1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار خودرو
 4. عرضه خودروهای وارداتی در بورس

عرضه خودروهای وارداتی در بورس

10 آبان 1401
 • 3

تصویبنامه اصلاح مصوبه قبلی هیات وزیران با موضوع ضوابط واردات خودرو ابلاغ شد.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور با ارسال نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی، تصویب‌نامه هیئت وزیران درخصوص واردات خودرو  که شامل اصلاح تصویب نامه قبلی واردات خودرو است را ابلاغ کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:


هیئت وزیران در جلسه 1401/8/1 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: مشروح  تصویب‌نامه مورخ 1401/6/3 به شرح زیر اصلاح می‌شود:


1- در تبصره 2 بند یک عبارت سیف حذف می شود
2- بند دو به شرح زیر اصلاح می‌شود:


2-خودروهای وارداتی صرفا در بورس کالا عرضه می‌شود. نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی بر حسب ارزش (کد) با تصویب هیئت وزرای عضو کارگروه متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با رعایت ماده 19 آیین‌نامه داخلی هیئت دولت به گونه‌ای تصویب می‌شود که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت‌های پایانی در بورس کالا معادل سود عادلانه باشد. کارگروه مذکور مجاز به تعیین علی‌الحساب سود بازرگانی در زمان ترخیص و تعیین سود بازرگانی قطعی در زمان فروش است.


3- بند 8 به شرح زیر اصلاح می‌شود:
8 - به استناد ماده 4 قانون ساماندهی صنعت خودرو/مصوب 1401/واردات خودرو با رعایت موارد زیر و مفاد این تصویب‌نامه مجاز است:
الف - مشخصات فنی واردات خودرو باید با استانداردهای مربوط و از نظر آلایندگی محیط زیست با ضوابط تعیین شده در آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها (موضوع ماده 2 قانون هوای پاک) موضوع تصویب‌نامه شماره مورخ 1397/7/30 هـ 55072 ت/100602 و اصلاحات بعدی آن منطبق باشد.


ب- به منظور رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و تامین‌کنندگان، خدمات پس از فروش کلیه واردکنندگان خودرو مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تامین قطعات یدکی و ارائه خدمات پس از فروش از مرجع احراز انتقال فناوری در ازای واردات خودرو، وزارت صنعت، معدن و تجارت است.


ت - صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای واردکنندگان بر اساس سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری موضوع ماده 4 آیین‌نامه اجرایی مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز موضوع تصویب‌نامه شماره 51559 ت/46443 مورخ 1395/4/23 و اصلاحات بعدی آن انجام می‌شود.

 نظرات

 • Ali Ali (12 آبان 1401 ساعت 18:11)

  من در قم نیسان سانی دیدم، یک تریلی که چند دستگاه نیسان سانی نو و بدون پلاک را حمل می‌کرد

 • علی علی (11 آبان 1401 ساعت 02:19)

  با توجه به کمبود منابع ارزی چاره‌ای جز عرضه در بورس نیست و خود همین امر قیمت یه خودروی ۱۵ هزار دلاری مثل اکسنت رو تا ۳۰ هزار دلار و بیشتر که قیمت بازار آزاد این خودرو هست بالا میبره که این یعنی این طرح برای سال اول اثر خاصی روی بازار نداره اما ادامه و گسترش این طرح با همین میزان تعرفه ۱۰ ۲۰ درصدی در سال آینده و سالهای بعد میتونه مفید باشه.
  البته اگر این لاشخورها و مافیای خودرو بذارن طرح در سالهای بعد هم اجرا بشه!

  mohsen7360 mohsen7360 (11 آبان 1401 ساعت 18:21)

  آخه دانشمند کمبود منابع ارزی چه ربطی داره به فروش در بورس
  اینها میخوان تفاوت قیمت خودرو با بازار بره تو جیب خودشون همین