1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات
  4. روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو

29 اسفند 1400
  • 0

یکی مهم‌ترین و بزرگترین چالش‌های صاحبان خودروها در اکثر نقاط جهان هزینه‌های زیاد سوخت و افزایش قیمت بنزین به مرور زمان است. در واقع صاحبان خودرو همواره در تلاش هستند راهی پیدا کنند که منجر به کاهش مصرف بنزین و هزینه‌های آن شود. به طور کلی دلایل و عوامل مختلفی در میزان سوخت مصرفی یک خودرو موثر است اما در برخی موارد برای کنترل مصرف سوخت خودرو به نوع رانندگی و طرز نگهداری راننده نیز بستگی دارد. در ادامه قصد داریم به روش‌های مختلف کاهش مصرف سوخت خودرو بپردازیم. 

حرکت کردن با سرعت مطمئنه و پرهیز از شتاب گیری بی مورد

یکی از مهم‌ترین عوامل در کاهش مصرف سوخت خودرو حرکت‌کردن با سرعت استاندارد است.  در واقع منظور از سرعت استاندارد سرعتی است که نه زیاد و نه کم باشد. با بکارگیری این روش می‌توان تاثیر بسزایی در کاهش مصرف سوخت خودرو خود داشته باشید. بهتر است بدانید که به ازای هر ۸ کیلومتر در ساعت مصرف بنزین می تواند تا ۷ درصد کاهش پیدا کند؛ اگر بخواهیم با مثال آن را توضیح دهیم باید گفت که حرکت با سرعت ۷۰ کیلومتر به جای ۷۸ کیلومتر ( در دنده های سبک)باعث می شود تا ۷ درصد کاهش مصرف سوخت خودرو را شاهد باشیم. از این رو توجه داشته باشید که در صورت امکان از رانندگی با سرعت خیلی بالا یا خیلی پایین جلوگیری کنید.

 

 

کارکرد موتور در هنگام توقف و ایست 

گاهی مواقع خودرو متوقف است اما موتور روشن است،چنین مواردی نیز باعث افزایش مصرف سوخت می‌شوند و بهتر است برای کاهش مصرف سوخت خودرو، آن را در زمان ایست و توقف های طولانی مدت خاموش کنید. به عنوان مثال، در زمانی که در کنار خیابان منتظر فردی هستید برای جلوگیری از مصرف سوخت بالا بهتر است موتور ماشین خود را خاموش کنید‌.

 

درب باک بنزین.jpg

 

بررسی درب باک بنزین 

 طبق بررسی‌های انجام شده و یک آمار کلی تقریباً درب باک ۱۷ درصد از خودروهایی که در حال تردد هستند دچار مشکل است یا حتی اصلاً دارای درب باک نیستند. این یکی از مواردی است که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو شما می‌شود و به محیط زیست نیز آسیب می‌رساند. مشکل خرابی درب باک به راحتی قابل حل است و یکی از روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو به شمار می‌رود. از این رو توجه داشته باشید که درب باک بنزین خود را بررسی کنید تا بتوانید با کمترین هزینه جلوی خسارت‌های ناشی از آن را بگیرید.

 

بررسی باد تایرهای خودرو.jpg

 

وضعیت باد تایرهای خودرو 

یکی دیگر از مواردی که در کاهش مصرف سوخت خودرو تاثیر به سزایی دارد فشار باد تایرهای خودرو است؛ در واقع طبق آمار گفته شده فشار باد تایرهای بیش از ۲۵ درصد از کل خودروهای موجود به درستی تنظیم نیست که باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود. برای درک بهتر این موضوع باید گفت که تنظیم نبودن تایرهای خودرو می تواند تا 2.8 درصد باعث افزایش مصرف سوخت شود. سعی کنید فشار باد تایرها را به صورت مکرر بررسی کنید تا از افزایش مصرف سوخت خودرو خود جلوگیری کنید.

 

استفاده از روغن موتور مناسب برای خودرو.jpg

 

استفاده از روغن موتور مناسب

 یکی دیگر از علت‌هایی که منجر به افزایش مصرف سوخت خودرو می‌شود استفاده از روغن موتور نامناسب است. در واقع اگر شما میزان استاندارد از روغن موتور را استفاده کنید تاثیر شگفت‌انگیزی در کاهش مصرف سوخت خودرو به مقدار ۲ تا ۳ درصد خواهید دید. همچنین سعی داشته باشید به صورت مداوم میزان غلظت روغن موتور ماشین را بررسی کنید تا به محض وجود تغییرات متوجه آن شوید تا بتوانید مقدار آن را تنظیم کنید.

