1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. تصادفات و حوادث
 4. دردسر تصادف با خودرو‌های گران‌ قیمت!

دردسر تصادف با خودرو‌های گران‌ قیمت!

28 مهر 1393
 • 13

طبق قانون در تصادفات رانندگی، شرکت‌های بیمه باید ۲.۵ درصد رقم دیه کامل در ماه‌های حرام که امسال معادل ۵ میلیون تومان است را به زیان دیده پرداخت کنند و مابقی خسارت باید توسط مقصر حادثه پرداخت شود.

به گزارش فارس، در سال‌های اخیر با افزایش روزافزون خودروهای شخصی در خیابان‌های شهر، عده زیادی از مردم مخصوصاً در کلانشهرها هر روز دچار تصادف رانندگی شده و روزها و گاهی ماه‌ها درگیر گذراندن مراحل اداری برای دریافت خسارت از شرکت‌های بیمه می‌شوند.

از سوی دیگر، بسیاری از رانندگان به دلیل عدم آگاهی از قانون و با تکیه بر بیمه‌نامه شخص ثالث خودرویشان، در هنگام رانندگی نسبت به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌توجه هستند و تصور می‌کنند که بیمه هرگونه خسارت ناشی از تصادف را با هر میزان و رقمی پرداخت می‌کند.

این در حالی است که بر اساس ماده 4 قانون بیمه اجباری شخص ثالث، حداقل مبلغ بیمه موضوع این قانون در بخش خسارت‌ بدنی معادل حداقل ریالی دیه یک مرد مسلمان در ماه‌های حرام و در بخش خسارت مالی معادل حداقل 2.5 درصد تعهدات بدنی خواهد بود به عبارت ساده‌تر در صورت تصادف دو خودرو، شرکت بیمه موظف است تا سقف 2.5 درصد میزان دیه کامل در ماه‌های حرام که طبق نرخ اعلامی قوه قضاییه امسال معادل 5 میلیون تومان خواهد بود، به زیان دیده پرداخت کند و مابقی خسارت باید توسط مقصر حادثه پرداخت شود.

ماده 18 قانون به این شرح است: «شرکت‌های بیمه مکلفند خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی موضوع این قانون را در مواردی که وسایل نقلیه مسبب و زیان‌دیده در زمان حادثه دارای بیمه‌نامه معتبر بوده و بین طرفین حادثه اختلافی وجود نداشته باشد، حداکثر تا سقف تعهدات مالی مندرج در ماده 4 این قانون بدون اخذ گزارش مقامات انتظامی پرداخت کنند.»

معاون نظارت بیمه مرکزی در این باره می‌گوید: این رقم نمی‌تواند جبران کننده خسارات برخی تصادفات باشد و دارندگان وسایل نقلیه می‌توانند با خرید پوشش اضافه اختیاری بیمه‌نامه با مبلغ بالاتر، پوشش بیمه‌ای خود را تا چند ده میلیون تومان نیز افزایش دهند اما اگر این کار را نکنند و خسارت مالی وارده بیش از 5 میلیون تومان باشد، مابقی خسارت را باید از جیب پرداخت کنند.

بنابراین دارندگان خودرو باید در حین رانندگی مراقب باشند چون در صورت تصادف با خودروی دیگر خصوصاً در صورتی که خودروی مقابل در زمره خودروهای لوکس و گران قیمت باشد، متحمل هزینه سنگین مالی خواهند شد.
نظرات

 • فرزادفرزاد فرزادفرزاد (6 مرداد 1394 ساعت 20:07)

  این یعنی تاوان ماشین لوکس سوار شدن عدهای خاص رو باید ما مردم مظلوم و معمولی از جیبمون بدیم

  زیرو ام ار جی زیرو ام ار جی (23 آذر 1394 ساعت 16:00)

  خوب طرف نمیتونه سوار نشه که یه وقت ما بهش نزنیم.. باید فاصله گرفت نه اینکه مثل بعضیا کل کل کرد باهاشون

 • آفرین آفرین (30 مهر 1393 ساعت 09:37)

  متاسفانه همیشه همین روش است اعلام می کنند اگر خدمات بهتر نی خواهید پول بیشتر باید بدهید وقتی پول بیشتر نی دهی بعد از ندت کوتاهی باز دوباره همین مسله را تکرار می کنند در مورد همه چیز همین جور لست

 • مسعود معمر مسعود معمر (29 مهر 1393 ساعت 01:13)

  یکی معنی بیمه رو تو ایران به من بگه ؟

  آریوبر آریوبر (29 مهر 1393 ساعت 19:37)

  هیچی فقط ازت پول میگیرن یه کاغذ بت میدن

 • پسرتنها پسرتنها (28 مهر 1393 ساعت 23:59)

  بیمه ها فقط به فکر پر کردن جیب خودشونن دولت هم چیزی براشون کم نمی ذاره

 • یوونتوس یوونتوس (28 مهر 1393 ساعت 21:49)

  بنز و پورشه و بی ام دبلیو و لکسوس تو خیابون دیدین بزنین کنار تا اونا رد شدن (فکر کنید گوشیتون زنگ خورده!)

 • محمدماجد محمدماجد (28 مهر 1393 ساعت 21:03)

  ای بابا

 • یمین یمین (28 مهر 1393 ساعت 19:02)

  درست رانندگی کنید تا اتفاقی نیفته

 • جرمی جرمی (28 مهر 1393 ساعت 18:41)

  شرکتهای بیمه موظف هستند بیمه گذار را بااین مسئله مهم اشنا کنند تا هنگام وقوع حادثه بیمه گذار علاوه بر پرداخت مبلغ بیمه متحمل زیانهای مادی و روانی بعد از تصادف نشود.نگفتن واقعیت از طرف این شرکتها به مردم نیز باید بعنوان یک جرم تلقی شود . نه اینکه نداشتن چنین بیمه مستحکمی باعث احتیاط در رانندگی میشود. فکر میکنید چند درصد مردم ایران وقتی به ماشین خود استارت میزنند با هدف کشتن و پرداخت دیه توسط بیمه به خیابونهای شهرشون ویا جاده ها میروند !

 • مختار مختار (28 مهر 1393 ساعت 16:32)

  خوب دیگه، هر که با مش بیش........

 • رضا شاه علی رضا شاه علی (28 مهر 1393 ساعت 16:17)

  حالو ما نفهمیدیم این درمورد بیمه بدنه بود یا شخص ثالث

 • ام اچ بی ام اچ بی (28 مهر 1393 ساعت 16:02)

  این که چیز جدیدی نیست از قبل بوده...