1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. 35توصیه برای کاهش مصرف بنزین

35توصیه برای کاهش مصرف بنزین

21 خرداد 1395
 • 4

1- هرچه می توانید وسایل کمتری در ماشین خود بگذارید. هرچه ماشین سبک تر باشد کمتر بنزین مصرف می کند.

2- با سرعت نرانید. اگر با سرعت 90 کیلومتر در ساعت رانندگی کنید می توانید 21 درصد بیشتر از زمانی پیش بروید که با سرعت 110 کیلومتر در ساعت می رانید.

3- طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نشوید برای به موقع رسیدن سریع رانندگی کنید.

4- وقتی ماشین را روشن می کنید لازم نیست بیش از 30 ثانیه درجا کار کند. ماشین های جدید طوری طراحی شده اند که حتی در هوای سرد می توانند بلافاصله راه بیفتند.

5- اگر باید بیش از 30 ثانیه بایستید نگذارید ماشین درجا کار کند. برای کاهش مصرف سوخت بهتر است موتور را خاموش کنید و بعداً دوباره آن را روشن کنید.

6-فشار پایتان را روی پدال گاز تغییر ندهید. سعی کنید تاجایی که ممکن است با گاز یکسان برانید.

7- باد چرخ ها را همیشه تنظیم کنید؛ به خصوص وقتی هوا سرد می شود یا در جاده با سرعت بالا می رانید حتماً برای تنظیم باد مراجعه کنید.

8- تا جایی که می شود تهویه هوا را روشن نکنید به جای آن شیشه ها را پایین بکشید.

9- «تیک آف» نکنید. وقتی ماشین را روشن می کنید خیلی آرام پدال گاز را فشار بدهید.

10- از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلاً در بعضی چراغ قرمزها از خیلی قبل پایتان را از روی گاز بردارید و ماشین را خلاص کنید تا ماشین خود به خود و آرام آرام بایستد.

11- وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می شوند بردارید. مثلاً باربند یا باربند اسکی را در زمانی که به آنها احتیاج ندارید باز کنید.

12- حواستان را جمع کنید که حتماً پیش از حرکت ترمزدستی را بخوابانید.

13-هیچ وقت پیش از خاموش کردن ماشین گاز ندهید. این کار هم موجب هدر رفتن بنزین می شود و هم باعث فرسوده شدن سیلندرها.

14- پیش از راه افتادن و در مسیرهای درون شهری به رادیو پیام گوش بدهید و وارد راه هایی که بسته یا پرترافیک است نشوید.

15- در باک بنزین خود را وارسی کنید که خوب بسته بشود.

35توصیه برای کاهش مصرف بنزین

16- هرچه زودتر به دنده های سبک بروید. اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید یک ثانیه زودتر پایتان را از روی پدال گاز بردارید.

17- وقتی می بینید دارید از ماشینی سبقت می گیرید این کار را هرچه سریع تر انجام بدهید. .معطل نکنید.

18- تنظیمات ماشین را ماه به ماه وارسی کنید تا زیادی سوخت مصرف نکند.

19- هرچندوقت یک بار ترمزهای ماشین را وارسی کنید و اگر لازم بود آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملاً تنظیم نباشد مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می شود.

20- موقع خرید خودرو تاجایی که نیازتان اجازه می دهد سعی کنید خودروی کوچک تری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچک تر و بالطبع سبک تر باشد بنزین کمتری مصرف می کند.

21- در انتخاب خودرو ماشین هایی که مجهز به لوازم پرمصرف هستند را کنار بگذارید؛ تهویه مطبوع، لوازم برقی مانند شیشه برقی یا قفل مرکزی و دنده اتوماتیک از این دسته خودروها هستند.

22- اگر در شهری با آب و هوای گرم زندگی می کنید خودرویی با رنگ روشن خریداری کنید و تودوزی آن را هم روشن انتخاب کنید تا نور و گرما را بازبتاباند. شیشه های مات هم از گرم شدن داخل ماشین جلوگیری می کند.

23- از لاستیک های رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد بشود.

24- موقع رانندگی بگذارید چشمتان بیش از پایتان حرکت کند. از دور مراقب چراغ قرمزها و سایر موانع باشید تا لازم نباشد یکباره ترمز بگیرید.

25- فرمان اتومبیل را ثابت نگه دارید البته تا جایی که ممکن است. هرقدر خط عوض کنید و در عرض خیابان حرکت کنید خودروی شما مسافت بیشتری می پیماید و بنزین بیشتری هم می سوزاند.

26- باک ماشین را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز بشود یا در سربالایی های تند چکه کند.

27- زمستان ها تایر خودروی خود را با تایرهای یخ شکن جایگزین کنید یا اینکه با کمترین برفی که آمد زنجیر چرخ ببندید. درغیراین صورت موتور ماشین بیشتر کار می کند و بنزین بیشتری می سوزاند.