 

قراردادن پا روی ترمز.jpg

 

قرار ندادن پا روی ترمز در زمان توقف 

یکی دیگر از روش‌های موثر در کاهش مصرف سوخت خودرو قرار ندادن پا روی پدال ترمز در هنگام توقف است در واقع شما شاید نا آگاهانه با انجام دادن این کار بی‌مورد مقداری میزان مورد استفاده بنزین خود را افزایش می‌دهید. سعی داشته باشید درهنگام توقف پای خود را روی ترمز نگه ندارید چرا که این کار باعث افزایش دور موتور شده و فرسایش سریع لنت ترمز نیز خواهد شد.

 

بستن پنجره خودرو.jpg

 

بستن پنجره در بزرگراه ها 

یکی دیگر از موارد مهم که باعث کاهش مصرف سوخت خودرو تا ۵ درصد می‌شود این است که سعی کنید در بزرگراه‌ها شیشه های  ماشین را بالا بکشید چرا که هنگام باز بودن پنجره‌های ماشین مقاومت هوا در بیرون از وسیله نقلیه بیشتر و قوی‌تر است. از این رو در سرعت بالای ۸۰ کیلومتر سعی کنید پنجره‌ها را ببندید.

انجام به موقع سرویس های دوره ای

یکی دیگر از نکات مهم در کاهش مصرف سوخت خودرو تعویض  فیلتر هوا در هر ۲۰ هزار کیلومتر است. در واقع با انجام دادن این کار باعث می‌شوید که هوای پاک به راحتی وارد موتور شود و راندمان آن را افزایش دهد. اگر فیلتر هوای مورد استفاده شما کثیف باشد باعث ورود ناخالصی و گرد و غبار به داخل موتور می‌شود و در نتیجه مصرف سوخت خودرو را افزایش می‌دهد. حتماً توجه داشته باشید که تعویض فیلتر هواهای قدیمی باعث می‌شود مصرف سوخت تا سه درصد کاهش یابد و از مضرات آن جلوگیری کند. 

 

 

استفاده نکردن از دنده های یک و دو به مدت طولانی 

شاید تا به الان آن دقت نکرده باشید اما استفاده کردن از دنده یک و دو به مدت طولانی در خودروهایی که دنده آن‌ها دستی است تقریباً ۲۰ درصد بیشتر از دنده‌های ۳ و ۴ و ۳۵ درصد بیشتر از از دنده ۵ باعث افزایش مصرف سوخت خواهد شد. در نتیجه توجه داشته باشید که برای کاهش مصرف سوخت خودرو به مدت طولانی از دنده یک و دو استفاده نکنید؛ همانطور که می‌دانید استفاده نکردن به صورت کلی از این دنده‌ها امری غیرممکن است اما کاهش استفاده از آن‌ها باعث کاهش مصرف سوخت خودرو نیز خواهد شد.

 

ترمز ناگهانی.jpg

 

از ترمز ناگهانی خودداری کنید

 در رانندگی خود از ترمز کردن به صورت ناگهانی خودداری کنید. به عنوان مثال، برای درک بهتر این موضوع باید گفت پشت چراغ قرمز ها می‌توانید زودتر از زمان مشخص پای خود را از روی گاز بردارید و یا دنده را در حالت خلاص قرار دهید تا سرعت اتومبیل کم کم رو به کم شدن برود به طور ناگهانی توقف نکنید.

سخن پایانی 

در این مقاله سعی کردیم بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های کاهش مصرف سوخت خودرو را برای شما توضیح دهیم تا به راحتی و با کمی دقت می‌توانید از رانندگی خود لذت ببرید و نگران افزایش مصرف سوخت خودرو نباشید. موارد و نکات دیگری برای کاهش مصرف سوخت خودرو وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تا حد امکان در هزینه‌های سوخت صرفه‌جویی کنید اما موارد گفته شده جزء مهم‌ترین و کاربردی ترین موارد به شمار می‌رود.

منبع car.ir


نظرات