1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه
 4. سرانجام دعواها بر سر نقل و انتقال خودرو

سرانجام دعواها بر سر نقل و انتقال خودرو

5 آبان 1395
 • 6

عضو کمیسیون قضایی و حقوق مجلس با توجه به اظهارت اخیر رؤسای کانون سردفتران در باره ثبت سند خودرو گفت: کانون سردفتران در جایگاهی نیست که برای شورای نگهبان یا مجلس تعیین تکلیف کند.

محمدعلی پور مختار در واکنش به ادعاهای کانون سردفتران در خصوص موضوع نقل و انتقالات خودرو در گفت‌وگویی اظهار داشت: کانون سردفتران یک سازمان غیردولتی است و اعضای آن اشخاص حقیقی هستند که این کانون را مدیریت می‌کنند و حق اظهار نظر دربارۀ تصمیمات مجلس یا شورای نگهبان را ندارند.

وی دربارۀ اظهارات رئیس این کانون که گفته بود، برای ثبت خودرو درآمدهایی نظیر حق ثبت، مالیات، عوارض، حقوق دولتی و عمومی پیش‌بینی شده که نیروی انتظامی نمی‌تواند آن را اخذ کند، بیان کرد: این حقوق وقتی معنا می‌یابد که مالک خودرو برای ثبت سند به دفترخانه مراجعه کند و از این منظر این پرداخت‌ها انجام می‌شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ادامه داد: البته دریافت عوارض خودرو ربطی به دفترخانه‌ها ندارد و هر مالکی می‌تواند آن را اینترنتی پرداخت کند و در مراکز تعویض پلاک نیز آنلاین قابل دریافت است از این رو برای پرداخت آن نیازی به مراجعه به دفترخانه نیست.

پورمختار گفت: همچنین مالکان می‌توانند عوارض خودرو را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهرداری پرداخت کنند و برگه دریافتی از این دفاتر کفایت می‌کند و نیازی به دخالت دفترخانه‌ها در این امور نیست.

رئیس سابق کمیسیون اصل 90 در پاسخ به این سؤال که چرا برخی دفترخانه‌ها اقدام به ثبت سند خودرو قبل از مراجعه مالکان به مراکز تعویض پلاک می‌کنند، گفت: این کار تخلف آشکار است به این دلیل که هویت افراد و کارشناسی خودرو باید در مراکز تعویض پلاک وابسته به نیروی انتظامی باشد.

پورمختار در پایان تصریح کرد: سندی که نیروی انتظامی صادر می‌کند، رسمی است و دلیلی ندارد مالکان برای ثبت سند خود به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند.

منبع:ایران جیبنظرات

 • محمد محمد (19 تیر 1396 ساعت 15:51)

  سلام آیا وقتیکه خودرویی را از نمایندگی میخرید به ثبت مراجعه میکنید؟÷

 • lpln lpln (14 آبان 1395 ساعت 18:47)

  ضمن احترام به نظر همه دوستان باید بگم اظهارنظرکردن درامری که تخصص ان را ندارید غیرعقلایی است کافیه تو اینترنت سرچ کنی متن ماده 29قانون راهنمایی ورانندگی بعد سرچ کنی تو روزنامه رسمی کلمه شرکت راهگشا را که مدیرانش کیا هستند بعد 50بار متن ماده 29رابخونید بعد برید حداقل دوواحد درس حقوق بخونید تابفهمید برای صحت قرارداد وارکان ان رعایت چه نکاتی لازم است بعد اظهارنظر حقوقی کنید .
  البته اگر قانون گذار قانون را اصلاح کند و امر تنظیم سند را به عهده پلیس قراردهد موافقم درغیر اینصورت دروضع فعلی پلیس حرف زور می زند وجژ به منافع خود (سهامداران شرکت راهگشا) به چیز دیگری نمی اندیشد دلتونو صابون نزنید

 • رحیم رحیم (11 آبان 1395 ساعت 13:41)

  علاوه بر نظرات دوستان در برخی دفتر خانه ها غیر قانونی سند ثبت میکنن !!!

 • حسین حسین (9 آبان 1395 ساعت 08:43)

  سلام.من هم با اظهارات آقای پور مختارکاملا موافق هستم.سند رسمی فقط سند سبز نیروی انتظامی میباشد.انتقال سنددر محضر فقط هزینه بیجا واضافی از جیب مالکان است.لطفا این بحث و گفته ها را به گوش مسئولین برسانید شاید یه فکری در این خصوص بکنند.تشکر

 • مجتبی مجتبی (6 آبان 1395 ساعت 23:23)

  سند نیروی انتظامی سند قطعی هست وبه نظربنده معتبرا از سند دفترخونه هاست وکارشناسان نیروی انتظامی کاملن خودرو را رویت میکنن بعد تعویض پلاک میشه ،
  دفترخانه حتی به ماشین هم نگاهی نمیکنه که چه رنگی هست هزینه دفترخونه یه هزینه بیجا هست

 • احمدرضا احمدرضا (5 آبان 1395 ساعت 22:03)

  سلام: وقتی وسیله نقلیه فک پلاک می شود و برگ سبز به نام مالک صادر می شود، انتقال سند در دفتر خانه معنی ندارد. فقط یک هزینه زیادی از جیب مالک می رود!