28- وقتی از دور می بینید که جاده سربالایی می شود پیش از آنکه به آن برسید سرعت بگیرید و وقتی روی شیب هستید سرعت تان را همان اندازه حفظ کنید. اگر در سربالایی گاز بدهید بنزین خیلی زیاد مصرف می شود.

29- فیلتر هوا را زودبه زود وارسی کنید و اگر کثیف بود آن را تعویض کنید.اگر فیلتر هوا کثیف باشد جریان هوا به موتور مختل می شود و بنزین بیشتری می سوزاند.


35توصیه برای کاهش مصرف بنزین

31- ممکن است لاستیک های پهن و اسپورت به نظر زیبا باشند اما مقاومت حرکت و مصرف سوخت رابالا می برند.

32- روغن ماشین را به موقع عوض کنید. اگر روغن ماشین تمیز باشد اصطکاک کمتری در موتور ایجاد می شود و با مقدار ثابت سوخت می توانید یک تا دو درصد بیشتر برانید.

33- به جای برنامه های تفریحی بیرون از خانه و گشت وگذار در خیابان ها دوستانتان را به خانه خود دعوت کنید.

34- اگر نوع شغل تان طوری است که می توانید آن را در خانه انجام بدهید از رئیس تان اجازه بگیرید و یک یا دو روز درهفته را به محل کار نروید و کارها را در خانه دنبال کنید. اگر هم خودتان رئیس جماعتی از کارمندان هستید ببینید کدام یک از کارمندان می تواند کارش را در خانه انجام بدهد و به او این اجازه را بدهید.

35- وقتی نزدیک مقصد موردنظرتان می شوید در اولین جای پارکی که دیدید پارک کنید و به امید پیدا کردن جای پارک درست روبه روی مقصدتان در خیابان بالا و پایین نروید. از کمی پیاده روی ضرر نمی کنید.


منبع:ایران خودرونظرات

 • میلاد میلاد (22 خرداد 1395 ساعت 12:28)

  خداوکیلی پدر صاحاب مردمو در آوردین نه ماشیناتون مصرفش پایینه نه جاده درست حسابی دارین اونوقت میگین دوستاتونو دعوت کنید خونتون ؟؟؟ واقعا فکر نمیکنید دارین تز سبک زندگی میدید؟چهار روز دیگه هم میگین کلا ماشین چیزی خوبی نیست پیاده روی واس سلامتی خوبه ماهم راحتر نفت و میفروشیم میدیم بچه هامون در اقصا نقاط دنیا حالشو ببرن واقعا خدا به دادمون برسه

 • ماهور ماهور (22 خرداد 1395 ساعت 11:51)

  بعد شیشه رو بدیم پایین کولر هم روشن نکنیم که سر جمع چقدر در ماه صرفه جویی بشه؟ 5 هزار تومن؟
  اصلا مقاله جالبی نبود. بسیار آماتور و غیر کاربردی. شما حتی توصیه کردین که ماشین با تجهیزات پر مصرف نخرین. مثلا قفل مرکزی!!
  حرف جناب کسری هم کاملا درسته.

  به جای گدا پروری در جامعه بهتر نیست یه بررسی بکنین ببینین واقعا مصرف سوخت با کولر و بی کولر چقدر تفاوت داره؟ اینکه طرف تو گرمای 40 درجه تو ترافیک تهران گیر کنه آیا تبعاتش (شامل اعصاب خوردی، بی حوصلگی در رانندگی، پرخاشگری و ...) بد تر از مصرف 5 درصد بنزین بیشتر نیست؟ بهتر نیست فرهنگ سازی کنین که مردم به جای یه قرون 2 زار مراقب سلامت جسم و روانشون باشن؟

 • رسول فرخی رسول فرخی (22 خرداد 1395 ساعت 07:22)

  کاملا" با نظر اقا کسری موافقم . پایین اوردن شیشه با سرعت بیش از 90 مصرف سوخت رو بالا و باعث سرو صدا میشه . در خصوص اپشن هم مکگه میشه بریم مثلا یه خودرو بگیریم که فقط گاز کلاچ و فرمون داشته باشه . خوب درایم استفاده میکنم برا راحتیمون

 • Kasra Kasra (21 خرداد 1395 ساعت 23:09)

  ثابت شده مقاومت باد وقتى شیشه ها پایینه مصرف سوخت رو بالا میبره بنابرین مورد ٨ حداقل در سرعتاى بالا جواب نمیده.در مورد ١٤ بهترین وسیله استفاده از اپلیکیشن google maps من به شخصه ازش استفاده میکنم دقتش آدمو متعجب میکنه مخصوصا تو بحث ترافیک رادیو پیام نسبت به این بیشتر شبیه جوکه