نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه به عنوان فرصتی بزرگ برای صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی کشور یاد کرد که می تواند دستاوردهایی نظیر تولید پلتفرم های مشترک و خودروهای جدید را برای دو کشور  به همراه داشته باشد.

نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه قرار است در روز 31 مرداد ماه با حضور سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در مسکو پایتخت روسیه افتتاح شود.

آرش محبی نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی خودرو کشور، امروز در این باره اعلام کرد: نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه در ۳۰ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی با حضور ۱۸ کشور جهان و ۶۰۰ برند خودروسازی و قطعه سازی از ۳۱ مرداد لغایت سوم شهریور ماه در مسکو برگزار خواهد شد.
وی گفت: ایران تنها کشوری است که بالاترین متراژ غرفه های متمرکز یک کشور را در نمایشگاه روسیه با بیش از ۹۰۰ متر مربع غرفه نمایشگاهی در سالنی به مساحت یک‌هزار و ۷۰۰ متر مربع در اختیار دارد که در طول تاریخ نمایشگاه های برون‌مرزی این متراژ سالن بزرگترین متراژ محسوب می شود.
محبی‌نژاد در ادامه گفت: این نمایشگاه با حضور بیش از ۴۰ شرکت قطعه‌ساز ایرانی در رشته های مختلف برگزار می شود که اسامی شرکت‌های یاد شده مطابق فهرست‌هایی که طرف‌های روسی با توجه به نیازشان برای تامین قطعات درخواست داشته‌اند، انتخاب شدند و شرکت می کنند.


این مقام صنفی همچنین افزود: شرکت های ایران خودرو و سایپا در این نمایشگاه شرکت فعال داشته و غرفه دارند و خودروهایشان را در معرض دید عموم قرار خواهند داد.
محبی‌نژاد در ادامه اظهار کرد: به طورکلی، یک همکاری بسیار بزرگ و بی نظیر در تاریخ صنعت دو کشور تا به امروز شاهد خواهیم بود که این همکاری از دو بعد اقتصادی و روابط بین‌المللی اهمیت قابل توجهی دارد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازی خودرو کشور تاکید کرد: در بعد اقتصادی به دلیل تحریم روسیه، صنعت خودروسازی این کشور با چالش‌های اساسی فراوانی مواجه شده است، ولی با کمک قطعه‌سازان ایرانی و صادرات محصولات دانش بنیان و فنی و همچنین قطعه به روسیه، می‌توان چرخ صنعت خودروی این کشور را دوباره به حرکت درآورد.
این مقام صنفی همچنین ابراز کرد: برعکس، ایران نیز می تواند از برخی توانمندی‌های شرکت‌های روسی استفاده کرده و صنایع خودرویی دو کشور مکمل هم باشند.
 وی ابراز امیدواری کرد: شرکت‌های دو کشور بتوانند به یک پلتفرم مشترک تولید خودرو برسند که در این زمینه شرکت‌های خودروسازی ما نیز در روسیه حضور دارند و به رایزنی خواهند پرداخت.
محبی نژاد اظهار امیدواری کرد: تفاهم‌نامه‌هایی بین قطعه‌سازان با طرف‌های خارجی و خودروسازان ایرانی و طرف های روسی به امضا برسد و پس از سال‌ها شاهد تولید خودروهای ایرانی در روسیه و تشکیل شرکت‌های جوینت ونچر مشترک در حوزه قطعه و خودروسازی باشیم.
 این مقام صنفی بیان کرد: بعد دوم اهمیت این دوره از نمایشگاه مربوط به شرایط بین المللی است، با توجه به شرایط اخیر که برای روسیه پیش آمده، امکان همکاری دو کشور به صورت خاص وجود دارد که فرصتی برای شرکت های ایرانی است.
وی اظهارداشت: در گذشته صنعت خودروسازی روسیه وابسته به غرب و شرکت‌های اروپایی بود و تا حدودی آمریکایی‌ها در آن فعال بودند، اکنون خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی می‌توانند کمک‌های شایانی به روس‌ها داشته و با توان و بضاعت شرکت‌های روس شاهد تولید خودروهای جدیدی باشیم.
نمایشگاه اتومبیلیتی روسیه در روز سی و یکم مرداد ماه با حضور سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در مسکو پایتخت روسیه افتتاح خواهد شد.

 

منبع ایرنا


نظرات